Sterowanie oświetleniem 230v za pomocą 12/24v

songoku_xxx
Posty: 55
Rejestracja: pn lis 29, 2021 9:31 am

1. Tak, skręka idzie w peszlu razem z przewodem 230v. Teoretycznie mogę ją wymienić na ekranowaną. Niestety peszel jest zbyt mały, żeby pomieścić 4-5 ziemnych przewodów prądowych.

2. Chyba pójdę w tym kierunku:

"W zasięgu Wi-Fi ROW-04M oraz zasilacz 24V, w lampie przekaźnik 24V załączający obwód 230V."

Pytania:
1. Dlaczego 24v? Z uwagi na odległości i potencjalny spadek napięcia? Nie jest to problemem bo PEM występuje też w wersji 24v. Pytam z ciekawości.

2. Czy dobrze rozumiem, że zasilacz miałby być "za" ROW? Czy to oznacza, że potrzebowałbym tyle zasilaczy ile obwodów?
Czy przed ROW (w sensie sam ROW miałby być zasilany 24v)? Trochę to niezgodne z tym co jest napisane w opisie produktu:
"Odbiornik modułowy Wi-Fi ROW-04M to element systemu Supla, który umożliwia niezależne sterowanie czterema dowolnymi urządzeniami / obwodami 230 V AC."

Jeśli to drugie to właśnie dlatego rozważałem SLW bo tam wystarczyłby jeden zasilacz 24v i po sprawie (w załączeniu). Przekaźniki PEM mogą być wtedy wszystkie na jednym + a potem sterowanie minusem. Obrazek Nie będę wtedy potrzebował pary przewodów do każdego przekaźnika. 8 żyłami obsłużę 7 punktów.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (63.24 KiB) Przejrzano 243 razy
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Analizując, to najsensowniejsze wydaje się zastosowanie 7xPEM i jednego zasilacza 24V przed 2xROW-04M. Może to też być sam transformator 24V - PEM można sterować również napięciem przemiennym.
Ale kupiłbym 2 sztuki PEM i potestował to na najdłuższym i najkrótszym odcinku Twojej instalacji.

Ps. Nie rozumiem, po co Tu wrzucasz jakieś schematy SLW-02. Ten sterownik nie jest Ci tu potrzebny. SLW nie ma przekaźników - to jest ściemniacz.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
songoku_xxx
Posty: 55
Rejestracja: pn lis 29, 2021 9:31 am

Jeżeli ROW 4m zadziała na 24v to oczywiście będzie dla mnie najmniej problemowe :)
Potwierdziłem w Zamelu. ROW musi być podłączony do 230, ale zamykany obwód może być 12 lub 24 oczywiście.

Czyli mamy rozwiązanie :D

Tylko ostatnie pytanie. Dlaczego 24V a nie 12V? Z uwagi na odległości?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Jeśli ROW-04M by się do tego nie nadawał, to bym go nie proponował :lol:
Dałbym w tym przypadku 24V, albo nawet 48V bo przez skrętkę będzie wtedy płynął mniejszy prąd. Oczywiście stosując PEM na odpowiednie napięcie.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
songoku_xxx
Posty: 55
Rejestracja: pn lis 29, 2021 9:31 am

Heh, dziękuję 😀
W tym kształcie drażni mnie tylko jedna kwestia. Zasilacz musiałby być włączony cały czas. Czy jest możliwość takiego zaprogramowania ROW, że jeden kanał (ten od zasilacza) wlaczalby się w momencie załączenia któregoś z pozostałych? Wiem, że jest możliwość skopiowania stanu, ale to chyba dotyczy konkretnego kanału/urzadzenia. Nie wiem czy da radę zrobić z tego logikę typu włącz jeśli ktorys z wskazanych kanałów jest włączony.

Pzdr
M
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”