⚙ [TO DO] Co chcielibyście jeszcze dodać do GUI-Generic? ☕

kaju666
Posty: 30
Rejestracja: śr lut 16, 2022 12:48 pm

Hej

Czy dało by rade dodać opcję aby po rozłaczniu wifi , przekaźnik autoamtyznie sie wylaczył?

Chodzi o to że przy wykorzystaniu modułu do sterowania podlewaniem i z ustawionym harmonogramem w momencie gdy zerwie wifi harmonogram nie zadziała i woda sie bedzie lała :)

PS: Świetna robota :) leci kawka.
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

kaju666 pisze: ndz lip 31, 2022 5:21 pm Hej

Czy dało by rade dodać opcję aby po rozłaczniu wifi , przekaźnik autoamtyznie sie wylaczył?

Chodzi o to że przy wykorzystaniu modułu do sterowania podlewaniem i z ustawionym harmonogramem w momencie gdy zerwie wifi harmonogram nie zadziała i woda sie bedzie lała :)

PS: Świetna robota :) leci kawka.
A nie możesz ustawić (w ustawieniach przekaźnika) zamiast "zapamiętuj stan" to na wyłączony po starcie, oraz w Konfiguracja: zaznaczyć opcji "Gdy brak połączenia: Wymuś reset ESP" ? Wtedy brak połączenia > reset > wyłączony przekaźnik.
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Leszekbialy pisze: wt lip 19, 2022 10:20 am
jamsjamsen pisze: pn lip 18, 2022 9:24 pm obsługa Max7219 i odczyt temperatury zewnętrznej przez direct link na większych cyfrach.
Ja też poproszę o obsługę tych wyświetlaczy plus prezentacja aktualnego czasu
Może nie mieszajmy dwóch warstw?
1. Więcej opcji wyświetlaczy (oprócz oled na SSD1306, SH1106, oraz tekstowego HD44780) - 7segment, albo i choćby matrix -tak przez jakieś expandery czy drivery, albo również matryca może być - to "wyświetlacz" w postaci ledów szeregowych WS2811/12 - w konfiguratorze trzeba by mieć info o wielkości XY w pixelach takiego ekranu, by odpowiednio zawijał pixele na jednym szeregu ledów.

A można by jeszcze dodać przecież "wyświetlacz w postaci terminala-portu szeregowego". Nie potrzeba wtedy zbyt dużego narzutu po stronie ESP, po prostu printfujemy to co ma się wyświetlić - na soft-serial na jakimś pinie, choćby 2400bps - a tam można by sobie przyczepić już jakiegoś np AVR, i wyświetlać na czymkolwiek co się zaprogramuje...

2. Właśnie obsługa WS2811/WS2812 itp ledów i ich driverów szeregowych - i do wyboru jako "RGB/RGBW dimmer" - albo jako wyjście "wyświetlacza" - i wybór X ledów, zakresu min, maks, i kolorów początkowego i końcowego, i mamy bargraf, termometr graficzno-kolorowy itp :) np Obrazek
Gdy kiedyś w końcu pojawi się "kanał pomiarowy ogólny" - to taki bargraf czy inna kolorowy pixel będzie bardzo fajny (np z linku bezpośredniego pobieranie info o stanie PM2.5 powietrza, i w zależności od poziomu zanieczyszczenia - wizualizacja kolorem leda)

3. KONFIGURATOR tego, co się wyświetla (i jak się wyświetla). Tak by dało się wybrać w końcu pomiary z PZEM czy innego analoga napięcie po przeskalowaniu na OLEDa. Albo temperatura ustawiona (przy pracy "termostatowej") oraz aktualna. ITP. Checkbox "wyświetlaj stany przekaźników" w postaci numerków na górze (by dało się to wyłączyć, bo nie zawsze chcemy). Konfigurator, co ma się tam na górze wyświetlać, zamiast tylko numerka kanału/przekaźnika - jakby tam było ON/OFF albo co innego z stringa wypisywane - to by było znacznie czytelniejsze...
Jak koledzy piszą - lokalnego RTC co prawda nie ma, ale jak nie pobranie aktualnego czasu z Cloud - to obsługa protokołu NTP raczej nie powinna być problemem? I wyświetlanie idealnego czasu pobieranego z serwera NTP (tylko offset i daytime dla danej strefy czasowej trzeba by ustawiać w konfigu)

