Sterowanie bojlerem elektrycznym

damian2988
Posty: 29
Rejestracja: sob sie 08, 2020 4:47 pm

Witam chce zamontowac sonoffa z czujnikiem temperatury do wlaczania i wylaczania bojlera do wody, czy mozna tak ustawic aby bojler po wlaczenie z apki dzialal np ze jak temperatura spadnie poniżej 40stopni to sie wlaczy a jak osiagnie 60 sie wylaczy i dopiero zalaczy po spadnieciu ponizej 40stopni?
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Ja bym nie proponował, ja radziłbym zostawić oryginalny termostat będzie bezpieczniej . Jeśli już chcesz suplować bojler zrób coś na podobieństwo mojej instalacji, a mianowicie u mnie jest sterownik który daje zezwolenie na grzanie a dodatkowo mierzy w nim temperaturę. Mierzy ale nie reguluje od tego jest oryginalny termostat. Zamontowałem takie coś aby bojler załączał się tylko w taryfie nocnej a teraz również gdy FV generuje powyżej 2500W bo taką grzałkę 3 fazową mam w swoim bojlerze. Kiedyś zainstaluję MEW-01 do głównej rozdzielni i z niego będzie szła informacja czy jest produkcja czy nie . Zastąpienie oryginalnego termostatu jakimś DIY niesie za sobą niebezpieczeństwo przegrzania lub nawet wybuchu bojlera a przynajmniej zalania jeśli zawór bezpieczeństwa zadziała. Z ekonomicznego punktu widzenia podgrzewanie wody z gdy bardzo ostygnie nie jest dobrym pomysłem , lepiej aby się częściej załączał na chwilkę niż raz a dłużej.
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
damian2988
Posty: 29
Rejestracja: sob sie 08, 2020 4:47 pm

Czyli kolego nie kombinowac tylko kupic sonoffa z czujnikiem temperatury , temperature ustawic na grzałce i tylko wlaczac lub wyłączać bojler??
Zibi
Posty: 614
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Zamontuj sonoff i nie kombinuj. Bojler ma termostat i jeśli się nagrzeje na full to sam się wyłączy. Ja mam to zrobione tak sonoff --->>> stycznik >>>> bojler. U mnie bojler potrzebuje 2 godz żeby nagrzać się na max więc ustawiam na 2h włączam z supli i po 2h sonoff wyłącza bojler jeśli elektronika by zawiodła i sonoff nie wyłączył by po 2h bojlera to i tak sam się wyłączy ponieważ termostat pilnuje tego.
Mam to 3 lata i chodzi bez zarzutu i jest bezpieczne.
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Ja polecam gniazdko Gosunda sp111 zawsze oprócz harmonogramu można sterować na podstawie napięcia. Przy okazji jeszcze pokarze ile prądu poszło na podgrzanie wody.
https://pietras-81.aqi.eco/
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Termostat w bojlerze musi mieć wyższy priorytet wyłączenia niż supla. Dawno temu przeżyłem zagotowanie bojlera, nie polecam tego doświadczenia. Zakończyło się na zalaniu wrzątkiem kotłowni.
Obrazek
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

Duch__ pisze: czw maja 26, 2022 4:03 am Termostat w bojlerze musi mieć wyższy priorytet wyłączenia niż supla. Dawno temu przeżyłem zagotowanie bojlera, nie polecam tego doświadczenia. Zakończyło się na zalaniu wrzątkiem kotłowni.
I have several worked for a long time without any problem.
They are connected in front of the original thermostat so it is totally safe.
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

Duch__ pisze: czw maja 26, 2022 4:03 am Termostat w bojlerze musi mieć wyższy priorytet wyłączenia niż supla. Dawno temu przeżyłem zagotowanie bojlera, nie polecam tego doświadczenia. Zakończyło się na zalaniu wrzątkiem kotłowni.
Termoregulator dodatkowo powinien być wspierany drugim zabezpieczeniem (przeważnie ogranicznikiem bimetalicznym), zagotowanie wody w termie elektrycznej - bardzo niebezpieczna sytuacja dla użytkownika, zwłaszcza jak się ma mniejsze dzieci i armaturę bez termostatów.
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

MadOnion78 pisze: czw maja 26, 2022 8:30 am Termoregulator dodatkowo powinien być wspierany drugim zabezpieczeniem (przeważnie ogranicznikiem bimetalicznym), zagotowanie wody w termie elektrycznej - bardzo niebezpieczna sytuacja dla użytkownika, zwłaszcza jak się ma mniejsze dzieci i armaturę bez termostatów.
Odnośnie armatury bez termostatów - to ryzyko można wyeliminować poprzed podłączenie trójdrożnego zaworu termostatycznego na wyjściu z bojlera. Wtedy można sobie usatwić aby niezależnie od temperatury w zasobniku, na wyjściu zawsze było np. 40-45 stopni.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”