Sonoff Basic R3 (bez RF, nie-zigbee) gpio

Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Jakby ktoś potrzebował, rozpisałem Sonoff Basic R3 (zwykły, nie zigbee, nie RF - wersja RF ma odbiornik pilota na płytce głownej, i inaczej podpiętego czerwonego LED i klawisz Key)
Mój był na ESP8285 (czyli 1MB flash wbudowany) - stąd puste miejsce na zewnętrzny flash dla esp8266 - i dostępne piny GPIO na tych polach.
GPIO.png
GPIO.png (3.13 MiB) Przejrzano 544 razy
Jak widać:
GPIO0 - klawisz naciskalny
GPIO12 - sterowanie przekaźnika, oraz przez tranzystor - sterowanie czerwonym LED (nie da się nim sterować osobno)
GPIO13- sterowanie niebieskim LED
GPIO16 - miejsce na zworkę DYI, podciągnięte pullup 10k do 3.3v, ale że obok jest pole 3.3v dostępne - wydawałoby się idealne miejsce do przylutowania wyprowadzenia dla DS18b20 - nie trzeba dodatkowego pullup (4.7k - ale na wbudowanym 10k też działa dobrze). Niestety - nie wiem czemu - ale w kilku sztukach R3 nie chciało mi DS18b20 zobaczyć na tym porcie. Dodawanie 4.7k też nie pomagało, ale przepięcie go na np GPIO10 - działa idealnie...

GPIO6, GPIO7, GPIO8, GPIO9, GPIO10, GPIO11 dostępne (wraz z masą i 3.3v) na miejscu dla pamięci flash - do użytku dowolnego by się wydawało, ALE! Nawet wybierając sketch "generic ESP8285" a nie R3 - w GuiGenericBuilderze:
GPIO6, GPIO7, GPIO8, GPIO11 - nie występują w konfiguratorze, do przypisania funkcji do pinu! - więc realnie tylko GPIO9 i GPIO10 da się użyć do czegoś.

Wersja bez RF - ma na płycie głównej "zworkę-R0ohm" na linii GPIO0, tak że sterowanie klawiszem przechodzi z klawisza, na płytę dolną, i wraca do ESP.

Wersja RF ma odbiornik pilota na płycie głownej, który jest podłączony niejako pomiędzy klawisz a GPIO0 ESP - więc sygnał z klawisza nie przechodzi wprost do ESP, tylko przez czip odbiornika. Podobnie zaświecanie leda czerwonego - w wersji RF jest sterowane z czipa od pilota, nie razem z załączaniem przekaźnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sonoff Basic”