SonOff Basic + 2 x Termometr DS18B20

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Slon1 pisze: ndz sty 23, 2022 12:26 pm
dzikusk pisze: ndz sty 23, 2022 9:19 am Wygeneruj sobie soft GUI Generic
Coś mi się wydaje, że to obecne GUI Generic nie działa zbyt dobrze. Jak robiłem jakiś czas temu wsad do Sonoff Basic R2 z termometrem Ds18b20 to było wszystko ok, obecnie nowy wsad i same problemy. Żaden termometr nie pokazuje prawidłowej temperatury. Zmiana termometrów, rezystorów, długości przewodów nic nie daje. Odczyty są błędne. Podobnie na Sonoff S26. Może ja coś robię źle ale dotychczas nie miałem problemu. Mam trochę urządzeń na Supli i wszystko działa bez problemu i odczyty są prawidłowe a te obecnie wygenerowane wczoraj i dzisiaj to kicha.
Obsługa tych termometrów nie zmieniała się od dawna. Może coś w bibliotece od DS-ów się zmieniło.
Ds to termometr cyfrowy - po stronie urządzenia sprowadza się to do tego że albo są odczytu takie jakie podaje termometr, albo nie ma ich wcale.
Także jeśli zdanie "żaden termometr nie pokazuje prawidłowej temperatury" oznacza że każdy daje fajny jakiś pomiar, ale każdy inny np o 0,5 stopnia, to jest to spowodowane samymi termometrami. Soft na urządzeniu praktycznie nie ma wpływu na takie zachowanie
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Slon1
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 06, 2018 9:10 pm
Lokalizacja: Szczytno

klew pisze: ndz sty 23, 2022 12:34 pm
Slon1 pisze: ndz sty 23, 2022 12:26 pm
dzikusk pisze: ndz sty 23, 2022 9:19 am Wygeneruj sobie soft GUI Generic
Coś mi się wydaje, że to obecne GUI Generic nie działa zbyt dobrze. Jak robiłem jakiś czas temu wsad do Sonoff Basic R2 z termometrem Ds18b20 to było wszystko ok, obecnie nowy wsad i same problemy. Żaden termometr nie pokazuje prawidłowej temperatury. Zmiana termometrów, rezystorów, długości przewodów nic nie daje. Odczyty są błędne. Podobnie na Sonoff S26. Może ja coś robię źle ale dotychczas nie miałem problemu. Mam trochę urządzeń na Supli i wszystko działa bez problemu i odczyty są prawidłowe a te obecnie wygenerowane wczoraj i dzisiaj to kicha.
Obsługa tych termometrów nie zmieniała się od dawna. Może coś w bibliotece od DS-ów się zmieniło.
Ds to termometr cyfrowy - po stronie urządzenia sprowadza się to do tego że albo są odczytu takie jakie podaje termometr, albo nie ma ich wcale.
Także jeśli zdanie "żaden termometr nie pokazuje prawidłowej temperatury" oznacza że każdy daje fajny jakiś pomiar, ale każdy inny np o 0,5 stopnia, to jest to spowodowane samymi termometrami. Soft na urządzeniu praktycznie nie ma wpływu na takie zachowanie
Różnica to 8,3 stopnia na jednym, na drugim 1. Zmiana termometrów, rezystorów itp. nic nie dała. Nie sądzę żebym miał 10 nowych termometrów skopanych.
krycha88
Posty: 5186
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Wygraj Tasmote lub ESPEasy i porównaj odczyty. Jak będą prawidłowe to będziemy szukać problemu.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

A nie masz ustawionej jakiejś korekty w sofcie?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Slon1
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 06, 2018 9:10 pm
Lokalizacja: Szczytno

klew pisze: ndz sty 23, 2022 12:59 pm A nie masz ustawionej jakiejś korekty w sofcie?
Nie. Żadnej korekty nie ma. Próbuje wrzucić inny wsad i sprawdzę.
Slon1
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 06, 2018 9:10 pm
Lokalizacja: Szczytno

Problem rozwiązany połowicznie. Sonoff Basic R2 i Ds18b20 na przewodzie około 2 metry błąd odczytu ponad osiem stopni. Zmiana rezystora, ds-a nic nie daje. Zmiana długości przewodu na około 20 cm pomiar prawidłowy. Próba na różnych Sonoff ten sam problem - długi przewód zły odczyt, krótki dobry. Może to problem tego konkretnego przewodu ale zrobię test na innym i zobaczymy.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Sprawdź ten sam soft i te same DS18B20 na Wemosie. Bo według mnie to jest problem od strony elektroniki (sposób realizacji zasilania).
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
bulek68
Posty: 453
Rejestracja: czw lut 08, 2018 6:51 pm
Lokalizacja: Podkarpackie

Robert Błaszczak pisze: ndz sty 23, 2022 2:10 pm Sprawdź ten sam soft i te same DS18B20 na Wemosie. Bo według mnie to jest problem od strony elektroniki (sposób realizacji zasilania).
To by się zgadzało. Na module diy jak ze zdjęcia realizuje pomiary w domu 8x ds + DHT22 + BME280.
Wszytko na przewodach (utp5) o łącznej długości grubo ponad 100m i do póki zasilanie szło z wemosa działało to różnie przekłamania przerwy itp. Wykorzystanie dodatkowego stabilizatora 3.3V na płytce dopiero rozwiązało wszystkie problemy.
Oczywiście obsługuje to GG generowany gdzieś na początku grudnia.
Załączniki
IMG_20220123_231112_edit_1699574549794305.jpg
IMG_20220123_231112_edit_1699574549794305.jpg (3.02 MiB) Przejrzano 930 razy
Slon1
Posty: 52
Rejestracja: wt mar 06, 2018 9:10 pm
Lokalizacja: Szczytno

Sprawdziłem również na wemosie i wszystkie termometry wskazują prawidłowo. Problem występuje z Sonoff Basic (3 sztuki) i Sonoff S26. Śmiało mogę stwierdzić, iż pomiar temperatury na tych urządzeniach jeżeli się chce mieć prawidłowy odczyt, jest niemożliwy. Myślę, że problem leży właśnie po stronie zasilania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”