Harmonogram do pompki wody co

Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Mieszasz wodę w instalacji nawet jak nikogo nie ma w domu? Same straty.
Obrazek
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

To jaki masz inny pomysł?
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

to chyba nie ma sensu. Przy wyłączaniu cyrkulacji główną oszczędnością nie jest prąd.
Pompka cyrkulacji ma zwykle ok 3-8W (jeżeli ktoś ma większą to trzeba pomnożyć), uśredniając niech będzie 5W czyli przez 24h zużyje 0,12 kWh czyli ok. 0,07 zł/dzień=26 zł/rok. Jeżeli robisz przerwy w ten sposób, że suma czasu jej działania jest ok. 4h/dzień to prąd cię będzie kosztował ok. 5 zł/rok. Oszczędność = 21 zł/rok, Trochę mało.

Natomiast wyłącza się cyrkulację gdy nie jest potrzebna ciepła woda, ponieważ jest bardzo duża strata ciepła w instalacji pomimo izolacji rur. Gdzieś przeczytałem nawet o wartości 8W/mb instalacji (co wydaje mi się za dużo ale nie sprawdzałem głębiej). O ile zimą i tak spora część tego ciepła ogrzewa mury w których idzie instalacja i dogrzewa budynek o tyle latem to ciepło po prostu tracisz (czasem nawet podwójnie jeżeli masz klimatyzację :) ). Dlatego uruchamianie cyrkulacji co 15 lub 30 minut powoduje, że i tak tracisz ciepło przez całą dobę, a oszczędzasz raptem kilkadziesiąt złotych rocznie na energii elektrycznej.
Generalnie cyrkulacja to kwestia wygody, że od razu masz ciepłą wodę w kranie natomiast jeżeli chce się trochę oszczędzić to tylko poprzez ustawienie długich odstępów czasowych kiedy woda w rurach się wystudzi i przestanie tracić energię cieplną, np. w nocy i w czasie, kiedy domowników nie ma w domu.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

YoMan pisze: pn cze 14, 2021 2:23 pm Natomiast wyłącza się cyrkulację gdy nie jest potrzebna ciepła woda, ponieważ jest bardzo duża strata ciepła w instalacji pomimo izolacji rur. Gdzieś przeczytałem nawet o wartości 8W/mb instalacji (co wydaje mi się za dużo ale nie sprawdzałem głębiej).
8 W/mb to byłby luksus ;)
Ja mam to opomiarowane. Utrzymanie około 50 stopni w rurce, przy 23-24 stopni w domu, wymaga niecałe 7 W/mb przy izolacji jak na zdjęciu (grubość izolacji 40 mm).
Wolę nie myśleć ile W/mb schodzi przy standardowych kilku milimietrowych izolacjach...
IMG_20180528_202021.jpg
IMG_20180528_202021.jpg (531.57 KiB) Przejrzano 980 razy
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

To jak ustawić w zasadzie harmonogram, przy moim powyższym czyli włączeniu co 30 minut na 5 minut, nie da się go nawet wyłączyć na stałe w nocy?

W zasadzie to podobno jeśli włączasz termę przed kompaniem to i tak podobno wychodzi to samo co by chodziła 24/24 więc może lepiej jechać bez harmonogramu ? Rury cały czas nagrzewane utrzymują ciepło.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

mdi87 pisze: pn cze 14, 2021 8:31 pm To jak ustawić w zasadzie harmonogram, przy moim powyższym czyli włączeniu co 30 minut na 5 minut, nie da się go nawet wyłączyć na stałe w nocy?
ustaw harmonogram na włącz i wyłącz o konkretnych godzinach kiedy używasz wody (-5 min na przykład). Tak jak pisali poprzednicy godz 7-9 (może być co 30 min) i 20-23 analogicznie. Chyba że potrzebujesz ciepłą wodę na cito przez całą noc. Wówczas olej harmonogram.
W zasadzie to podobno jeśli włączasz termę przed kompaniem to i tak podobno wychodzi to samo co by chodziła 24/24 więc może lepiej jechać bez harmonogramu ? Rury cały czas nagrzewane utrzymują ciepło.
utrata ciepła jest proporcjonalna do różnicy temperatur. Im bliższa temperatura rury temperaturze otoczenia (czyli np. ściany) tym mniejsza strata w czasie. Rury cały czas nagrzewane jak sam napisałeś są "nagrzewane" więc dostarczasz im energii cieplnej, którą one tracą. Więc zależy jakie są przerwy. Jeżeli terma dopiero co się wychłodziła i właśnie ją załączasz to sens jest mały - musisz dostarczyć od razu sporo energii, żeby przywrócić temperaturę i nie ma tego okresu, kiedy stoi wychłodzona. Ale terma a cyrkulacja to trochę co innego. Cyrkulacja więcej straci energii bo woda w rurach ma większą powierzchnie przez którą traci ciepło.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

