stan otwarcia/zamknięcia SBW-02 w CAME 700 i BX

wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

Dobre, ale krańcówki instalował instalator Came zaraz przy zakupie. Brama działa i działa z nimi dobrze np. z pilotem. Stąd narracja za każdym razem w wątku na forum, że SBW-02 działa ze wszystkim bezproblemowo nie do końca jest prawdziwa. Zadałem to pytanie na priv i dostałem sugestie, że odpowiedź przyda sie wszystkim, wiec mam zadać je na forum.
Doceniam pomoc i dziękuję za nią, choć czasami wolałbym dostac ją wolniej a dokładniejszą/przemyślaną (jeśli już jest). Kilka razy w wątku pisałem że mam juz SBW-02 uruchomienie na zasilaniu i chodzi tylko o czytanie stanu i kilka razy dostałem sugestie, ze jak podłączę SBW-02 ... Sorry za szczerość, ale SBW-02 nie jest produktem idealnym jak próbuje sie tu ustawić.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

A może lepiej poprosić instalatora Came, aby podłączył poprawnie SBW-02?

Trochę udzielam się przy pomocy podłączania modułów SBW-01 i SBW-02 do różnych sterowników bramowych. Rysuję i udostępniam (poświęcając swój czas) w miarę czytelne schematy. Ale czasami mam wrażenie, że starając się pomóc, robię krzywdę osobie pytającej. No niestety, tu trzeba mieć choć trochę podstawowej wiedzy z zakresu elektryki (bo już nie mówię o elektronice). Zrzucanie winy na produkt, który wszystkim działa dokładnie tak, jak powinien działać nie jest na miejscu.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

Hmm, stanu bramy nie pokazuje wielu osobom sądząc po pytaniach na forum, tym forum. Otwieranie i zamykanie - tu nie ma problemu. Działa jak powinno. Jeśli jednak może zrobić cos więcej, bez kontaktronu, ale na krańcówkach działających poprawnie to dlaczego nie? Zrzucanie wszystkiego wiec na innych tez wiec nie jest do końca ok. Schematy widziałem i są super tj. uwzględniają to co jest w instrukcji producenta bramy.
Po prostu czasami trzeba sie wczytać w prośbę i nie zawsze to wychodzi. Oczywiście nie ma takiego obowiązku, bo przecież takie porady to dobra wola i chęć pomocy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Ja dalej nie wiem czy podłączyłeś IN1/2 pod krańcówkę czy nie ?
Twoje pytanie trochę wyżej sugerowało jakbyś pytał o to jak masz podłączyć oryginalne krańcówki do centrali.
Jeśli są one już podłączone to nic tam więcej nie kombinuj.
Nie domyślę się jaki jest stan aktualny Twojej instalacji bez jasnego przedstawienia sytuacji z Twojej strony.

Krok po kroku + trochę cierpliwości i da się to ogarnąć.

Zacznij z jednym wejściem np. IN1, a później dopiero próbuj z dwoma.
Upewnij się, że IN1 jest poprawnie skonfigurowane zwierając na krótko z A1 (w aplikacji powinna się wtedy zmieniać ikona).
Przed testem IN1 odłącz to wejście od automatyki.

Jak już się upewnisz, że IN1 działa poprawnie to podłącz je pod FC i sprawdź co się dzieje przy zamknięciu i otwarciu.
Później podłącz IN1 pod FA i j.w. sprawdź oba stany.

Jak już przetestujesz to zreferuj co Ci wyszło.

SBW-02 podłączone jest do bram w ilościach kilkukrotnie przekraczających liczbę użytkowników tego forum. Tutaj zwykle jak ktoś coś pisze to dlatego, że mu coś nie działa bo po to jest to forum (między innymi). Nie zmienia to faktu, że problem z podłączeniem występuje u promila użytkowników. Pamiętaj, że nie reprezentujemy Came, Nice i wielu innych. Nie jesteśmy instalatorami automatyki bramowej. To forum skupia w większości prywatne osoby, które pasjonują się DIY i projektem Supla. Nie znamy niuansów automatyki, której używasz. Wg. instrukcji powinno działać, ale czasami się zdarza, że nie działa tak jakbyśmy tego chcieli ponieważ np. trzeba coś zmienić w ustawieniach centrali albo jest coś czego nie wiemy.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

wary pisze: czw kwie 29, 2021 4:55 pm Po prostu czasami trzeba sie wczytać w prośbę i nie zawsze to wychodzi. Oczywiście nie ma takiego obowiązku, bo przecież takie porady to dobra wola i chęć pomocy
Jak zauważysz, na forum jest cały czas około setka aktywnych wątków w których się coś dzieje. Staramy się pomagać jak możemy i prawie o każdej porze ale jesteśmy tylko ludźmi.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

