Lepsze warunkowanie przekaźnika

kurus
Posty: 1038
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

krycha88 pisze: sob gru 03, 2022 7:51 am
Krycha czy warunkowanie to obecnie jedyny typ termostatu jaki oferuje gg? Widziałem jakieś wcześniejsze softy z termostatem sterowanym w aplikacji ale czy to jest obecnie rozwijane?
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Hrumque pisze: wt gru 06, 2022 6:37 pm Samo "wartość mniejsza niż" i "wartość większa niż" - chyba by wystarczyła (po co rozgraniczać na wolty, ampery itd - gdzie diabliwiedzą do czego kto to zastosuje i co będzie mierzył na analogu - a równocześnie ustawianie woltów dla DS18b20 trochę nie ma sensu ;) )
Oraz bym proponował nie wpisywać 2 wartości (włączenia i wyłączenia) - bo może to rodzić błędy - gdy ktoś ustawi "histerezę ujemną" wpisując np dla "wartość kanału mniejsza niż" (czyli dla grzejnika) - włączenie np 20'C a wyłączenie 24'C - bez sensu wyjdzie zapętlenie...

Dlatego bezpieczniej jest określać kierunek przełączania (większe/mniejsze), punkt przełączania (np 22 dla 22'C), oraz zakres histerezy (np 2 jako 2'C) - a niech algorytm sobie doda histerezę na plus i minus od tej ustawionej temperatury i wyliczy punkty przełączenia (inteligentnie - w zależności od kierunku większe/mniejsze, tak by to miało sens)
Wydaje się, że rozróżnienie na wolty, ampery czy wartość kanału musi zostać, ponieważ, dla kanału np. licznika energii nie będziesz wstanie odróżnić po której wartości chcesz warunkować. Jeżeli nie dodasz licznika energii to te warunki się nie pojawią, można by pójść o krok dalej i po wybraniu sensora nie podpowiadać tych warunków.

Propozycja histerezy mi się podoba i jest czytelniejsza, bym mógł wdrożyć taki rozwiązanie. Ale tutaj pojawia się problem konfiguracji które już istnieją bo to rozwiązanie zmienia dość mocno aktualny model :) Więc słucham jakiś sprzeciw?
https://gui-generic-builder.supla.io/
kurus
Posty: 1038
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

Wiem że warunkowanie to nie termostat, ale pewnie dużo osób tak używa go jak i ja.. sprawdza się super, wiem że są skrypty z termostatem ale wiadomo pewniejsze jest działanie offline..
I takie pytanie czy dałoby radę dodać opóźnienie załączenia przekaźnika po osiągnięciu zadanego limitu?
Przykładowo dla ogrzewania próg dolny 22.50C został osiągnięty i nie załączą od razu tylko czekam określony czas dajmy na to 5min.

Przydatne w momentach jak otworzysz drzwi itp i na chwile zawieje zimnem aby nie potrzebnie nie załączać przekaźnika.
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

krycha88 pisze: śr gru 07, 2022 7:54 am Wydaje się, że rozróżnienie na wolty, ampery czy wartość kanału musi zostać, ponieważ, dla kanału np. licznika energii nie będziesz wstanie odróżnić po której wartości chcesz warunkować. Jeżeli nie dodasz licznika energii to te warunki się nie pojawią, można by pójść o krok dalej i po wybraniu sensora nie podpowiadać tych warunków.
Skoro tak do tego podchodzisz - że warunkowanie musi wybierać (gdy "czujnik" jest wielokanałowy - jak np właśnie pomiar z PZEM - wolty ampery waty itd, czy jak wilgotność temperatura z jakiegoś BME280 itp) - to może w ogóle warunkowanie przenieść gdzie indziej - nie przy przekaźniku to ustawiać, a w kanałach/urządzeniach pomiarowych-wejściowych ?
Wtedy - gdy mamy włączone warunkowanie - to przy każdym kanale/wejściu/parametrze (w miejscu gdzie konfigurujesz urządzenia - w I2c, w 1wire itd) przy urządzeniu - kanale ptaszek "włącz warunkowanie" - a jak włączysz - to pojawiają się opcje "wartość" "kierunek" "histereza" oraz "nr wyjścia-przekaźnika" (który tym warunkowaniem byłby wysterowywany).
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Hrumque pisze: czw gru 08, 2022 9:01 am Skoro tak do tego podchodzisz - że warunkowanie musi wybierać (gdy "czujnik" jest wielokanałowy - jak np właśnie pomiar z PZEM - wolty ampery waty itd, czy jak wilgotność temperatura z jakiegoś BME280 itp) - to może w ogóle warunkowanie przenieść gdzie indziej - nie przy przekaźniku to ustawiać, a w kanałach/urządzeniach pomiarowych-wejściowych ?
Wtedy - gdy mamy włączone warunkowanie - to przy każdym kanale/wejściu/parametrze (w miejscu gdzie konfigurujesz urządzenia - w I2c, w 1wire itd) przy urządzeniu - kanale ptaszek "włącz warunkowanie" - a jak włączysz - to pojawiają się opcje "wartość" "kierunek" "histereza" oraz "nr wyjścia-przekaźnika" (który tym warunkowaniem byłby wysterowywany).
Ale to jest mega duża zmiana.
https://gui-generic-builder.supla.io/
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

warun_1.PNG
warun_1.PNG (8.1 KiB) Przejrzano 284 razy
warun_2.PNG
warun_2.PNG (16.04 KiB) Przejrzano 284 razy
Wydaje się, że ta wersja jest najbardziej czytelna. Nie będę jednak tego przerabiać na histerezę bo bym musiał zapewnić konwersję starych konfiguracji to bym chciał uniknąć. Jeżeli do weekendu nie będzie sprzeciwów to zrobię wrzutkę.
https://gui-generic-builder.supla.io/
bigthomas
Posty: 234
Rejestracja: pn sie 12, 2019 3:35 pm

