Duże wykorzystanie procesora bramki do czujników Xiaomi LYW

Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 360
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

Witam
Nie wiem czy to dobre miejsce na taki temat ale jest tu też dużo ogarniętych ludzi a moja wiedza na temat tego programowania jest niewielka :)

Od jakiegoś czasu ( nie jestem w stanie stwierdzić czy coś było nie tak wcześniej) na moim RPI 0 mam sytuacje że temt sięga mi 49-55 stopni i się utrzymuje. W telefonie mam apkę która mogę zdalnie monitorować parametry i to co się rzuca w oczy to że mam 100% wykorzystania procesora. Po podłączeniu się przez putty i wpisaniu komendy ps aux - taką znalazłem w necie pokazuje miże proces bluepy tak mocno obciąża procesor, gdzie szukac przyczyny? po restarcie RPI jest już ok przez jakiś czas - zaczęło się to z 2 dni temu a w RPI nic nie ruszałem. W załączniku zdjęcie. Dodam że RPI służy jako bramka do czujników temp LYW od Xiaomi

edit:
dorzuciłem screny z telefonu i widzę że takie sytuacje w przeszłości się zdarzały co widać na wykresie gdzie są piki na 56 stopni a potem znikały samoistnie
Załączniki
Screenshot_20220525-085204_RaspController.jpg
Screenshot_20220525-085204_RaspController.jpg (192.08 KiB) Przejrzano 433 razy
Screenshot_20220525-085151_SUPLA.jpg
Screenshot_20220525-085151_SUPLA.jpg (167.73 KiB) Przejrzano 433 razy
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (116.95 KiB) Przejrzano 435 razy
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Pomocy szukaj w google: "bluepy-helper high cpu"

Jest trochę na githubie zgłoszonych issues na tego typu problem, jest tam jakiś skrypt, który resetuje ten serwis, gdy się "zawiesza". Ale ogólnie ludzie też piszą, że to pojawia się im przy problemach z połączeniem z czujnikami Xiaomi, więc może sprawdź od sprawdzenia /var/log/syslog czy nie ma tam jakichś błędów z tego bluepy.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 360
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

klew pisze: śr maja 25, 2022 9:11 am Pomocy szukaj w google: "bluepy-helper high cpu"

Jest trochę na githubie zgłoszonych issues na tego typu problem, jest tam jakiś skrypt, który resetuje ten serwis, gdy się "zawiesza". Ale ogólnie ludzie też piszą, że to pojawia się im przy problemach z połączeniem z czujnikami Xiaomi, więc może sprawdź od sprawdzenia /var/log/syslog czy nie ma tam jakichś błędów z tego bluepy.
Dzięki za sugestie. Faktycznie jest problem i widzę że był łatany bo przy błędach komunikacji coś się kaszaniło i zawieszało. Jeszcze raz doinstalowałem wg instrukcji cały pakiet blepy i zobaczymy. I faktycznie raz mi w procesach migło duże użycie przy jednym czujniku który czasami pokazywał mi wartość -273 i zawieszał się - wówczas nie miał ikonki BT i musialem go kilkukrotnie resetować.

https://github.com/IanHarvey/bluepy

a używałem tych poleceń

Kod: Zaznacz cały

$ sudo apt-get install python3-pip libglib2.0-dev
$ sudo pip3 install bluepy
nie wiem czy to dokładne doinstalowało najświeższe pakiety ale liczę że tak :D
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 360
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

wrzucę świeżego posta, otóż doinstalowanie paczek nic nie dało, jedyne co zauważyłem to że czujniki po czasie same wracaly do komunikacji. Każdego dnia miałem przynajmniej 2 piki z temperaturą do 54 stopni oraz przerwy w historii czujników. Pomógł inny zabieg i uważam że warto się z nim podzielić. Otóż znalazłem tutaj

Kod: Zaznacz cały

https://github.com/IanHarvey/bluepy/issues/239
jedną wypowiedź użytkonika aby zainstalować program monit. Tak też zrobiłem wg instrukcji tutaj

Kod: Zaznacz cały

https://lindevs.com/install-monit-on-raspberry-pi/
po instalacji dodałem też wspomnianą konfigurację u mnie akurat zwiększyłem sobie próg do 25%

Kod: Zaznacz cały

check process bluepy-helper
	matching "bluepy-helper"
	stop program = "/usr/bin/killall bluepy-helper"
        if cpu usage > 15% for 1 cycles then restart
oraz uruchomiłem webserwer ;) to co fajne że aplikacja nie wymaga wiele ustawiania a działa świetnie. Odpukać nie mam już pików temperatury samego RPI oraz odczyty są ciągłe :) u mnie działa 6 czujników i czasem zrywało ten który jest w linii prostej w tym samym pokoju.
Załączniki
Zrzut ekranu 2022-08-23 093513.png
Zrzut ekranu 2022-08-23 093513.png (31.2 KiB) Przejrzano 240 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”