Harmonogram do pompki wody co

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

krycha88 pisze: wt cze 15, 2021 6:02 am Trochę przesadzacie z tymi oszczędnościami biorąc pod uwagę ile zużywają prądu małe pompki cyrkulacyjne ;) Ale jeżeli chcecie to wystarczy kupić prosty wyłącznik czasowy który wyłączy pompkę w godzinach w których przeważnie się nie kąpiemy czyli pewnie od 22 do 6 oraz w godzinach kiedy jest się w pracy. Wtedy za zaoszczędzone pieniądze raz w roku kupi się może 6 pak piwa :D
To nie o pompkę chodzi, tylko o ciepłą wodę. U mnie przy izolacji o grubości 4 cm na rurach od ciepłej wody, oraz przy 9 mb rury (trzeba pamiętać, że przy cyrkulacji często mb jest dwa razy więcej niż odległość), zeszło prawie 600 kWh ciepła w ciągu roku. Luksus ciepłej wody zaraz po odkręceniu, kosztował mnie około 300 zł rocznie. Gdybym wodę grzał gazem, to pewnie ten koszt byłby na poziomie 150 zł, ale musiałbym dać ~18 mb rury (bo aktualnie cyrkulacji nie mam tylko bezpośrednio ogrzewane rury), więc pewnie wyszłoby na to samo.

Niektórzy mają tych rur dużo więcej z dużo gorszej izolacji.
Screenshot_2021-06-15-09-17-56-95_51725a65de50bc7853eb07931b07554c.jpg
Screenshot_2021-06-15-09-17-56-95_51725a65de50bc7853eb07931b07554c.jpg (65.48 KiB) Przejrzano 701 razy
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mdi87 pisze: wt cze 15, 2021 6:47 am Serio ? Moja rodzina to nie roboty. A jak będę chciał iść o 10 umyć ręce? Naprawdę myślisz że da się to ustawić ? 😂
Ciepła woda zaraz po odkręceniu kranu to dobro luksusowe, które kosztuje więcej niż spuszczanie zimnej wody bez cyrkulacji. Skoro chcesz tego luksusu, to pewnie nie jesteście robotami :P. Ale jest to koszt. Szukając oszczędności, można iść na kompromisy. Każdy ma inny tryb życia, inne przyzwyczajenia. Trzeba to dostosować do swoich potrzeb.
mdi87 pisze: wt cze 15, 2021 6:47 am Jedynie gdzie mogę ograniczyć wodę to noc. Bardziej zastanawia mnie czy strace wiecej przy ustawieniach 5 minut na każde 30 minut przez 24h, czy sztywono od 5.30 do 23?
Włączenie pompki na 5 min co 30 min, to niewielka oszczędność. Straty (i koszty) są na traconym cieple, a nie na zużytej energii przez pompkę. Przy takiej pracy, woda w rurkach będzie prawie cały czas miała wysoką temperaturę, więc straty będą podobne do tego jakby pracowała 24h/dobę. Paradokslanie, zyski z takiego trybu pracy są większe, gdy masz większe straty na rurach, czyli jeśli woda się w 15 min wychłodzi, to taki cykl 5/30 da zauważalne oszczędności, ale też będziesz czuł po odkręceniu kranu, że coś jest nie tak.
mdi87 pisze: wt cze 15, 2021 6:47 am Bo nie da się ustawić 5 minut na każde 30 minut od 5.30 do 23? Nie ma takiej opcji w harmonogramach ?
Już niedługo w nowych harmonogramach będzie się dało takie coś ustawić.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

mdi87 pisze: wt cze 15, 2021 6:47 am
...

Bo nie da się ustawić 5 minut na każde 30 minut od 5.30 do 23? Nie ma takiej opcji w harmonogramach ?
da się :
1. w harmonogramach co 30 min włącz i co 30 min wyłącz z przeunięciem startu o 5 minut lub
2. w scenach fracz'a co pół godziny włącz i opóźniona o 300 sek akcja wyłącz (Wyzwalacz sceny w oparciu o czas */30 * * * *)
i po problemie
Ostatnio zmieniony wt cze 15, 2021 11:06 am przez YoMan, łącznie zmieniany 2 razy.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

krycha88 pisze: wt cze 15, 2021 6:02 am Trochę przesadzacie z tymi oszczędnościami biorąc pod uwagę ile zużywają prądu małe pompki cyrkulacyjne ;) Ale jeżeli chcecie to wystarczy kupić prosty wyłącznik czasowy który wyłączy pompkę w godzinach w których przeważnie się nie kąpiemy czyli pewnie od 22 do 6 oraz w godzinach kiedy jest się w pracy. Wtedy za zaoszczędzone pieniądze raz w roku kupi się może 6 pak piwa :D
dlatego razem z @klew piszemy, że nie chodzi o oszczędność prądu bo to są oszczędności rzędu 30 zł
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

