Nowicjusz - kilka pytań

endru
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 06, 2021 11:18 am

Cześć,
Mam nadzieję, że nie powtarzam zapytania, ale szukam informacji na forum i nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania.
Temat mój wygląda następująco:
Mam na działce RODos uruchomionego Domoticza na RPi1. Nie jest to specjalnie skomplikowana automatyka - odczyt zużytej energii, sterowanie elektrozaworami do podlewania w sezonie, prosta logika do ogrzewania (grzejniki elektryczne) poza sezonem do podtrzymania dodatniej temperatury w domku. Z uwagi, że internet mam mobilny RPi jest też klientem vpn (spięty z routerem w domu), aby mieć dostęp w dowolnej chwili. Komunikacja wewnątrz po wi-fi (esp01 i Wemos D1 mini).
Ostatnio niestety RPi zaczyna zawodzić i jak to zazwyczaj bywa w najmniej oczekiwanych momentach - muszę awaryjnie jechać 20 km.
Chciałbym przejść na chmurę (Supla), ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące pytania. Przede wszystkim korzystać tylko z ESP bez potrzeby stawiania nowego RPi. Połączenie internetowe zestawia router. Pytania są następujące:
1. Czy muszę mieć zewnetrze IP na RODos do clouda?
2. Czy istnieje możliwość wywołania zdarzeń w cloudzie - jeśli temperatura spadnie poniżej zadanej wartości (ESP01 z termometrem DTH11), to uruchom ogrzewanie (przekaźniki grzejnikowe podłączone do Wemos D1 mini)
3. Analogicznie z automatycznym podlewaniem - czujnik wilgotności (Wemos D1 mini na baterii z deep sleep), elektrozawór (Wemos D1 mini zasilany po kablu)
4. Do odczytu energii mam pentlę indukcyjną SCT-013-030 współpracującego z Wemos D1 mini - oprogramowanie https://github.com/alcar21/WemosEM. Czy uda się zaimplementować w cloudzie?

To chyba najważniejsze punkty. Mam nadzieję, że opisałem w miarę jasno. Dziękuję za pomoc.
Mmof
Posty: 781
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

Kolego na 1 pytanie nie musisz mieć zewnętrznego IP wystarczy dostęp do internetu.
Na 2 i3 masz dwa rozwiązania skrypty faracz ale wtedy warunki są wykonywane za pośrednictwem internetu lub drugi sposób wgrywasz GUI Generic i warunkowania robisz na sofcie bezpośrednio wtedy nawet jak nie masz internetu wykonają się zadania.
Na 4 nie słyszałem aby ktoś używał tej pętli na supli ale może się mylę.
endru
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 06, 2021 11:18 am

Dziękuję za odpowiedź.
Lepszym rozwiązaniem na pewno będzie GUI Generic. W końcu nie wiadomo kiedy padnie GSM lub modem. Znalazłem na YouTube poradnik opisujący podstawową konfigurację GUI. Czy są dostępne strikte pod zależności? Pętli indukcyjnej używam ze względu na brak licznika w domku (jest skrzynka na alejce, ale nie zezwalają na montaż czegokolwiek). Licznika impulsowego z kolei nie zmieszczę do skrzynki - czekalo by mnie prucie ściany. Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem, może jest coś jeszcze o czym nie wiem?
Mmof
Posty: 781
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

HLW8012 jest dość mały i dostepny w GUI Generic. A jakie obciążenie największe generuje twój domek?
endru
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 06, 2021 11:18 am

Mam instalacje 1,5 mm2, i ski 10A. Grzejnik jest jeden 2kW i 2 panele podczerwieni po 100W
Mmof
Posty: 781
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

endru pisze: pn gru 06, 2021 8:18 pm Mam instalacje 1,5 mm2, i ski 10A. Grzejnik jest jeden 2kW i 2 panele podczerwieni po 100W
Nie jest to bardzo duży pobór ja pozakładał bym jakieś gniazdka Smart np. Gosund sp111 śmiało wytrzyma 2kw a i licznik Energi posiada może nie jest to jakieś bardzo dokładne ale mi po dobrym skalibrowaniu wystarcza.
endru
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 06, 2021 11:18 am

Spróbuję na początek z HWL. W między czasie znalazłem cały wątek na forum dotyczący GUI Generic, więc zaczynam zabawę 😁. Dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”