Automat schodowy...

kambuj1
Posty: 29
Rejestracja: ndz gru 31, 2017 9:29 am

Pytanie trochę inne.
Czy ten automat schodowy może załączyć światła na stałe? Np. Wciskam włącznik jeden raz i działa czasówka, wciskam dwa razy albo przytrzymuje kilka sekund i święci cały czas do następnego wciśnięcia?
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2087
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

kambuj1 pisze: czw lis 11, 2021 12:32 pm Pytanie trochę inne.
Czy ten automat schodowy może załączyć światła na stałe? Np. Wciskam włącznik jeden raz i działa czasówka, wciskam dwa razy albo przytrzymuje kilka sekund i święci cały czas do następnego wciśnięcia?
Na tą chwilę nie ma takiej możliwości, ale jest szansa, że się pojawi.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
kambuj1
Posty: 29
Rejestracja: ndz gru 31, 2017 9:29 am

A kiedy (jeśli ktoś wie) coś takiego może się pojawić?
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2087
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

kambuj1 pisze: czw lis 11, 2021 5:03 pm A kiedy (jeśli ktoś wie) coś takiego może się pojawić?
to wie tylko @klew ;)
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Pietras81
Posty: 1675
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

lukfud pisze: czw lis 11, 2021 12:40 pm
kambuj1 pisze: czw lis 11, 2021 12:32 pm Pytanie trochę inne.
Czy ten automat schodowy może załączyć światła na stałe? Np. Wciskam włącznik jeden raz i działa czasówka, wciskam dwa razy albo przytrzymuje kilka sekund i święci cały czas do następnego wciśnięcia?
Na tą chwilę nie ma takiej możliwości, ale jest szansa, że się pojawi.
A myślałem że jestem sam a widzie ze nie tylko mi chodzi po głowie taka funkcjonalność wlacznika schodowego. A z ciekawosci jakie przeznaczenie bo ja myślałem o oswietleniu w garażu.
https://pietras-81.aqi.eco/
Patryk
Posty: 2674
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Pietras81 pisze: czw lis 11, 2021 6:00 pm A z ciekawosci jakie przeznaczenie bo ja myślałem o oswietleniu w garażu.
Ja w piwnicy, bo co chwilę zapomnę zgasić. :lol:
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

potrzebowałbym porady:
Oświetlenie w ganku sterowane przez czujkę bosch i przycisk fizyczny:
1. W cloud ustawienie automat schodowy 1 min
2. Czujka podpięta pod button w module przez optoizolację
3. Ustawienie przycisku w GG to

Kod: Zaznacz cały

monostabilny
i akcja

Kod: Zaznacz cały

załącz
4. Dodatkowy przycisk fizyczny podpięty do modułu jako button

Teraz problem: czujka boscha jak się ktoś kręci jest praktycznie cały czas załączona przez co sygnał jest cały czas high i pomimo iż na button w module jest stan wysoki to po 1min światło gaśnie. Z uwagi że fizyczny przycisk też jest podpięty pod button to i tak już jest tam stan high i nie ma reakcji.
Oczywiście można mieć tu sporo rozwiązań jak:
a) dodatkowy przekaźnik gdzie zepnę go z czujką i podłączę równolegle do relay z modułu. Wtedy światło ma włączony przekaźnik jako automat schodowy i dodatkowo ten drugi przekaźnik niezależny który działa dopóki czujka jest wzbudzona.
b) ustawić w GG w ustawieniach przycisku na akcję

Kod: Zaznacz cały

przełącz
tylko że jak ktoś chwilę się nie będzie ruszał to czujka się wyłączy aby potem ponownie się uruchomi. W tym przypadku światło będzie mrygać ale za to włącznik fizyczny będzie zawsze działać.
c) dodatkowy kanał przekaźnika równolegle podłączony do automatu. Ustawienia tego drugiego kanału to

Kod: Zaznacz cały

bistabilny
i akcja

Kod: Zaznacz cały

przełącz

Pytanie: Czy jest opcja aby:
1. relay w funkcji automatu załączył się po podaniu stanu high ale dopóki jest high to nie odlicza czasu tylko dopiero po zaniku sygnału ? W efekcie światło by działało tak długo jak wyzwolona jest czujka, albo "mryga". Zgasło by dopiero 1 min po jak przejdzie ze stanu high na low.

2. czy jest jakaś opcja przez urządzenie, cloud, skrypty fracza aby kanał był aktywny tylko w wybranych godzinach ? Chodzi o uzyskanie efektu że zapalane jest światło tylko od zachodu do wschodu ? Oczywiście można to zrealizować ponownie dwoma kanałami gdzie na jednym będzie harmonogram ustawiony, a drugi steruje światłem ale czy można to zrobić na jednym kanale ?


Wyszedł długi post.. To w jednym zdaniu jak zrobić efekt na ESP (jeden kanał) i czujce od boscha aby działało to tak jak w standardowych lampach z czujnikiem ruchu gdzie można ustawić aby uruchamiały się po zmroku i dopóki ktoś się "kręci" lampa nie gaśnie ?
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Może po prostu ustaw automat schodowy w cloud? Wtedy przekaźnik będzie się załączał na określony czas.
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: sob gru 04, 2021 7:42 pm Może po prostu ustaw automat schodowy w cloud? Wtedy przekaźnik będzie się załączał na określony czas.
To w sumie napisałem w 1 punkcie :) oczywiście że mam automat ustawiony w cloud.
Teraz aby uzyskać efekt jak w standardowej lampie z czujnikiem ruchu to jedyny pomysł jaki mam to:
1. Pierwszy przekaźnik aby światło się włączyło na określony czas to mam w cloud ustawiony automat i w ustawieniach GG aby była akcja: załącz - nie chciałbym aby mrygało światło jak by czujka podawała raz stan wysoki raz niski w zależności od ruchu (czujka bosch od alarmu)
2. Drugi przekaźnik aby ustawić w cloud zwykły włącznik światła i w ustawieniach GG monostabilny i akcja:przełącz. Kiedy jest czujka w stanie high to światło będzie się paliło niezależnie czy odliczył się automat schodowy.
3. Trzeci przekaźnik aby ustawić także na zwykły włącznik światła i w cloud ustawić mu harmonogram aby pracował tylko od zmierzchu do świtu - chodzi o to aby światło nie zapałało się w ciągu dnia.

Pierwszy i drugi przekaźnik są równolegle, a trzeci podaje napięcie na pierwsze dwa.
Natomiast może jest jakiś lepszy sposób niż 3 przekaźniki (kanały) ?
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Jak coś obszedłem to jednak haredwarem - dodałem dodatkowy bypass na tranzystor przekaźnika przez rezystor i PC817 z sygnału na wejście do button. Czujki ruchu od alarmu niestety ale podają w sumie mało kontrolowane zmiany stanu i teraz przez taki dodatkowy bypass zawsze jest włączony przekaźnik jak czujka się uruchomi + w cloud automat schodowy aby nie mrygało światło co chwilę :) Może komuś takie rozwiązanie się przyda jeśli będzie miał zamiar wykorzystać czujki od alarmu do zapalania światła
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”