Padło większość urządzeń podczas burzy

Lukil
Posty: 79
Rejestracja: sob lut 06, 2021 1:35 pm

Sterowniki bram, licznik energii, włączniki oświetlenia wszystko oryginał Supla. Czy da się to naprawić? Czy w śmieci?
Większość urządzeń nie ma 2 lat.
Potrzebne będzie też jakieś pismo dla ubezpieczyciela nieruchomości? Gdzieś trzeba to dostarczyć do ekspertyzy?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

:(
Myślę, że powinieneś się skontaktować w tej sprawie bezpośrednio z Zamel.
Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

No właśnie dość ciekawy temat, urządzenie można z gniazdka wyjąć jednak Zamel tam siedzi nadal, zabezpieczenie nadprądowe (wyłączone na czas burzy) to chyba też nie zawsze pomoże? Jedynie fizyczne odłączenie danego obwodu?

I ciekawe jak kwestia np. ubezpieczenia urządzeń w domu, co jeśli sterownik Zamel zamontowaliśmy sobie sami (a nie elektryk na jakąś fakturę)? Dość ciekawy temat.

Jak masz np. ubezpieczenie ruchomości to tam przepięcie/burza się liczy - tylko kwestia czy nie będzie to podważane jak nie ma "papieru" na podłączenie tego w puszce..
Lukil
Posty: 79
Rejestracja: sob lut 06, 2021 1:35 pm

Papiery drobnostka, mam uprawnienia wraz z pomiarami.
Wypiąć urządzenia ciężko będąc tysiące kilometrów od domu.
Straciłem kontakt z budynkiem. Okazało się, że rąbło przed domem. Porażeńowy wywalony na dom, wanny i garaże, główne zabezpieczenia w granicy działki i zabezpieczenia w garażu wolnostojącym w placu.
Dziwne że nie spaliło napędów bram pod które podłączone są sterowniki.
Co dziwne po włączeniu napięcia jedna z bram sama się otwierała i zamykała w kółko 🙂.
Ciężko też wyjąć z puszek sterowniki oświetlenia zamontowane za włącznikami przed każdą burzą.
Dam znać co na to ubezpieczyciel!
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Dam znać co na to ubezpieczyciel!
A ubezpieczyciel na to: "a czy były wszystkie stopnie zabezpieczenia, tzn A, B i C, oraz wszystkie wkładki warystorowe sprawne? " A gdzie protokół z corocznego przeglądu instalacji?
A kiedy był ostatni przegląd kominiarza?
A czy pies na pewno ma wszystkie szczepienia? ;)
itd ;) już my znamy ubezpieczycieli
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja zapytam na serio, bo sam zacząłem się zastanawiać.
Czy miałeś zabezpieczanie przeciwprzepięciowe?
U siebie mam b+c w rozdzielni.
Po Twoim poście zacząłem się zastanawiać nad dołożeniem zabezpieczenia D. U mnie akurat całe sterowanie jest w rozdzielni, więc w zasadzie dość łatwo dołożyć.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pablo5
Posty: 32
Rejestracja: ndz wrz 20, 2020 8:56 pm

Jak uderzy bezpośrednio w budynek, maszt, antenę, etc. to nawet cały alfabet zabezpieczeń nie pomoże... W domu u rodziców kiedyś uderzyło - wszystkie urządzenia, które była możliwość wyłączenia z gniazdka były wyłączone - przewody leżały pod gniazdkami, czyli gniazdko na wysokości ok 30cm, a kabel na podłodze. A i tak wszystkie urządzenia popalone. Idzie ogień/łuk z gniazdek; w pobliżu miedzianych rurek CO odpada tynk; wyrywają się dekle puszek - nie ma najmniejszych szans.
SOYER
Posty: 819
Rejestracja: śr sie 10, 2022 12:29 pm
Lokalizacja: Kryry

Tak jak pisze pablo5, jak iderzy blisko to nic nie pomoże. Ubezpieczyciele o tym wiedzą. Nie wiem jak inne firmy ale PZU pyta o kwotę jaka by Cię interesowała, jeśli uzna ją za wysoką, wysyła sprzęt do ekspertyzy. Jak się da naprawić to naprawiają, jak nie to firma robiąca naprawę i tak wypisuje papierek, że przepięcie, bo to ich kasa.
zuchnet
Posty: 96
Rejestracja: wt lip 06, 2021 8:05 am
Lokalizacja: Lubartów

Chłopaki chcecie dać zabezpieczenie przez centralnym pyknięciem pioruna ? Z całym szacunkiem ale koń by się uśmiał :D :D :D
Będziesz mega zadowolony jak będziesz miał do czego wracać a nie że poszło z dymem kilka modułów :D :D :D domniemywam że większość użytkowników to dorośli ludzie :lol:
2 x SBW-02,
2 x MEW-01
2 x ROW-01
4 x PNW-01
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

Fenomen burzy polega na tym, że nie wiesz gdzie, jak i kiedy uderzy. Dołożenie do instalacji ogranicznika przepięć to nic nadzwyczajnego.
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”