mdi87 pisze: pn cze 14, 2021 6:12 am To jaki masz inny pomysł?
Witam,
jeśli masz centralę alarmową, to mógłbyś "spiąć ją" z termą tak, aby po zaryglowaniu/ustawieniu "trybu nocnego" cyrkulacja c.w.u. byłaby dezaktywowana.

Oczywiście warunkiem jest posiadanie centrali z odpowiednią funkcją.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

jaku2k pisze: pn cze 14, 2021 9:24 pm
mdi87 pisze: pn cze 14, 2021 6:12 am To jaki masz inny pomysł?
Witam,
jeśli masz centralę alarmową, to mógłbyś "spiąć ją" z termą tak, aby po zaryglowaniu/ustawieniu "trybu nocnego" cyrkulacja c.w.u. byłaby dezaktywowana.

Oczywiście warunkiem jest posiadanie centrali z odpowiednią funkcją.
A jeśli nie ma centralki al. to samo może zrobić podłączając pompkę do jakiegoś osuplowanego modułu. Cyrkulacja jest sprawą mocno indywidualną i każdy może mieć nieco inne potrzeby.
Ja uruchamiam sobie ręcznie i takie rozwiązanie mi wystarcza.
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Trochę przesadzacie z tymi oszczędnościami biorąc pod uwagę ile zużywają prądu małe pompki cyrkulacyjne ;) Ale jeżeli chcecie to wystarczy kupić prosty wyłącznik czasowy który wyłączy pompkę w godzinach w których przeważnie się nie kąpiemy czyli pewnie od 22 do 6 oraz w godzinach kiedy jest się w pracy. Wtedy za zaoszczędzone pieniądze raz w roku kupi się może 6 pak piwa :D
https://gui-generic-builder.supla.io/
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

YoMan pisze: pn cze 14, 2021 8:58 pm
mdi87 pisze: pn cze 14, 2021 8:31 pm To jak ustawić w zasadzie harmonogram, przy moim powyższym czyli włączeniu co 30 minut na 5 minut, nie da się go nawet wyłączyć na stałe w nocy?
ustaw harmonogram na włącz i wyłącz o konkretnych godzinach kiedy używasz wody (-5 min na przykład). Tak jak pisali poprzednicy godz 7-9 (może być co 30 min) i 20-23 analogicznie. Chyba że potrzebujesz ciepłą wodę na cito przez całą noc. Wówczas olej harmonogram.
W zasadzie to podobno jeśli włączasz termę przed kompaniem to i tak podobno wychodzi to samo co by chodziła 24/24 więc może lepiej jechać bez harmonogramu ? Rury cały czas nagrzewane utrzymują ciepło.
utrata ciepła jest proporcjonalna do różnicy temperatur. Im bliższa temperatura rury temperaturze otoczenia (czyli np. ściany) tym mniejsza strata w czasie. Rury cały czas nagrzewane jak sam napisałeś są "nagrzewane" więc dostarczasz im energii cieplnej, którą one tracą. Więc zależy jakie są przerwy. Jeżeli terma dopiero co się wychłodziła i właśnie ją załączasz to sens jest mały - musisz dostarczyć od razu sporo energii, żeby przywrócić temperaturę i nie ma tego okresu, kiedy stoi wychłodzona. Ale terma a cyrkulacja to trochę co innego. Cyrkulacja więcej straci energii bo woda w rurach ma większą powierzchnie przez którą traci ciepło.
Serio ? Moja rodzina to nie roboty. A jak będę chciał iść o 10 umyć ręce? Naprawdę myślisz że da się to ustawić ? 😂

Jedynie gdzie mogę ograniczyć wodę to noc. Bardziej zastanawia mnie czy strace wiecej przy ustawieniach 5 minut na każde 30 minut przez 24h, czy sztywono od 5.30 do 23?

Bo nie da się ustawić 5 minut na każde 30 minut od 5.30 do 23? Nie ma takiej opcji w harmonogramach ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”