mdi87 pisze: wt cze 15, 2021 6:47 am Serio ? Moja rodzina to nie roboty. A jak będę chciał iść o 10 umyć ręce? Naprawdę myślisz że da się to ustawić ? 😂
Może nie roboty ale automatyka najlepiej działa przy uregulowanym trybie czyli np. codziennie 8-16 jestem w pracy (poza weekendami) a 24-6 śpię, natomiast jak chcesz brnąć dalej to musisz ją bardziej uinteligentnić -> np. czujka ruchu przy wejściu do łazienki lub kontaktron na drzwi (lub spięte z włącznikiem oświetlenia jeżeli łazienka nie ma okna) i mocna pompka cyrkulacji, żeby przegoniła wodę w rurach w 1 minutę (czas na sikanie ;)) tylko musisz wziąć pod uwagę, że pierwsze litry wody się schłodzą bo rury wyziębione odbiorą ciepło z wody.
Ewentualnie do tego w kuchni czujnik zapachów (po obiedzie zaczynamy zmywać) ;) ... i tak dalej
ostatnie to oczywiście żart (bez złośliwości). Sam mam tendencję do nadmiernego komplikowania prostych rozwiązań i potrzebuję czasami obiektywnie spojrzeć oczami innych
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

YoMan pisze: wt cze 15, 2021 11:14 am
mdi87 pisze: wt cze 15, 2021 6:47 am Serio ? Moja rodzina to nie roboty. A jak będę chciał iść o 10 umyć ręce? Naprawdę myślisz że da się to ustawić ? 😂
Może nie roboty ale automatyka najlepiej działa przy uregulowanym trybie czyli np. codziennie 8-16 jestem w pracy (poza weekendami) a 24-6 śpię, natomiast jak chcesz brnąć dalej to musisz ją bardziej uinteligentnić -> np. czujka ruchu przy wejściu do łazienki lub kontaktron na drzwi (lub spięte z włącznikiem oświetlenia jeżeli łazienka nie ma okna) i mocna pompka cyrkulacji, żeby przegoniła wodę w rurach w 1 minutę (czas na sikanie ;)) tylko musisz wziąć pod uwagę, że pierwsze litry wody się schłodzą bo rury wyziębione odbiorą ciepło z wody.
Ewentualnie do tego w kuchni czujnik zapachów (po obiedzie zaczynamy zmywać) ;) ... i tak dalej
ostatnie to oczywiście żart (bez złośliwości). Sam mam tendencję do nadmiernego komplikowania prostych rozwiązań i potrzebuję czasami obiektywnie spojrzeć oczami innych
Ja w kuchni zrezygnowałem z tego cyrkulacji i jakoś nawet nie odczuwam tego braku.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: wt cze 15, 2021 11:27 am
YoMan pisze: wt cze 15, 2021 11:14 am
mdi87 pisze: wt cze 15, 2021 6:47 am Serio ? Moja rodzina to nie roboty. A jak będę chciał iść o 10 umyć ręce? Naprawdę myślisz że da się to ustawić ? 😂
Może nie roboty ale automatyka najlepiej działa przy uregulowanym trybie czyli np. codziennie 8-16 jestem w pracy (poza weekendami) a 24-6 śpię, natomiast jak chcesz brnąć dalej to musisz ją bardziej uinteligentnić -> np. czujka ruchu przy wejściu do łazienki lub kontaktron na drzwi (lub spięte z włącznikiem oświetlenia jeżeli łazienka nie ma okna) i mocna pompka cyrkulacji, żeby przegoniła wodę w rurach w 1 minutę (czas na sikanie ;)) tylko musisz wziąć pod uwagę, że pierwsze litry wody się schłodzą bo rury wyziębione odbiorą ciepło z wody.
Ewentualnie do tego w kuchni czujnik zapachów (po obiedzie zaczynamy zmywać) ;) ... i tak dalej
ostatnie to oczywiście żart (bez złośliwości). Sam mam tendencję do nadmiernego komplikowania prostych rozwiązań i potrzebuję czasami obiektywnie spojrzeć oczami innych
Ja w kuchni zrezygnowałem z tego cyrkulacji i jakoś nawet nie odczuwam tego braku.
wszystko zależy od instalacji i odległości. W tej chwili mam piec dwufunkcyjny w mieszkaniu więc czas na start plus droga do pokonania + nagrzanie rur + puste mieszkanie (wychłodzone w zimie) pode mną = czekanie 30-40 sek na ciepłą wodę pod prysznicem i do 2 minut na zmywanie. Jestem tym już tak zmęczony, że w nowym lokum zaplanowałem cyrkulację a ustawienie godzin pracy będzie doświadczalnie w zależności od planu lekcji i trybu życia "bombelków" :) więc prawdopodobnie pójdą w ruch harmonogramy tygodniowe.
I wiem, że to nie będzie za darmo :)

tak jeszcze nawiązując mój ojciec remontując dom 15 lat temu zrobił cyrkulację i przycisk przy drzwiach wejściowych do łazienki obok światła. Do dziś działa bardzo dobrze, tzn. naciśnięcie przycisku i zanim wejdzie pod prysznic ciepła woda jest od razu. Tylko przypuszczam (nie pamiętam), że tam jest konkret pompka
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”