Budzenie z Deep Sleep

endrju_88
Posty: 66
Rejestracja: wt kwie 25, 2023 1:02 pm

Cześć Wszystkim. Mam pytanko odnośnie wybudzania z Deep Sleep. Otóż ,mam w planie zmontować moduł zasilany poprzez aku 18650 do obsługi kontaktrona w bramie wjazdowej. Niestety nie mam możliwości podpięcia pod normalne zasilanie , z tąd ten deep sleep. Moduł to wemos d1 mini a deep sleep ustawione na możliwie najdłuższy czas. Czy jest możliwość wybudzenia modułu ( nie licząc sposób z góry ustalony czasowo ) poprzez kontaktron tak aby ESP się uruchomiło i wysłało powiadomienie poprzez PUSHOVER informację o otwarciu bramy , bazując na sofcie wygenerowanym w Gui Generic , czy raczej jest to nie możliwe i trzeba napisać program w Arduino? Wiem ,że jest możliwość (External wake up) poprzez podanie stanu LOW na RST ,które i tak jest podpięto z wyjściem D0 ,ale czy z Gui Generic to zadziała i czy czas (pobudki) wystarczy na połączenie i wysłanie powiadomienia ? Może już ktoś z Was miał do czynienia z takim problemem...?
Zibi
Posty: 614
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

ESP na Aku za długo ci nie wytrzyma. Nie jest to dobry sposób.
Najlepiej zastosować układ radiowy który wyślę info czy brama jest otwarta/zamknięta i np powiadomienie.
W takim przypadku bateria wytrzyma kilka lat i swoboda w montażu nie trzeba prowadzić żadnych przewodów czy wifi podciągać do bramy.
Ja znajomemu robiłem to na hc12 i chodzi już 2 lata Aku prędzej zgnije niż ten układ go rozładuje.
endrju_88
Posty: 66
Rejestracja: wt kwie 25, 2023 1:02 pm

Masz racje Zibi ,radiówka będzie lepszym rozwiązaniem i pewnie tą opcję finalnie zastosuje.
Adamo28
Posty: 138
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 2:54 pm

ESP w DeepSleep pobiera ok 20uA, sam wemos czy node z esp na pokładzie i jakimś ch340 pobiera już ok 16mA, sam regulator 3.3V AS1117 w płytce node pobiera ok 5.6mA nic nie robiąc, ale można temu zaradzić stosując bardzie wyrafinowane regulatory z małym quiescent current . Działający układ esp z suplą w 15min. interwale deep sleep i ds18b20 pobiera mi ok 21uA, wyłaczone GUI, ledy co tam się da. Podłączyłem to do 2 baterii 18650 ok 5000mAh i zobaczymy na jak długo wystarczy. Miałem to zbudowane na Wemosie D1 na tych samych bateriach i ustawieniach to wytrzymało 14 dni równo (), przy spadku napięcia do ok 2.6V łączyło się jeszcze s chmurą ale DS pokazywał głupoty.

Jedynym problemem jaki może być to wybudzanie esp, kontaktron może to zrobić ale nie może podawać ciągłego sygnału LOW na RST bo esp nie wstanie, będzie w pętli resetu. Musiał by to być impuls. Plus problemy z tym że pushe nie zawsze się wysyłają więc 100% pewności o otwarciu nie bedzie, ale podobno mają być natywnie w chmurze 8-) na co liczę bardzo. Do ładowania ogniw zawsze można dać jakiś mały panel PV ...
Załączniki
20230530_091733.png
20230530_091733.png (755.67 KiB) Przejrzano 182 razy
endrju_88
Posty: 66
Rejestracja: wt kwie 25, 2023 1:02 pm

Z tym krótkim impulsem może poradzić sobie kondensator , ja miałem akurat 2 x 100mikroFarad na 35V ,szeregowo podłączone z sobą co dało 50 mikro Farad. Minus kondensatora wpiąłem pod D5 razem z 1 końcem krańcówki a + kondensatora pod RST. Drugi koniec kontaktronu pod GND i się wybudza ilekroć złączę kontaktron. Program napisany w Arduino , ciekawe czy zadziałało by poprzez GG.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”