4. obsługa enkoderów obrotowych z dwoma przewodami A i B = proste jak budowa cepa, o ile da się podłączyć GPIO jak źródło IRQ, wtedy podłączamy przez dwie diody oba przewody A i B do pinu GPIO generującego IRQ przerwanie wywołujące obsługę enkodera "było kliknięcie" - obojętnie w którą stronę obracamy enkoderem wywoła to przerwanie , oraz jeden z przewodów wprost z enkodera - do drugiego GPIO. Wystarczy w przerwaniu sprawdzić stan tego drugiego GPIO - jak wysoki to zwiększamy wartość, jak niski - to zmniejszamy.
Obrazek
Oraz konfiguracja - co ma modyfikować ruch tego enkodera:
Skoro mamy np Dimmer, który reaguje na przytrzymywanie przycisku - incrementując/dekrementując ustawiony % rozjaśnienia - i raportując ten ustawiony % do serwera supli - to można by tak samo modyfikować ten % ale enkoderem.
Albo - modyfikować ustawiony "termostatowy" (w ustawieniach przekaźnika warunkowanego) poziom czegoś - od czego jest on warunkowany. Itp.
Albo - modyfikować wartość "kanału ogólnego" (gdy w końcu on się pojawi ;) ) - a po stronie cloud się już z tego coś wymyśli, co zrobić (np przesłać jako ustawienie % do grupy dimmerów, albo ustawić % zasłonięcia żaluzji, czy coś...

5. (może to się jakoś da teraz zrobić?) warunkowanie-grupowanie przekaźników. W sensie takim, by dało się zrobić np X biegowy "ściemniacz" załączający X żarówek w żyrandolu, albo regulator wentylatora (załączający kolejne uzwojenia) - jak w typowych wentylatorach stojących jest, albo wyciągach kuchennych. Po stronie elektrycznej da się to ładnie połączyć na przekaźnikach (tak, że nie ma możliwości załączenia napięcia na więcej niż 1 uzwojenie, dla bezpieczeństwa) - kolejne przekaźniki podłączane jeden do drugiego, NC do następego przekaźnika, NO do uzwojenia. Tylko aby to mogło sensownie przełączać - bez robienia fikołków ze sterowaniem "analogowym" - trzeba by użyć opcji dimmer, ale zamiast PWM na wyjściu - to załączanie kolejnych przekaźników.

6. (dla mnie chyba SUPER ważna funkcjonalność) - dodatkowy timer odliczający na ESP czas "czas załączenia kanału/przekaźnika" - po odliczeniu do zera, jeśli nadal jest załączone - to wyzwól akcje wyłączenia (np tak, jakby user nacisnął przycisk wyłączający) i w konfiguratorze (jak nie z poziomu clouda - to choćby samego konfiguratora urządzenia) ustawiany "maksymalny czas działania/włączenia/otwarcia danego przekaźnika" - dzięki temu załączone światło nie będzie świeciło się w nieskończoność....
I jakby to jeszcze dało się załączyć - nie tylko na przekaźniki, a również na wyjscie PWM/dimmer - by ledy ściemnialne też dało się tak wyłączać - miodzio.
A jakby jeszcze brama sama się umiała zamknąć po ustawionym czasie, jeśli nikt jej nie zamknie, bez udziału skrytpów cudów i zabixów - to by było idealnie.

7. Wirtualny PowerMeter. Nie posiadając żadnego hardware pomiarowego - czysto softwarowo można by symulować "power meter" zliczający po prostu czas załączenia, i ustawioną moc urządzenia sterowanego (gdy to jest np. boiler czy żarówka o znanej mocy, to co za problem?) - wystarczy przy każdym przekaźniku dać ptaszek "symuluj power-meter" oraz "zakładana moc pobierana przez obciążenie tego przekaźnika" - i mamy kWh zliczone, i może niezbyt precyzyjną ale zawsze jakąś - informację o zużyciu energii przez dane urządzenie.
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Każdy pomysł jest fajny i realny do zrealizowania tylko niestety po mojej stronie mało czasu na ich realizowanie. Ale jest nadzieja bo zawsze mam go więcej okresem zimowym ;)


Moze dobrym rozwiązaniem będzie zgłaszanie sugestie na githubie, na forum szybko informacja się gubi.
https://github.com/krycha88/GUI-Generic/issues
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Hrumque pisze: ndz lip 31, 2022 8:08 pm (...)
6. (dla mnie chyba SUPER ważna funkcjonalność) - dodatkowy timer odliczający na ESP czas "czas załączenia kanału/przekaźnika" - po odliczeniu do zera, jeśli nadal jest załączone - to wyzwól akcje wyłączenia (np tak, jakby user nacisnął przycisk wyłączający) i w konfiguratorze (jak nie z poziomu clouda - to choćby samego konfiguratora urządzenia) ustawiany "maksymalny czas działania/włączenia/otwarcia danego przekaźnika" - dzięki temu załączone światło nie będzie świeciło się w nieskończoność....
I jakby to jeszcze dało się załączyć - nie tylko na przekaźniki, a również na wyjscie PWM/dimmer - by ledy ściemnialne też dało się tak wyłączać - miodzio.
A jakby jeszcze brama sama się umiała zamknąć po ustawionym czasie, jeśli nikt jej nie zamknie, bez udziału skrytpów cudów i zabixów - to by było idealnie.
(...)
Może czegoś nie zrozumiałem ale czy tego nie realizuje automat schodowy? Tak mam zrobione oświetlenie luster łazienkowych. Światło włączam przyciskiem. Jeżeli user nie wyłączy światła również przyciskiem to po czasie ustawionym w cloudzie światło gaśnie samo.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

