Jak podłączyć 2 czujniki ruchu

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Cześć,

chcę podłączyć 2 czujniki ruchu HC-SR501 w korytarzu ale niestety mam tylko do dyspozycji tylko 3 przewody na oba. Dwa idą na zasilanie 5V i pozostaje mi jeden i nie wiem jak to podłączyć, ponieważ o ile się zorientowałem to ten czujnik w stanie spoczynku podaje stan niski a po wzbudzeniu stan wysoki 3,3V. Po podłączeniu obu czujników pod jeden przewód oczywiście się gryzą, próbowałem przez dwa optoizolatory ale chyba pozostaje jakieś napięcie bo po kilku wzbudzeniach dalej już nie podaje sygnału wzbudzenia. Jak próbuję złapać miernikiem napięcia to znowu się wzbudza.
Jak to najlepiej ogarnąć?
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

spróbuj w linię sygnałową każdego czujnika wpiąć diodę 1N4148 aby napięcia z czujników się nie zakłócały.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

dobo pisze: sob maja 14, 2022 7:36 pm spróbuj w linię sygnałową każdego czujnika wpiąć diodę 1N4148 aby napięcia z czujników się nie zakłócały.
w sensie tak to widzisz?
Bez nazwy-2.jpg
Bez nazwy-2.jpg (137.37 KiB) Przejrzano 576 razy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Tak, o to mi chodziło.
Ale może się okazać, że spadek napięcia na diodzie 0,7V będzie za duży bo za diodą napięcie będzie oscylowało w okolicy 2,6V i ESP może nie rozpoznać stanu wysokiego.
Jeśli tak się będzie działo potrzebny wtedy będzie tranzystor NPN z rezystorem 10K na bramce, emiter do masy, a kolektor do ESP.
Musisz też pamiętać, że w rozwiązaniu z tranzystorem zmieni ci się logika na ESP i teraz to stan niski na GPIO będzie informował o wykryciu ruchu.
Adamo28
Posty: 138
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 2:54 pm

Można spróbować diodę o mniejszym spadku na krzemie np Schottky bat42 bat43 Daj znać czy coś z tego wyszło bo w sumie ciekawe
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Można zastosować czujniki ruchu alarmowe z wyjściami przekaźnikowymi.
Obrazek
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Duch__ pisze: śr maja 18, 2022 7:12 am Można zastosować czujniki ruchu alarmowe z wyjściami przekaźnikowymi.
trochę trudno bo zastosowałem hc-sr501 i bardzo łatwo się wkomponowały w obudowę sufitową wpuszczaną z jakiegoś najtańszego chinola za 20 zł. No chyba, że bym dołożył po prostu dwa przekaźniki ale to rozwiązanie zostawię sobie na koniec bo mnie zawsze bardzo irytuje to "cykanie"
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

dobo pisze: wt maja 17, 2022 6:35 pm Tak, o to mi chodziło.
Ale może się okazać, że spadek napięcia na diodzie 0,7V będzie za duży bo za diodą napięcie będzie oscylowało w okolicy 2,6V i ESP może nie rozpoznać stanu wysokiego.
Jeśli tak się będzie działo potrzebny wtedy będzie tranzystor NPN z rezystorem 10K na bramce, emiter do masy, a kolektor do ESP.
Musisz też pamiętać, że w rozwiązaniu z tranzystorem zmieni ci się logika na ESP i teraz to stan niski na GPIO będzie informował o wykryciu ruchu.
Znalazłem na stanie jakieś diody 1n4007 (wymontowane skądś) spróbuje z nimi. Chyba nie będzie różnicy.
Co do tranzystora to musiałbym uderzyć do @elmaya z prośbą o zmianę, bo to jego soft ;)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Adamo28 pisze: wt maja 17, 2022 6:52 pm Można spróbować diodę o mniejszym spadku na krzemie np Schottky bat42 bat43 Daj znać czy coś z tego wyszło bo w sumie ciekawe
OK. Będę testował i informował "na bieżąco" :)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

add 10kohm pulldown resistor at D7.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”