Problem z ESP07 DEEP SLEEP

totu
Posty: 1
Rejestracja: pt lut 24, 2023 8:21 am

Witam buduje bezprzewodową sondę w oparciu o czujnik DS18B20. Układ docelowo zasilany bateriami 2xAA. Zależy mi na jak najdłuższej pracy na bateriach. Jaka jest możliwość uśpienia ESP07 w DEEP SLEEP, maksymalnie 71min? Czy jest możliwość wydłużenia tego czasu.
Odczyt temperatury z DS18B20 jest z dokładnością 4 miejsc po przecinku? Jak to zmienić na jedno miejsce po przecinku? Czy ma to wpływ na wydłużenie oszczędności układu? Wszelkie podpowiedzi mile widziane i z góry podziękowania za okazałą pomoc.

Obrazek
onoff_ltd
Posty: 9
Rejestracja: czw mar 02, 2023 8:55 pm

Nie polecam DS18B20 do rozwiązań energooszczędnych, bo jest on dosyć energożerny i niedokładny.
Dokładność DS'a to zaledwie +/- 0.5 C (w zakresie od -10 do +85 C), więc odczytywanie temperatury co mniej, niż 1/2 st. to przerost formy nad treścią. Ponadto im wyższa rozdzielczość odczytu, tym dłuższy czas konwersji (określania temperatury) i tak dla rozdzielczości 12 bit, czas ten jest rzędu 750ms, podczas, gdy dla 9 bitów 93.75ms (zmierzyłem kiedyś te czasy i wyszło mi w rzeczywistości powtarzalne 79ms dla 9 bitów i 613ms dla 12 bitów). Ponadto w czasie konwersji ten element ciągnie ponad 1mA prądu, co przy aplikacjach bateryjnych jest słabym wynikiem.
Dla przykładu, ESP8266 w trybie deep sleep potrafi ograniczyć się do 20uA, ale gdy będzie musiał czekać nieuśpiony przez te 3/4s na odczyt z DS'a, to będzie przejadał min. 15mA (przy wyłączonym wifi).
Jeśli zadowalająca jest dokładność rzędu 0.2-0.3 C, to zdecydowanie lepszym kandydatem jest analogowy LM35 z prądem pracy rzędu 60uA.
Odczyt trwa tyle, ile konwersja ADC w ESP8266 (ponoć ok. 10us).

Podpatrując sprawdzone rozwiązania, np. w Netatmo, w czujniku zewnętrznym jest termistor NTC, a wspominam o tym dlatego, że 2 bateryjki AAA wymieniam nie częściej, niż raz w roku, a jest to również moduł wifi, z którego stacja bazowa robi odczyt co kilka minut.
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Ten LM ma zakres pomiarowy od 0 do 100 stopni więc na dwór się nie nadaje, natomiast do pomieszczeń to ciekawa opcja, czy jednak pomiar analogowy nie będzie fałszował wyników w miarę rozładowania baterii (zmiana napięcia zasilania)?
natomiast jestem niemiernie ciekawy jak uzyskać dobre wyniki pracy na baterii , moje eksperymenty z wemosami nodmcu dawały bardzo kiepskie rezultaty z deep sleep nie przekraczające 2 tygodni. Jaką kombinację modułu esp i czujnika najlepiej się sprawdzi przy zasilaniu bateryjnym (tak na kilka miesięcy przy wybudzaniu powiedzmy co 6min).
Czy da się to osiągnac bez samodzielnie robionej elektroniki. Czy da się to osiągnąć przy wykorzystaniu gui generic czy trzeba samemu programować esp?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”