YoMan pisze: ndz lip 31, 2022 11:48 pm
Hrumque pisze: ndz lip 31, 2022 8:08 pm (...)
6. (dla mnie chyba SUPER ważna funkcjonalność) - dodatkowy timer odliczający na ESP czas "czas załączenia kanału/przekaźnika" - po odliczeniu do zera, jeśli nadal jest załączone - to wyzwól akcje wyłączenia (np tak, jakby user nacisnął przycisk wyłączający) i w konfiguratorze (jak nie z poziomu clouda - to choćby samego konfiguratora urządzenia) ustawiany "maksymalny czas działania/włączenia/otwarcia danego przekaźnika" - dzięki temu załączone światło nie będzie świeciło się w nieskończoność....
I jakby to jeszcze dało się załączyć - nie tylko na przekaźniki, a również na wyjscie PWM/dimmer - by ledy ściemnialne też dało się tak wyłączać - miodzio.
A jakby jeszcze brama sama się umiała zamknąć po ustawionym czasie, jeśli nikt jej nie zamknie, bez udziału skrytpów cudów i zabixów - to by było idealnie.
(...)
Może czegoś nie zrozumiałem ale czy tego nie realizuje automat schodowy? Tak mam zrobione oświetlenie luster łazienkowych. Światło włączam przyciskiem. Jeżeli user nie wyłączy światła również przyciskiem to po czasie ustawionym w cloudzie światło gaśnie samo.
Tak. I nie...
1. automat schodowy działa po stronie cloud-a (chyba że się mylę, to poprawcie) a nie device lokalnie. Jak nie ma połączenia (wystarczy brak w momencie gdy ma się wyłączyć) - to nie wyłączy.
2. automat schodowy da się ustawić na "włączniku zasilania/włączniku światła" - ale już nie na furtkę, dimmer, itp.
3. status da się przenosić tylko z jednego wyłącznika schodowego na inny schodowy
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Hrumque pisze: pn sie 01, 2022 6:19 am
YoMan pisze: ndz lip 31, 2022 11:48 pm
Hrumque pisze: ndz lip 31, 2022 8:08 pm (...)
6. (dla mnie chyba SUPER ważna funkcjonalność) - dodatkowy timer odliczający na ESP czas "czas załączenia kanału/przekaźnika" - po odliczeniu do zera, jeśli nadal jest załączone - to wyzwól akcje wyłączenia (np tak, jakby user nacisnął przycisk wyłączający) i w konfiguratorze (jak nie z poziomu clouda - to choćby samego konfiguratora urządzenia) ustawiany "maksymalny czas działania/włączenia/otwarcia danego przekaźnika" - dzięki temu załączone światło nie będzie świeciło się w nieskończoność....
I jakby to jeszcze dało się załączyć - nie tylko na przekaźniki, a również na wyjscie PWM/dimmer - by ledy ściemnialne też dało się tak wyłączać - miodzio.
A jakby jeszcze brama sama się umiała zamknąć po ustawionym czasie, jeśli nikt jej nie zamknie, bez udziału skrytpów cudów i zabixów - to by było idealnie.
(...)
Może czegoś nie zrozumiałem ale czy tego nie realizuje automat schodowy? Tak mam zrobione oświetlenie luster łazienkowych. Światło włączam przyciskiem. Jeżeli user nie wyłączy światła również przyciskiem to po czasie ustawionym w cloudzie światło gaśnie samo.
Tak. I nie...
1. automat schodowy działa po stronie cloud-a (chyba że się mylę, to poprawcie) a nie device lokalnie. Jak nie ma połączenia (wystarczy brak w momencie gdy ma się wyłączyć) - to nie wyłączy.
2. automat schodowy da się ustawić na "włączniku zasilania/włączniku światła" - ale już nie na furtkę, dimmer, itp.
3. status da się przenosić tylko z jednego wyłącznika schodowego na inny schodowy
1. Lokalnie, trzeba tylko po ustawieniu czasu włączyć automat z clouda. Wtedy wysyła czas do urządzenia i później dziala lokalnie.
2. Nie rozumiem zastosowania na furtke. Idzie impuls np. 10s na elektrozamek i potem jest zamknięte. Co do dimmera to faktycznie trzeba by pokombinować albo elektrycznie albo logiką przez clouda
3. Nie wiem o co chodzi ze statusem. Wcześniej nie pisałeś o tym w pkt.6 Pytałeś o wyłączenie po określonym czasie
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