wary pisze: czw kwie 29, 2021 4:55 pm Hmm, stanu bramy nie pokazuje wielu osobom sądząc po pytaniach na forum, tym forum. Otwieranie i zamykanie - tu nie ma problemu. Działa jak powinno. Jeśli jednak może zrobić cos więcej, bez kontaktronu, ale na krańcówkach działających poprawnie to dlaczego nie? Zrzucanie wszystkiego wiec na innych tez wiec nie jest do końca ok. Schematy widziałem i są super tj. uwzględniają to co jest w instrukcji producenta bramy.
Po prostu czasami trzeba sie wczytać w prośbę i nie zawsze to wychodzi. Oczywiście nie ma takiego obowiązku, bo przecież takie porady to dobra wola i chęć pomocy
@wary, my udzielając tutaj porad posiłkujemy się w większości przypadków instrukcjami napędów bramowych dostępnymi w Internecie. Np. ja osobiście nigdy nie miałem do czynienia z żadnym sterownikiem bramowym bo mieszkam w bloku. A zawodowo się zajmuję kompletnie czym innym. Nikt z Zamela ani tym bardziej z forumowiczów, nie jest w stanie przetestować kilkaset rodzajów sterowników bramowych dostępnych na rynku przemnożonych przez n sposobów podłączenia i konfiguracji, aby udzielić stuprocentowej odpowiedzi. Stąd właśnie piszę, że potrzebna jest minimalna wiedza ze strony montującego dany sterownik, aby chociaż był w stanie poprawnie pomierzyć napięcia pojawiające się na odpowiednich zaciskach sterownika bramy. Będzie wtedy łatwiej zdiagnozować problem. Może być np. tak, że u kogoś stan bramy z danego napędu będzie pokazywany poprawnie, a u Ciebie już nie. Bo producent wypuścił nową wersję tego samego sterownika, w którym dokonał jakiś zmian.

Aby trochę poznać zasadę działania SBW, proponuję Ci zaopatrzyć się w zasilacz prądu stałego 12V, odłączyć SBW-02 od napędu, zabrać go do domu i podłączyć do zasilacza. Mając multimetr (wystarczy najtańszy z marketu budowlanego) i parę "kabelków" zobaczyć jak to wszystko działa. Jeśli zdecydujesz się na taką zabawę, rozpiszę Ci tutorial co i jak podłączać abyś poznał podstawy funkcjonowania SBW.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

Pomoc doceniam :) :) Dzięki za obszerną odpowiedź.
Na początku wątku wrzuciłem porobione foty z V700 i BX, aby pokazać stan obecny. Widać na nich podłączone krańcówki do napędu V700. Na innych fotach widać dopięcie krańcówek do FA, FC, F obu napędów. Napędy chodzą od 10 lat. Zachciało mi sie upgrade. Napisałem na początku wątku także, że SBW-02 działa u mnie w trybie otw/zamk. Nie ma za to stanu bram. Serwery, NASy konfiguruje sam. Nie mam problemu z ogarnięciem konfiguracji softu.

Testowałem pojedynczo i podwojnie. Nie zwierałem jednak na krótko. Spróbuję i dam znać co wyszło.
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

pzygmunt pisze: czw kwie 29, 2021 5:31 pm Zacznij z jednym wejściem np. IN1, a później dopiero próbuj z dwoma.
Upewnij się, że IN1 jest poprawnie skonfigurowane zwierając na krótko z A1 (w aplikacji powinna się wtedy zmieniać ikona).
Przed testem IN1 odłącz to wejście od automatyki.

Jak już się upewnisz, że IN1 działa poprawnie to podłącz je pod FC i sprawdź co się dzieje przy zamknięciu i otwarciu.
Później podłącz IN1 pod FA i j.w. sprawdź oba stany.

Jak już przetestujesz to zreferuj co Ci wyszło.
Stan wyjściowy
IN1 i IN2 odłączony od automatyki
w chmurze czynny przekaźnik i czujnik spięty z IN1. Drugi czujnik w aplikacji zdezaktywowany.

Do IN1 dopinam kabel i na krótko do A1. Po sekundzie żaluzja opada/ikona zmienia stan.

W tym ukladzie bramy "zamknieta" wypinam kabel testowy z IN1 i przypinam ten dopięty do FC w automatyce. Żaluzja tak samo opada jak przy testowym. Uruchamiam otwarcie bramy. Brama otwarta. Żaluzja caly czas opuszczona, nie zmienia stanu. Na chwile odpinam kabel, ikona zmienia stan na otwarty. Dopinam na nowo. Żaluzja opada w ikonie. Zamykam bramę, ikona pozostaje cały czas w trybie zamkniętym. To samo dzieje się jak zamiast FC dopinam do IN1 FA. Ikona symbolizuje bramę zamkniętą.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W takim razie pozostaje dodatkowy kontaktron.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Zaglądając do instrukcji na ten schemat:

Came-V700-krancowki1.jpg
Came-V700-krancowki1.jpg (35.72 KiB) Przejrzano 1316 razy

To musi działać.

Tu raczej jest problem z regulacją położenia krańcówek. Najprawdopodobniej brama nie wyłącza się z krańcówek tylko na przeciążenie.

Came-V700-krancowki2.jpg
Came-V700-krancowki2.jpg (69.53 KiB) Przejrzano 1316 razy

Zawsze można też wykorzystać styk NO wyłączników krańcowych. Ale wracamy do kwestii poruszanej przeze mnie wcześniej.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SBW-02”