Wemos D1 mini a licznik (gazomierz)

eRd
Posts: 17
Joined: Sat Jan 09, 2021 7:16 pm

Post

Witam
Zacznę od tego, że na bazie Wemos D1 mini złożyłem sobie pierwszy własnoręcznie zbudowany moduł dla Supli (wcześniej zamontowałem już gotowy sterownik Zamela do rolet i Sonoffa TH16 z wgraną Suplą). Do Wemosa mam wpięty czujnik temperatury DS18B20, wyświetlacz OLED 0,96 1306 oraz nadajnik impulsów IN-Z61 (kompatybilny z moim gazomierzem). Uruchomiłem to wszystko kilka dni temu, ale coś mi nie pasowało z odczytami, więc dla pewności chciałem uruchomić wszystko na nowo razem ze statystykami.
Teraz pojawia się kilka pytań takich na gorąco:
1. Zaraz po podłączeniu ustawiłem dla licznika stan początkowy np. 2200m3 i cenę za m3 np. 10zł i zapisałem. Dzięki temu w aplikacji wyszło mi, że w tym miesiącu zużyłem całe te 2200m3 za kwotę 22000zł. Czy to tak powinno być zamiast przyjąć niejako, że te 2200m3 to jest 0 i dopiero od tego liczyć zużycie w tym miesiącu?
2. Wczoraj postanowiłem ustawić wszystko raz jeszcze (bo nie zgadzał mi się stan z licznika względem fizycznego gazomierza) w tym momencie nie podam jaka była to różnica, ale znaczna - jeszcze będę testował.
W tym momencie pojawił się problem. Jak ustawić nowy stan wyjściowy dla tego licznika, bo przecież przez te kilka dni stan 0 się mojego gazomierza już jest np. 2300m3 i od niego należałoby zliczać zużycie. Mimo iż w cloudzie zmieniałem stan wyjściowy na te np. 2300 to wcale się nie zmieniało. Z tego co widziałem to w sterownikach Zamela jest w konfiguracji pole reset, w które wpisuje się RESET i zapisuje i ono kasuje ta wartość początkową. Nie wiem jak to zrobiłem, a co za tym idzie, ale w końcu jakoś to zadziałało i zaktualizowała mi się ta wartość wyjściowa na nową. Jeśli jest jakaś procedura w tym przypadku to proszę o krótki opis.
3. Niestety, ale chyba rzeczywiście źle jest zliczany stan gazomierza. Nie mam w tym momencie do niego dostępu, ale wieczorem fizycznie powinienem sprawdzić, ale już widzę jakieś dziwne odczyty w historii np. jak na sreenie. Raczej niemożliwe żeby w 10 kocioł kondensacyjny Termet Ecocondens 25kW pochłonął 78m3 gazu skoro zużycie za ubiegły rok wyniosło chyba z 900m3.
Obstawiam tak taki problem, że jak bębenek z magnesem, który odpowiada za 0,01m3 gazu zatrzymuje się bezpośrednio nad kontaktronem znajdującym się w tym nadajniku impulsów IN-Z61 to wtedy wemos liczy je np cały czas zamiast jako 1 impuls czyli 0,01m3. Gaz oczywiście pobierany jest w pewnych cyklach z przerwami np godzinnymi, bo kotłem steruje sterownik i trochę grzeje, potem np 5 minut chodzi sama pompa i od nowa pobiera gaz.
Pewnie w przypadku licznika energii problem się występuje, bo licznik z nadajnikiem jest elektroniczny i po prostu jest liczone każde mignięcie diody i nie ma tam takich stanów, że dioda świeci wciąż przez choćby minutę albo 5. Wydaje mi się, że problem tkwi w kodzie Supli i wymaga to poprawienia. W przypadku wodomierzy pewnie byłby też sam problem, bo tam również jest to liczone na bazie zmian pola magnetycznego.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Robert Błaszczak
Posts: 4011
Joined: Sat Dec 22, 2018 8:55 pm
Location: Zielona Góra

Post

Pokaż schemat układu którym podajesz impulsy na GPIO Wemosa. Bo jeśli masz do GPIO podłączony bezpośrednio IN-Z61, to to nie będzie poprawnie zliczać impulsów.