YoMan pisze: pn sie 01, 2022 6:26 am 1. Lokalnie, trzeba tylko po ustawieniu czasu włączyć automat z clouda. Wtedy wysyła czas do urządzenia i później dziala lokalnie.
2. Nie rozumiem zastosowania na furtke. Idzie impuls np. 10s na elektrozamek i potem jest zamknięte. Co do dimmera to faktycznie trzeba by pokombinować albo elektrycznie albo logiką przez clouda
3. Nie wiem o co chodzi ze statusem. Wcześniej nie pisałeś o tym w pkt.6 Pytałeś o wyłączenie po określonym czasie
1. a gdy włączenie było lokalne, nie z clouda? To też odlicza czas lokalnie?
2. tfu furkę, chodziło mi o bramę ;) (garażowa/wjazdowa) a nie jakiś elektrozaczep ;)
3. no jeśli chcesz ustawić "Skopiuj stan z innego kanału" - to status on/off nie skopiujesz z "schodowego" na wyłącznik inny nie-schodowy czy dimmer, ani odwrotnie.
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

Hrumque pisze: pn sie 01, 2022 7:22 am 1. a gdy włączenie było lokalne, nie z clouda? To też odlicza czas lokalnie?
2. tfu furkę, chodziło mi o bramę ;) (garażowa/wjazdowa) a nie jakiś elektrozaczep ;)
1 - tak
2 - auto zamykanie powinien Ci ogarnąć sterownik bramy.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Hrumque pisze: pn sie 01, 2022 7:22 am
YoMan pisze: pn sie 01, 2022 6:26 am 1. Lokalnie, trzeba tylko po ustawieniu czasu włączyć automat z clouda. Wtedy wysyła czas do urządzenia i później dziala lokalnie.
2. Nie rozumiem zastosowania na furtke. Idzie impuls np. 10s na elektrozamek i potem jest zamknięte. Co do dimmera to faktycznie trzeba by pokombinować albo elektrycznie albo logiką przez clouda
3. Nie wiem o co chodzi ze statusem. Wcześniej nie pisałeś o tym w pkt.6 Pytałeś o wyłączenie po określonym czasie
1. a gdy włączenie było lokalne, nie z clouda? To też odlicza czas lokalnie?
2. tfu furkę, chodziło mi o bramę ;) (garażowa/wjazdowa) a nie jakiś elektrozaczep ;)
3. no jeśli chcesz ustawić "Skopiuj stan z innego kanału" - to status on/off nie skopiujesz z "schodowego" na wyłącznik inny nie-schodowy czy dimmer, ani odwrotnie.
1. pierwsze włączenie automatu musi być z clouda, żeby wysłał ustawienia czasu. Ja tak zrobiłem ze wspomnianym oświetleniem, gdzie jest problem z zasięgiem. Zrobiłem hotspota z telefonu - uruchomiłem automat z clouda i tyle. Gdybym chciał zmienić czas trzymania automatu to muszę ten proces powtórzyć. Na co dzień działa offline.
2. Bramy nie ogarniałem, mam na razie pod Satelem więc podłączenie do Supli jest na dalszej liście moich priorytetów :)
3. To rozumiem ale jakoś pierwotnie w pkt 6 o tym nie wspominałeś więc nie wiem co chcesz zrobić. Co do zasady jeżeli chcesz kopiować stan kanałów to musisz polegać na sieci, a jeżeli dopuszczasz poleganie na sieci to spróbuj pokombinować ze skryptami. Nie pamiętam czy tam działają skrypty na podstawie zmiany stanu automatu schodowego (kiedyś nie działały ale trzeba sprawdzić, ew. zapytać kolegę @fracz). Jeżeli chodzi o dimmera to nie wiem jak miałoby wyglądać kopiowanie: automat ma dwa stany włączony/wyłączony a dimmer ma ich 100 ;) chociaż w skryptach jest możliwość załączenia dimmera na max jeżeli .... coś
... ewentualnie w przypadku 230v wykorzystaj moduł z dwoma wyjściami i jeden ustaw jako światło a drugi jako automat i "żarówkę" podłącz równolegle pod oba wyjścia, wtedy możesz skopiować stan (tylko nie pomieszaj fazy z neutralnym) ;)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”