Licznik wody MBUS

Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

klew pisze: śr lip 06, 2022 8:45 pm
xcszuwar pisze: śr lip 06, 2022 7:38 pm Jestem laikiem jeśli chodzi o linuxa. Gotowe urządznia Supli ogarniam, budowę prostych esp lub wemos oraz wgrywanie softu też ale to z MBUS jest chyba ponad moje siły.
aby zacząć i złożyć najtanszy zestaw potrzeba:
1. dongla dvbt rtl2832
2....... ??
i sporą wiedzę :(
Potrzebny jest dongle i komputer z Linuxem - np rpi, laptop itp.

W kilku postach jest opisane wszystko krok po kroku
Mam do sprzedania komplet skonfigurowany i gotowy do użytku. Jak jesteś zainteresowany pisz na priv.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
xcszuwar
Posty: 110
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 8:58 pm

Który Raspbery PI nabyć żeby zacząć się bawić z licznikami a jednocześnie byłoby to rozwojowe urzadzenie?
xcszuwar
https://sobianowice.aqi.eco/pl

30 urządzeń Supla :) :D
Awatar użytkownika
makrz
Posty: 395
Rejestracja: wt lis 27, 2018 1:43 pm
Lokalizacja: Opole

Witam
Mam takie wodomierze
flowIQ2200_KWM2210_new_front_640x640.png
flowIQ2200_KWM2210_new_front_640x640.png (271.83 KiB) Przejrzano 961 razy
otrzymuję takie wyniki

Kod: Zaznacz cały

(wmbus) WARNING! decrypted payload crc failed check, did you use the correct decryption key? c726 payload crc (calculated 7553) Permanently ignoring telegrams from id: 23564105 mfct: (KAW) Kamstrup, Denmark (0x2c37) type: Cold water meter (0x16) ver: 0x3a
(meter) newly created meter (MyWater 23564105 izar) did not handle telegram!
(wmbus) WARNING! decrypted payload crc failed check, did you use the correct decryption key? 95d6 payload crc (calculated d355) Permanently ignoring telegrams from id: 23855034 mfct: (KAW) Kamstrup, Denmark (0x2c37) type: Cold water meter (0x16) ver: 0x3a
(meter) newly created meter (MyWater 23855034 izar) did not handle telegram!
(wmbus) WARNING! decrypted payload crc failed check, did you use the correct decryption key? 233b payload crc (calculated 8b23) Permanently ignoring telegrams from id: 23564104 mfct: (KAW) Kamstrup, Denmark (0x2c37) type: Cold water meter (0x16) ver: 0x3a
(meter) newly created meter (MyWater 23564104 izar) did not handle telegram!
(wmbus) WARNING! decrypted payload crc failed check, did you use the correct decryption key? 64ec payload crc (calculated efc7) Permanently ignoring telegrams from id: 23808959 mfct: (KAW) Kamstrup, Denmark (0x2c37) type: Cold water meter (0x16) ver: 0x3a
(meter) newly created meter (MyWater 23808959 izar) did not handle telegram!
Ktoś mi powie jak to ugryźć?
Dzięki z góry.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

makrz pisze: pt paź 28, 2022 8:27 am otrzymuję takie wyniki

Kod: Zaznacz cały

(wmbus) WARNING! decrypted payload crc failed check, did you use the correct decryption key? c726 payload crc (calculated 7553) Permanently ignoring telegrams from id: 23564105 mfct: (KAW) Kamstrup, Denmark (0x2c37) type: Cold water meter (0x16) ver: 0x3a
Ktoś mi powie jak to ugryźć?
Dzięki z góry.
Wygląda jakbyś miał szyfrowane dane.
Masz kilka opcji:
1. Poszukać w google, czy te wodomierze nie mają jakiegoś domyślnego klucza ustawionego
2. Poszukać w google, czy Twoje wodociągi nie używają jakiegoś standardowego klucza do szyfrowania
3. Zadzwonić/napisać do wodociągów i ich zapytać
4. Gdzieś na początku tego wątku był link do jakichś instrukcji w jaki sposób odzyskać klucz, gdy się np. go zgubiło :P
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Walker
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 06, 2022 7:37 pm

Witam,

jestem zainteresowany zakupem zestawu za pomocą, którego zdalnie będzie odczytywany licznik wody i dane będą dostępne w aplikacji SUPLA.

Moja wiedza na ten temat jest na poziomie -1, więc konieczna jest full opcja z konfiguracją pozakupową. ;)
Walker
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 06, 2022 7:37 pm

Ponieważ nikt się nie zgłosił to postanowiłem sam spróbować pomimo 0 wiedzy o Raspberry.
Korzystając z tego tematu i przeglądarki, po 3 dniach i trzykrotnym rozpoczynaniu od nowa... DZIAŁA :D
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Gratuluję. I jest trochę satysfakcji i zaoszczędzonej kasy :D .
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

NIe wiem o co kaman ale próbuję instalować to na nowym RPI ale sypie błędami.... o co tu cholera chodzi ? :

