Ubiquiti UniFi w domku jednorodzinnym

Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Wszystko będę ładował do szafy i pewnie dałby radę USG-PRO. Tylko kupując osobno kontroler wychodzi tyle co UDM-PRO.

Nie ukrywam trochę stówek poszło, przez to zakupy na raty - zabrakło mi na switcha :p

Tak ciekawości powiem Wam że pytałem się na grupie FB przed zakupem i pewien sklep (w nazwie producent) zaproponował mi rabat i kazał odezwać na maila.
Liczyłem na atrakcyjną cenę (przynajmniej tyle za ile ma konkurencja), a tu mi zaoferowali 15zł netto taniej gdzie brutto za towar wychodzi jakieś 2900zł. Gdzie pewien sklep oferuje jeszcze taniej.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Zakup u producenta ostatnio jest droższy niż u dystrybutorów :) Patrz produkty ZAMEL-a :D
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dzień dobry,
ostatnio TP-link AX10 przeciągnął strunę - z deklarowanego na pudełku 300Gb/s w paśmie 2,4GHz zrobiło się około 15Gb/s.

Nie wiem czy ilość podłączonych urządzeń ma w tym przypadku wpływ na szybkość Wi-Fi. Na forum TP-linka jeden z użytkowników pisał, że rozbierał router i stwierdził, że problem leży po stronie hardware'u - anteny 2,4GHz są przylutowane bezpośrednio do płyty głównej, a 5GHz - standardowo przykręcane do gniazd.

Pojawił się temat wymiany routera. Mam pytanie do osób obeznanych w sprzęcie Unifi. Czy zakupiwszy Amplifi HD Mesh router będzie można go spiąć z UAP-LC-LR po Meshu (LR jest podpięty do routera przewodem). Zależy mi na jeden nazwie Wi-Fi.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wydaje mi się, że jedno z drugim nie współpracuje ale mogę się mylić. Skąd pomysł aby tak to połączyć ?
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

pzygmunt pisze: pn sie 30, 2021 9:06 pm Wydaje mi się, że jedno z drugim nie współpracuje ale mogę się mylić. Skąd pomysł aby tak to połączyć ?
Dziękuję za odpowiedź.
Chciałbym wymienić router na urządzenie, które pełni funkcję routera i AP w jak najniższej cenie. Dodatkowo zależy mi na wspólnej nazwie Wi-Fi. Założyłem, że tego typu, kompleksowe rozwiązanie wyjdzie najtaniej (zasugerowałem też się trochę tą podpowiedzią viewtopic.php?p=102839#p102839).

Czy istnieje jakiś produkt/produkty tej firmy, które spełniają powyższe wymagania?
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Unifi to nie są tanie rzeczy, ale warte swojej ceny.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Amplifi ma na pokładzie AP i Router. Wspiera też mesh ale nie ma zbyt wielu opcji konfiguracji. Unifi jest bardziej rozbudowane ale AP, router itd to osobny sprzęt. Ma też dużo więcej opcji niż Amplifi. Jest też wiele alternatywnych rozwiązań choć osobiście najmniej problemów miałem ze sprzętem od Ubiquity.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Z serii unifi jest też UDM - tam jest AP, router i kontroler w jednym i można do niego dołączać inne urządzenia unifi. Z tym że tani nie jest
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dziękuję za odpowiedzi.

UDM faktycznie prezentuje się imponująco. Cena jest wysoka, ale patrząc na możliwości sprzętu wydaje się zrozumiała. Mam jeszcze pytanie o UniFi Controller. Obecnie mam jednego AP UniFi, jednak funkcję routera i drugiego AP pełni TP-link. W związku z tym niezbyt często uruchamiam UniFi Controllera na komputerze. Początkowo myślałem, że dodaje on po prostu interfejs graficzny dla użytkownika, ale po kilku obejrzanych filmach nie jestem do końca pewien czy to jedyny zysk z jego korzystania.

Czy UniFi Controller jest czymś więcej niż GUI? Czy warto go zainstalować (np. na RPi)?
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

jaku2k pisze: wt sie 31, 2021 9:00 am Dziękuję za odpowiedzi.

UDM faktycznie prezentuje się imponująco. Cena jest wysoka, ale patrząc na możliwości sprzętu wydaje się zrozumiała. Mam jeszcze pytanie o UniFi Controller. Obecnie mam jednego AP UniFi, jednak funkcję routera i drugiego AP pełni TP-link. W związku z tym niezbyt często uruchamiam UniFi Controllera na komputerze. Początkowo myślałem, że dodaje on po prostu interfejs graficzny dla użytkownika, ale po kilku obejrzanych filmach nie jestem do końca pewien czy to jedyny zysk z jego korzystania.

Czy UniFi Controller jest czymś więcej niż GUI? Czy warto go zainstalować (np. na RPi)?
Controller służy do konfiguracji i zarządzania urządzeniami (dodawanie nowych urządzeń, update softu itd.)
Drugą funkcją kontrolera jest zbieranie danych i różnych statystyk. Np. możesz tam zobaczyć listę klientów wifi z aktualnym transferem w obu kierunkach per klient. Są też dane o dobowej ilości pobieranych danych.
Do tego kontroler zapamiętuje wszystkie pojawiające się w okolicy sieci WiFi, pokazuje różne alarmy, analizuje jakość świadczonych usług (np. jakość łącza wifi dla każdego AP). Zobaczysz też ilu klientów jest na każdym AP.
Ogólnie urządzenia unifi mogą bez problemu działać bez stałego dostępu do kontrolera. Ja mam go zainstalowanego na laptopie na którym normalnie pracuję. Aktualnie go wyłączyłem, bo coś po ostatniej rozbudowie sieci o nowego AP "U6 lite" zaczął zjadać 100% procka. Także czekam na jakieś aktualizacje - może poprawią ten problem.

Sam nie mam UDM, a opinie o nim w sieci są podzielone. Mam wrażenie, że to nie jest sprzęt dla profesjonalistów, ale jako router do sieci domowej powinien być aż nadto wystarczający. Podobno się mocno grzeje (jakiś termometr pokazuje koło 70-80 stopni) i ludzie radzą stawiać go w miejscu gdzie ewentualna praca wiatraczka nie będzie przeszkadzać.
Podobno też ma problemy z osiągnięciem wydajności powyżej 200-300 Mb/s przy włączonych pełnych zabezpieczeniach (są tam jakieś dość zaawansowane funkcje chroniące sieć, ale nie znam się na tym za bardzo ;) ).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”