Hej, mi się to podoba.
Ale .. :)
Zawsze jest jakieś ale, rozumiem że ZAŁĄCZ jeżeli wartość kanału np. wilgotności mniejsza niż 20%, w takim razie w polu WYŁĄCZ jak podam 40% to przekaźnik włączy się jeżeli wartość czujnika będzie >= 40%.
Wydaje mi się że jaśniej dla zwykłego użytkownika było by dodać po belką ZAŁĄCZ znowu belkę "WYŁĄCZ jeżeli wartość kanału + lista rozwijana".
Dodatkowo jakbyś wyskrobał trochę czasu, a widziałem że już ktoś o to prosił, aby móc dodać czas po jakim taki warunek ma zadziałać. To by wyeliminowało przełączanie się przekaźnika przy krótkotrwałych zmianach ("pikach") na kanale czujnika. A najlepiej jakby to były dwa odrębne czasy dla ZAŁĄCZ i WYŁĄCZ :)
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

bigthomas pisze: pt gru 09, 2022 7:09 am Hej, mi się to podoba.
Ale .. :)
Zawsze jest jakieś ale, rozumiem że ZAŁĄCZ jeżeli wartość kanału np. wilgotności mniejsza niż 20%, w takim razie w polu WYŁĄCZ jak podam 40% to przekaźnik włączy się jeżeli wartość czujnika będzie >= 40%.
Wydaje mi się że jaśniej dla zwykłego użytkownika było by dodać po belką ZAŁĄCZ znowu belkę "WYŁĄCZ jeżeli wartość kanału + lista rozwijana".
Dokładnie tak jak napisałeś, trzeba czytać to tak:
ZAŁĄCZ, jeżeli wartość wilgotności mniejsza od 20% a WYŁĄCZ jeżeli większa od 40%
ZAŁĄCZ, jeżeli wartość wilgotności większa od 20% a WYŁĄCZ jeżeli mniejsza od 40%

Jak dodam kolejną listę dla WYŁĄCZ to będziesz musiał wiedzieć jaki warunek ustawić aby to działało poprawnie. Są plusy i minusy takiego rozwiązania.

bigthomas pisze: pt gru 09, 2022 7:09 am Dodatkowo jakbyś wyskrobał trochę czasu, a widziałem że już ktoś o to prosił, aby móc dodać czas po jakim taki warunek ma zadziałać. To by wyeliminowało przełączanie się przekaźnika przy krótkotrwałych zmianach ("pikach") na kanale czujnika. A najlepiej jakby to były dwa odrębne czasy dla ZAŁĄCZ i WYŁĄCZ :)
To nie temat dla mnie więc nie mam nic tutaj do powiedzenia :)
https://gui-generic-builder.supla.io/
bigthomas
Posty: 234
Rejestracja: pn sie 12, 2019 3:35 pm

krycha88 pisze: pt gru 09, 2022 7:28 am
bigthomas pisze: pt gru 09, 2022 7:09 am Dodatkowo jakbyś wyskrobał trochę czasu, a widziałem że już ktoś o to prosił, aby móc dodać czas po jakim taki warunek ma zadziałać. To by wyeliminowało przełączanie się przekaźnika przy krótkotrwałych zmianach ("pikach") na kanale czujnika. A najlepiej jakby to były dwa odrębne czasy dla ZAŁĄCZ i WYŁĄCZ :)
To nie temat dla mnie więc nie mam nic tutaj do powiedzenia :)
To może inaczej ... utrzymuj stan przekaźnika od jego zmiany przez X sekund, wtedy przekaźnik nie wariuje tak często przy zmianach wartości kanału.
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

bigthomas pisze: pt gru 09, 2022 7:56 am
krycha88 pisze: pt gru 09, 2022 7:28 am
bigthomas pisze: pt gru 09, 2022 7:09 am Dodatkowo jakbyś wyskrobał trochę czasu, a widziałem że już ktoś o to prosił, aby móc dodać czas po jakim taki warunek ma zadziałać. To by wyeliminowało przełączanie się przekaźnika przy krótkotrwałych zmianach ("pikach") na kanale czujnika. A najlepiej jakby to były dwa odrębne czasy dla ZAŁĄCZ i WYŁĄCZ :)
To nie temat dla mnie więc nie mam nic tutaj do powiedzenia :)
To może inaczej ... utrzymuj stan przekaźnika od jego zmiany przez X sekund, wtedy przekaźnik nie wariuje tak często przy zmianach wartości kanału.
Jaki przedział ustawiasz? Może jest on zbyt mały dla sensora który wykorzystujesz.
https://gui-generic-builder.supla.io/
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”