GUI Generic

Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

krycha88 pisze: śr lut 24, 2021 1:42 pm inversed.PNG
W wersji 1.3.5:
-Dodałem możliwość zamiany logiki dla przycisku "invertLogic". Teraz sobie ustawicie przyciski jak chcecie.
-poprawiłem dość nie trafioną nazwę dla pull-up ;)
Panowie a może dałoby się zrobić obok pola wyboru jakiś "?" po najechaniu na który pojawiałby sie opis fukncji z przykładem użycia.
Tak szybko rozwijacie soft, że trudno się ogarnąć :))) muszę szukać na forum o co chodziło.
myśle ze jak ktoś nie śledzi wątku i waszej pracy - cięzko będzie mu odpalić ten Wasz kombajn i skonfigurować "od strzału" :)
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
krycha88
Posty: 5197
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

dobo pisze: śr lut 24, 2021 4:44 pm Przetestowane ale nastawa Odwrócony jest dla mnie nadal nie logiczna.

Wydaje mi się, że po zaznaczeniu tylko Pull-up ESP powinien wiedzieć, że reakcja ma nastąpić po podaniu GND na wskazane GPIO i załączyć dany przekaźnik gdy tylko wciśniemy przycisk, a tak nie jest bo reaguje na zwolnienie (tak jak w wersji 1.3.4). Dopiero zaznaczenie Odwrócony jak wyżej na obrazku powoduje prawidłową reakcję i to nadal wydaje mi się nie logiczne.





PS
W wersji 1.3.4 opcja Załączany stanem kompletnie nie ma znaczenia bo czy ustawię HIGH czy LOW działanie zawsze jest takie same przed chwilą wgrałem ponownie tą wersję by jeszcze to sprawdzić.
Jedynie co to zamienienie nazw z WCISNIĘCIE na ZWOLNIENIE i ZWOLNIENIE na WCISNIĘCIE sprawiło by, że była by w tym zachowana prawidłowa reakcja i logika.
Ja tylko dorobiłem GUI do tego co oferuje biblioteka. @klew to już tyle razy tłumaczył, że już nie chce mi się do tego tematu powracać i dodałem wszystkie opcje :D
https://gui-generic-builder.supla.io/
dobo
Posty: 1048
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Jest trochę problemów.
Już samo dodanie MCP jako przyciski generuje problemy bo nie chce zapisywać ustawień.
Raz uda się wprowadzić 8 za jednym razem potem 3 przyciski czasem dwa lub jeden, a czasem żaden nie chce się zapisać i następuje restart.
Przekaźniki szaleją jak światełka na choince.
Raz udaje się sterować przyciskami ,które udało się dodać, a czasem w ogóle się nie da bo przekaźniki żyją swoim życiem i robią sobie co chcą.
Zmiana Pull-up i Odwrócony nie zawsze daje się zapisywać można powiedzieć, że raz losowo zadziała, a potem już brak reakcji na zmiany i zapisywanie.
pork
Posty: 44
Rejestracja: wt wrz 18, 2018 2:16 pm

Czyli tak jak u mnie :)
Więc pewnie to wina przycisków
dobo
Posty: 1048
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Pierwsza sprawa to przyciski w projekcie @elmaya są one sterowane stanem niskim.
W wersji 1.3.4 udało mi się dodać 16 przycisków oczywiście nie obyło się bez podobnych problemów jak w wersji 1.3.5 choć były one mniejsze.
Jak już dodałem te nieszczęsne przyciski to aby one działały zmieniłem sobie zworkę na płytce przycisków ze sterowania stanem wysokim na sterowanie stanem niskim bo na stanie wysokim nie działało (czyli tak jak w projekcie @elmaya przyciski sterowane są stanem niskim https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?f=10&t=6091).
Prawidłowo działają mi wszystkie ustawienia w Reakcja na.
Podobnie jest z ustawieniami Akcji wszystko działa.
To wszystko działa prawidłowo jak w ustawieniach Załączany stanem mam HIGH co znowu jest nielogiczne bo przecież załączam stanem niskim LOW.
Jak przestawię na LOW to zaczyna się choinka i przekaźniki żyją swoim życiem i jest kompletny brak reakcji na przyciski.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8278
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

dobo pisze: śr lut 24, 2021 4:44 pm Wydaje mi się, że po zaznaczeniu tylko Pull-up ESP powinien wiedzieć, że reakcja ma nastąpić po podaniu GND na wskazane GPIO i załączyć dany przekaźnik gdy tylko wciśniemy przycisk, a tak nie jest bo reaguje na zwolnienie (tak jak w wersji 1.3.4). Dopiero zaznaczenie Odwrócony jak wyżej na obrazku powoduje prawidłową reakcję i to nadal wydaje mi się nie logiczne.
Włączenie internal pullup nie jest jednoznaczne z tym, że po wciśnięciu pojawi się LOW. Zależy to jeszcze od tego czy masz przycisk zwierny czy rozwierny (NO lub NC). Więc nie ma co zgadywać, tylko trzeba zostawić opcję i każdy sobie ustawi zgodnie ze sprzętem jaki ma.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
dobo
Posty: 1048
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

A co innego może wystąpić jak nie LOW lub HIGH?
Jak na pin input (GPIO) z pull-up podamy włącznikiem GND to zmienimy na nim stan ( impuls włącznikiem monostabilnym, ciągle włącznikiem bistabilnym) jak na ten sam pin z pull-up podamy VCC lub nic to nic się kompletnie dla tego pinu (GPIO) nie zmieni. Mam tylko dwa stany.