Kod: Zaznacz cały

pi@raspberrypi:~/wmbusmeters $ make
New version number generates new build/version.h
Building 1.11.0-67-g7f0ff31
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/aes.cc -c -E > build/aes.o.src
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/aes.cc -MMD -c -o build/aes.o
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/aescmac.cc -c -E > build/aescmac.o.src
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/aescmac.cc -MMD -c -o build/aescmac.o
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/bus.cc -c -E > build/bus.o.src
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/bus.cc -MMD -c -o build/bus.o
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/cmdline.cc -c -E > build/cmdline.o.src
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/cmdline.cc -MMD -c -o build/cmdline.o
In file included from /usr/include/c++/8/vector:69,
                 from src/units.h:22,
                 from src/config.h:21,
                 from src/cmdline.h:21,
                 from src/cmdline.cc:18:
/usr/include/c++/8/bits/vector.tcc: In member function ‘void std::vector<_Tp, _Alloc>::_M_realloc_insert(std::vector<_Tp, _Alloc>::iterator, _Args&& ...) [with _Args = {const MeterInfo&}; _Tp = MeterInfo; _Alloc = std::allocator<MeterInfo>]’:
/usr/include/c++/8/bits/vector.tcc:413:7: note: parameter passing for argument of type ‘std::vector<MeterInfo>::iterator’ {aka ‘__gnu_cxx::__normal_iterator<MeterInfo*, std::vector<MeterInfo> >’} changed in GCC 7.1
       vector<_Tp, _Alloc>::
       ^~~~~~~~~~~~~~~~~~~
In file included from /usr/include/c++/8/vector:64,
                 from src/units.h:22,
                 from src/config.h:21,
                 from src/cmdline.h:21,
                 from src/cmdline.cc:18:
/usr/include/c++/8/bits/stl_vector.h: In function ‘std::shared_ptr<Configuration> parseNormalCommandLine(Configuration*, int, char**)’:
/usr/include/c++/8/bits/stl_vector.h:1085:4: note: parameter passing for argument of type ‘__gnu_cxx::__normal_iterator<MeterInfo*, std::vector<MeterInfo> >’ changed in GCC 7.1
    _M_realloc_insert(end(), __x);
    ^~~~~~~~~~~~~~~~~
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/config.cc -c -E > build/config.o.src
g++ -Os -g -DFUZZING=false -fPIC -std=c++11 -Wall -Werror=format-security -Wno-unused-function -Ibuild src/config.cc -MMD -c -o build/config.o
^Z
[9]+  Stopped                 make

Wcześniej z tego szło od strzała:

Kod: Zaznacz cały

git clone https://github.com/weetmuts/wmbusmeters.git
cd wmbusmeters
make && make test
sudo make install
cd
mam:

Kod: Zaznacz cały

Linux version 5.10.103-v7+ (dom@buildbot) (arm-linux-gnueabihf-gcc-8 (Ubuntu/Linaro 8.4.0-3ubuntu1) 8.4.0, GNU ld (GNU Binutils for Ubuntu) 2.34) #1529 SMP Tue Mar 8 12:21:37 GMT 2022
Niby jest jakaś NOWA wer instalacji ale ja nie biegły z LNX(chociaż to zainsltaowałem to nie mam pojęcia jak uruchomić):
https://snapcraft.io/wmbusmeters
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Zaraz coś normalnie rozwalę...! !!
Sam instalowałem to chyba w zeszłym roku z 7 razy i nie było problemu.... wszystko szło od strzała.... a wczoraj wmbusmeters sypie przy instalacji dziwnymi logami. Instaluje to na RPI 3 B+. Nie wiem o co kaman
.
.
WMBUSMETERS - coś jest zmienione w kompilatorze, sofice RPI Raspbian Lite , nie wiem ale czegoś brakuje albo jest inaczej instalacja wykonywana ... ze mnie laik w Lnx
Wcześniej było :

Kod: Zaznacz cały

git clone https://github.com/weetmuts/wmbusmeters.git
cd wmbusmeters
make && make test
sudo make install
i nie było problemu ... intalowało z paskami postępu instalacji a teraz całe ekrany z logami.... i NIE ABYM NIE PRÓBOWAŁ BO WCZORAJ Z CHYBA 8 RAZY OD NOWA STAWIAŁEM TEGO RASPINANA NA RPI I LECIAŁEM OD POCZĄTKU..
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

QLQ pisze: wt lut 07, 2023 7:27 pm Wcześniej było :

Kod: Zaznacz cały

git clone https://github.com/weetmuts/wmbusmeters.git
cd wmbusmeters
make && make test
sudo make install
i nie było problemu ... intalowało z paskami postępu instalacji a teraz całe ekrany z logami.... i NIE ABYM NIE PRÓBOWAŁ BO WCZORAJ Z CHYBA 8 RAZY OD NOWA STAWIAŁEM TEGO RASPINANA NA RPI I LECIAŁEM OD POCZĄTKU..
Spróbowałem u siebie na zwykłym kompie i na starym 32 bitowym laptopie i na obu poszło bez żadnych problemów. Co prawda na tym starociu kompilowało się ze 30 min, ale przeszło.
Ja nie kojarzę, aby u mnie był kiedyś ładny pasek postępu, ale mogę coś źle pamiętać.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”