Położenie fazy w gniazdku

Awatar użytkownika
Gang
Posty: 616
Rejestracja: pt lis 09, 2018 12:44 pm

Lepszym tematem jest ustawienie włącznika światła.
Korki wyłącza się na dół, wszelkie inne włączniki również. Tam gdzie jest pstryczek włączęnie światła jest w górę...
Obiło mi się o uszy że jest jakaś norma która to reguluje, a mimo wszystko większość ustawia włączenie w dół ;)
Zamel: MEW-01, ROW-02, THW-01, RNW-01, SLW-02, ROW-07, mROW-02, PNW-01. DIY: Supla Device RPI + 10 xiaomi mija2, Sonoff: basic + 7 DS18B20, basic x2, touch, mini x3, - Nodemcu x2, - ElectroDragon ESP8266 - Gosund SP111 x3
Mmof
Posty: 781
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

Gang pisze: ndz gru 05, 2021 9:00 pm Lepszym tematem jest ustawienie włącznika światła.
Korki wyłącza się na dół, wszelkie inne włączniki również. Tam gdzie jest pstryczek włączęnie światła jest w górę...
Obiło mi się o uszy że jest jakaś norma która to reguluje, a mimo wszystko większość ustawia włączenie w dół ;)
Tylko jak tą regulacje przyjąć przy włącznikach krzyżowych i schodowych. 😂😜
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Kiedyś słyszałem że Niemcy ustalili że prawidłowo załączony obwód to jest kiedy przycisk jest wciśnięty u dołu.
Jako ciekawostkę dodam że jednym z argumentów było to że w pozycji wyłączonej jest on przez większość czasu (w większości obwodów) co przekłada się na niezbieranie się kurzu na górnej jego krawędzi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Jq właśnie z powodu kurzu w ten sposób montuję łączniki :D
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Mmof pisze: ndz gru 05, 2021 9:16 pm
Gang pisze: ndz gru 05, 2021 9:00 pm Lepszym tematem jest ustawienie włącznika światła.
Korki wyłącza się na dół, wszelkie inne włączniki również. Tam gdzie jest pstryczek włączęnie światła jest w górę...
Obiło mi się o uszy że jest jakaś norma która to reguluje, a mimo wszystko większość ustawia włączenie w dół ;)
Tylko jak tą regulacje przyjąć przy włącznikach krzyżowych i schodowych. 😂😜
Również da się to ogarnąć , to nie problem ustawic tak aby wszystkie łączniki byly w tej samej pozycji a światło się nie świeciło , pewnie ze jak ktoś prze klika ale da się do tego wrócić
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
bulek68
Posty: 453
Rejestracja: czw lut 08, 2018 6:51 pm
Lokalizacja: Podkarpackie

Swoją drogą normy w tym temacie brak, ale...
Zwróćcie uwagę na wtyczki typu jak na foto.
Jeszcze się nigdy nie spotkałem by na lewym bolcu był przewód niebieski, kilkadziesiąt gotowych takich przewód miałem w rękach i zawsze brązowy przewód jest z lewej...

Ciekawostka, nie tak dawno znajomy poprosił by przygotować w kotłowni dodatkowe gniazdko pod kocioł gazowy.
Wykonałem takowe zachowując ( jak zawsze) niepisaną zasadę L na lewo N na prawo.
Jakież było moje zdziwienie gdy kolega zadzwonił z informacją od instalatora kotła że ktoś instalacje elektryczną spier*****.
Okazało się że kocioł nie miał wogóle ochoty pracować (nie włączał się) w takim układzie, trzeba było przepiąć L na prawo, mało tego że piec (Termet) się uruchomił, to działa do dziś 🤪
Załączniki
IMG_20211206_031400_edit_488804724957697.jpg
IMG_20211206_031400_edit_488804724957697.jpg (543.56 KiB) Przejrzano 667 razy
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

No właśnie, a może faza po lewej gdy mamy gniazdo od tyłu ;)
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Lector pisze: pn gru 06, 2021 9:46 am No właśnie, a może faza po lewej gdy mamy gniazdo od tyłu ;)
Ale żeby o pozycjach tak oficjalnie na forum 🤣🤣🤣
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
GOLDEN
Posty: 73
Rejestracja: sob lis 04, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

bulek68 pisze: pn gru 06, 2021 2:25 am Swoją drogą normy w tym temacie brak, ale...
Zwróćcie uwagę na wtyczki typu jak na foto.
Jeszcze się nigdy nie spotkałem by na lewym bolcu był przewód niebieski, kilkadziesiąt gotowych takich przewód miałem w rękach i zawsze brązowy przewód jest z lewej...

Ciekawostka, nie tak dawno znajomy poprosił by przygotować..

Polecam zobaczyć to, szczególnie od 6 minuty, tak a propo kabli.
https://youtu.be/bJTPvfNyHkQ

A co do kotła, to znam dokładnie taki sam przypadek.
Faza nie z tej strony i kaplica.

Ja mam u siebie fazę z lewej, jednak tam gdzie mam podwójne to w górnym gniazdzie, faza z lewej, a bolec na dole.


Pozdrawiam
GOLDEN!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”