Oled, lcd - co można i jak wyświetlić?

iM@rek
Posty: 135
Rejestracja: czw lut 09, 2023 1:25 pm

Tak, taśma na pewno wsadzona do końca. Chyba po prostu uszkodzona sztuka. A najlepsze, że Chińczyk prosił o video pokazujące, jak nie działa Wyświetlacz i nie dało mu się wytłumaczyć, że nic nie będzie widać. Jak się podałem i mu posłałem, to się zdziwił, że jest ciemny ekran i zapytał, czy wyświetlacz nie działa... Paranoja 😁
iM@rek
Posty: 135
Rejestracja: czw lut 09, 2023 1:25 pm

Wczoraj dostałem drugi OLED 2.42", innej firmy (WinWin).
Przygotowany od razu na magistralę I2C (4PIN).
Podłączyłem do Arduino i... znowu nic. Skaner go nie wykrywa.
Po podłączeniu innego OLED, ale mniejszego (1.3") - wszystko działa, skaner go wykrywa. Czyli nie powinno być problemu z połączeniami. Napięcia zmierzone na płytce OLED 2.42 są normalne - zasilanie Vdd:5V, on sobie generuje 3.3V i 12V na matrycę.
Podłączenia: Vdd, GND, SDA, SCL - czyli bez filozofii.
Po podłączeniu do modułu mierzącego temperaturę w miejsce mniejszego wyświetlacza - ciemny ekran.
Mam kilka mniejszych wyświetlaczy OLED (1.1, 1.3) i nie ma z nimi problemu. Ale to już drugi 2.42, który nie działa.
Przy pierwszym myślałem, że po prostu pech, ale nie wierzę, żeby i drugi był niesprawny. Tyle, że nie mam pomysłu, co mam zrobić inaczej niż przy mniejszych, działających "od strzału", wyświetlaczach.
Link do OLED:
https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 1hDwfQWDAu

Może ktoś ma taki sam i napisze, jak go podłączył i do czego, że po prostu działa...
Może ktoś podpowiedzieć, co mam zrobić, żeby ten wyświetlacz zaczął działać?
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Może w tym wypadku zmiana adresu wyświetlacza bo widać, że ma dwa adresy.
Choć adres 0x78 wydaje się poprawny.

P.S.
Znalazłem też taki opis do wyświetlacza 1,3" może tu jest podobnie
"Średnia zgodność, bo adres na laminacie jest 0x78, a w rzeczywistości, jak w "mniejszym bracie 0.91 cala", to 0x3C ! To jeszcze nic. Pixele trzeba adresować nie od 0, a od 2...a wielkość matrycy deklarować nie jakoś 128, a 130. To raczej nie wina bibliotek, bo działają ok z innymi lcd, ale chińskiej rzetelności. Może się komuś te uwagi przydadzą ;)"
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

A może najpierw podłącz ten wyświetlacz pod jakiegoś wemosa i sprawdź działanie, a potem szukaj rozwiązania dlaczego nie działa na arduino uno ;)
iM@rek
Posty: 135
Rejestracja: czw lut 09, 2023 1:25 pm

Dzięki za odpowiedź.
Podłączałem go w miejsce mniejszego OLED (poprawnie działającego) do modułu mierzącego temp. na ESP8285 (Sonoff Basic z Supla) czyli prawie do Wemosa.
Z tymi adresami to też prawda.
Ale jak podłączam inne, mniejsze OLEDy do Arduino pod skaner I2C, to są wykrywane i znajdowany jest adres - w końcu do tego jest ten programowy skaner. A w tym wypadku skaner niczego nie wykrywa. W wypadku innych OLED, skaner je znajduje i podaje adres, np. 0x3C. No i potem, mając ten adres można ich normalnie używać. A w tym przypadku całość zachowuje się, jakby OLED nie był podłączony, chociaż i napięcia i sygnały są podłączone.
Nie działa.
Następnie odpinam ten wyświetlacz, podpinam mniejszy i skaner działa. To by wskazywało na problem z wyświetlaczem...😩
winek1986
Posty: 71
Rejestracja: pn gru 11, 2017 5:07 pm
Lokalizacja: Kaszuby

Mam pytanie co ile czasu odświeża np. temperaturę?
:)
iM@rek
Posty: 135
Rejestracja: czw lut 09, 2023 1:25 pm

Co kilka sekund
Albert
Posty: 576
Rejestracja: pt sty 04, 2019 8:32 pm
Lokalizacja: Chełm

A u mnie hd44780 coś padło. Kilka dni temu przestał pokazywać dane. Zaktualizowałem do najnowszej wersji, sprawdziłem linki (pobiera na bieżąco), moduł zalogowany do cloud.
Załączniki
0E2F4D5F-95AA-475F-B709-2D725D22F268.jpeg
0E2F4D5F-95AA-475F-B709-2D725D22F268.jpeg (2.72 MiB) Przejrzano 601 razy
iM@rek
Posty: 135
Rejestracja: czw lut 09, 2023 1:25 pm

Wygląda, że nie dostaje poprawnych danych, ale LCD jest ok. Chyba problem po stronie odczytu, a nie komunikacji czy LCD.
robertklepacki94
Posty: 941
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 1:06 pm

Albert pisze: ndz kwie 02, 2023 6:25 pm A u mnie hd44780 coś padło. Kilka dni temu przestał pokazywać dane. Zaktualizowałem do najnowszej wersji, sprawdziłem linki (pobiera na bieżąco), moduł zalogowany do cloud.
Może ustawiłeś sobie limit na odczycie linków?
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”