Do takich celów polecam jednak LIW-01.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
eRd
Posts: 17
Joined: Sat Jan 09, 2021 7:16 pm

Post

Dokładnie tak mam zrobione (czyli rozumiem, że błędnie). Z tego nadajnika impulsów wychodzą 4 przewodu (2 zewnętrze odpowiadają za alarm gdyby ktoś np. chciał ukraść czujnik, a 2 wewnętrzne za impulsy). Ja podłączyłem jeden do gnd, a drugi do D4 z tego co pamiętam i tak też skonfigurowałem wejście w Supli.
W takim gotowym Liw-01 jest to jakoś lepiej rozwiązane? Da się ewentualnie to jakoś poprawić na tym Wemosie żeby jednak działało?
User avatar
Robert Błaszczak
Posts: 4011
Joined: Sat Dec 22, 2018 8:55 pm
Location: Zielona Góra

Post

Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
eRd
Posts: 17
Joined: Sat Jan 09, 2021 7:16 pm

Post

Dziękuję za link. Rozumiem, że ten fragment schematu i zastosowanie transoptora zapobiega takim odchyleniom od normy i wtedy impuls widziany jest jako jeden, a nie kilka lub nieskończoności ;)
Zaznaczyłem fragment, który wydaje mi się, że musiałbym dołożyć (LED nie potrzebuję ani zasilania awaryjnego gdyż jak padnie to i tak kocioł nie pobierze gazu).
Ciekawe tylko jak z tą długością impulsu, bo widzę, że w Twoim projekcie była konfigurowalna z poziomu gui i czy ta (jakaś domyślna, którą mam we wsadzie w wemosie) będzie w moim przypadku odpowiednia.
User avatar
Robert Błaszczak
Posts: 4011
Joined: Sat Dec 22, 2018 8:55 pm
Location: Zielona Góra

Post

Dlatego do poważnych zastosowań polecam LIW-01, który ma specjalny, dodatkowy licznik impulsów. Zostało to tak zaprojektowane, gdyż ESP w czasie obsługi przerwania nie jest w stanie zliczyć impulsów.

Ps.
W GUI Generic nie ma możliwości ustawienia czasów reakcji dla licznika impulsów?
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
eRd
Posts: 17
Joined: Sat Jan 09, 2021 7:16 pm

Post

No tak, ale czy jeżeli podłącze to tak jak na Twoim schemacie (mnie dotyczy dla przykładu to co w ramce to powinno spełniać swoją rolę należycie? To raptem kilka elementów, a płytka na której mam to złożone jest uniwersalna chyba 5x7cm schowana w puszcze elektrycznej, więc miejsca na niej jeszcze trochę jest.

Co do długości impulsu to musiałbym sprawdzić, bo nie mam pod ręką tego modułu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Robert Błaszczak
Posts: 4011
Joined: Sat Dec 22, 2018 8:55 pm
Location: Zielona Góra

Post

Powinno być zdecydowanie lepiej. Ale nie należycie - ze względów które opisywałem wcześniej.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
eRd
Posts: 17
Joined: Sat Jan 09, 2021 7:16 pm

Post

Spróbuję w takim razie dodać te elementy na płytkę i zobaczymy czy będą się rozjeżdżać wskazania i jak bardzo. Ogólnie to bardziej chodzi mi w tym wszystkim o opracowanie jakiegoś sensownego planu dobowego ogrzewania w salonie usługowym, a bez takich szczegółowych statystyk byłoby ciężko wyciągnąć jakieś wnioski. W ten sposób będę miał jednoznaczny dowód na to czy lepiej jest grzać poza godzinami pracy ze zmniejszoną temperaturą czy może wcale :shock:
W razie gdyby rozbieżności były duże to pewnie zainwestuję po prostu w Liw-01, włożę w jakąś rozdzielnicę 2-3 modułową i tyle. Dziękuję za pomoc. Dan znać jak działa po przeróbce.
User avatar
klew
Posts: 8355
Joined: Thu Jun 27, 2019 12:16 pm
Location: Wrocław

Post

Implementacja licznika impulsów zlicza tylko przejścia ze stanu wysokiego do niskiego (lub odwrotnie - zależnie od konfiguracji).
Także tam musi jakiś inny problem występować
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:

Return to “GUI Generic”