PS
Tylko nie spotkałem się z włącznikiem monostabilnym do domu z NC w ogóle się z takim włącznikiem jeszcze nie spotkałem.

PS
@krycha88 może zamiast Odwrócony dać nazwę włącznik/przycisk NO i włącznik/przycisk NC wydaje się to bardziej logiczne i wiemy jak tą opcję użyć ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8278
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

dobo pisze: śr lut 24, 2021 11:40 pm A co innego może wystąpić jak nie LOW lub HIGH?
Jak na pin input (GPIO) z pull-up podamy włącznikiem GND to zmienimy na nim stan ( impuls włącznikiem monostabilnym, ciągle włącznikiem bistabilnym) jak na ten sam pin z pull-up podamy VCC lub nic to nic się kompletnie dla tego pinu (GPIO) nie zmieni. Mam tylko dwa stany.


PS
Tylko nie spotkałem się z włącznikiem monostabilnym do domu z NC w ogóle się z takim włącznikiem jeszcze nie spotkałem.

PS
@krycha88 może zamiast Odwrócony dać nazwę włącznik/przycisk NO i włącznik/przycisk NC wydaje się to bardziej logiczne i wiemy jak tą opcję użyć ;)
Też nie ;)
Oczywiście, gdy dasz internal pullup i znasz typ przycisku, to jest wszystko jasne.
Natomiast jeśli nie dasz internal pullup, to musisz samemu (sprzętowo) zrobić albo pullup albo pulldown. Wtedy z samego typu przycisku nic nie wywnioskujesz.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
krycha88
Posty: 5197
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

dobo pisze: śr lut 24, 2021 8:45 pm Jest trochę problemów.
Już samo dodanie MCP jako przyciski generuje problemy bo nie chce zapisywać ustawień.
Raz uda się wprowadzić 8 za jednym razem potem 3 przyciski czasem dwa lub jeden, a czasem żaden nie chce się zapisać i następuje restart.
Przekaźniki szaleją jak światełka na choince.
Raz udaje się sterować przyciskami ,które udało się dodać, a czasem w ogóle się nie da bo przekaźniki żyją swoim życiem i robią sobie co chcą.
Zmiana Pull-up i Odwrócony nie zawsze daje się zapisywać można powiedzieć, że raz losowo zadziała, a potem już brak reakcji na zmiany i zapisywanie.
To mój babol nie zapamiętywały się ustawienia dla przycisków wybranych dla MCP, oczywiście to było przyczyną choinki bo nie ustawiał się pullup dla przycisku. Nie zauważyliście tego? :P Pamiętajcie, że jak testujecie i macie ustawiony zapamiętywanie stanu dla przekaźnika to po przełączeniu go odczekajcie z 4s (w kodzie to są 2s) żeby te stany się zapisały. Bo inaczej stwierdzicie, że coś się rozjechało.
Załączniki
GUI_Generic_ver1.3.6.zip
(1011.49 KiB) Pobrany 94 razy
Ostatnio zmieniony czw lut 25, 2021 7:53 am przez krycha88, łącznie zmieniany 1 raz.
https://gui-generic-builder.supla.io/
dobo
Posty: 1048
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

klew pisze: czw lut 25, 2021 6:21 am Też nie ;)
Oczywiście, gdy dasz internal pullup i znasz typ przycisku, to jest wszystko jasne.
Natomiast jeśli nie dasz internal pullup, to musisz samemu (sprzętowo) zrobić albo pullup albo pulldown. Wtedy z samego typu przycisku nic nie wywnioskujesz.
OK ale ESP z tego co dawno czytałem tu na forum nie posiada wewnętrznych rezystorów podciągających tak jak jest to np. w attiny czy atmega.
Jeśli ich faktycznie nie ma to internal pullup patrz Odwrócony wydaje mi się zbędna. Wtedy wystarczyło by tylko ustawianie pull-up lub pull-down.
Chyba już nie rozumiem przedstawionego przez Ciebie powiązania internal pullup z włącznikami NO i NC.
Porty ESP albo podciągamy zewnętrznymi rezystorami z GND (pull-down) albo z VCC (pull-up) bo tak jak pisałem wyżej ESP nie posiada wewnętrznych rezystorów.


PS
najważniejsze pytanie czy ESP ma wewnętrzne rezystory podciągające jak na w attiny czy atmega?
Ostatnio zmieniony czw lut 25, 2021 7:53 am przez dobo, łącznie zmieniany 2 razy.
Zablokowany

Wróć do „GUI Generic”