⚙ [TO DO] Co chcielibyście jeszcze dodać do GUI-Generic? ☕

Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Łączenie z AP o najsilniejszym sygnale jeśli w pobliżu jest kilka AP o tym samym SSID.

Mam w domu CAPSMAN-a na 2 szt. mikrotików i moduły z GG łączą się z tym który pierwszy złapią, a nie jest to zawsze ten o najsilniejszym sygnale.
Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Duch__ pisze: śr sie 17, 2022 11:01 am Łączenie z AP o najsilniejszym sygnale jeśli w pobliżu jest kilka AP o tym samym SSID.

Mam w domu CAPSMAN-a na 2 szt. mikrotików i moduły z GG łączą się z tym który pierwszy złapią, a nie jest to zawsze ten o najsilniejszym sygnale.
To chyba @klew do Ciebie i do SuplaDevice, który odpowiada za łączność WiFi?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

Nie wiem czy było poruszane, ale najbardziej czekam na obsługę różnych komponentów "stacji pogodowej", aerometr, deszczomierz lub kierunek/prędkość wiatru.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Goral64 pisze: śr sie 17, 2022 11:30 am
Duch__ pisze: śr sie 17, 2022 11:01 am Łączenie z AP o najsilniejszym sygnale jeśli w pobliżu jest kilka AP o tym samym SSID.

Mam w domu CAPSMAN-a na 2 szt. mikrotików i moduły z GG łączą się z tym który pierwszy złapią, a nie jest to zawsze ten o najsilniejszym sygnale.
To chyba @klew do Ciebie i do SuplaDevice, który odpowiada za łączność WiFi?
Patrząc na kod ESP8266 pod Arduino IDE, niestety nie ma wystawionego interfejsu do ustawienia tego parametru. Polecam zgłosić request tutaj https://github.com/esp8266/Arduino aby dodali możliwość wyboru "all_channel_scan".

Dla ESP32 jest taka opcja.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Duch__ pisze: śr sie 17, 2022 11:01 am Łączenie z AP o najsilniejszym sygnale jeśli w pobliżu jest kilka AP o tym samym SSID.

Mam w domu CAPSMAN-a na 2 szt. mikrotików i moduły z GG łączą się z tym który pierwszy złapią, a nie jest to zawsze ten o najsilniejszym sygnale.
Ja właśnie wczoraj zastanawiałem się dlaczego przy MEW-01 w metalowej szafie raz mam 45% stabilnego sygnału a raz nawet nie 20% już teraz wszystko jasne jak jest kiepski sygnał to łączy mi się z ruterem który jest na strychu. Łączenie z AP o mocniejszym sygnale załatwiło by sprawę. Myślałem już o 2 nazwach sieci ale to chyba słaby pomysł..
https://pietras-81.aqi.eco/
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Pawele pisze: śr sie 17, 2022 11:51 am Nie wiem czy było poruszane, ale najbardziej czekam na obsługę różnych komponentów "stacji pogodowej", aerometr, deszczomierz lub kierunek/prędkość wiatru.
Na aerometr i deszczomierz ja już czekam pewnie z 2 lata :) Ale może kiedyś się doczekamy :o
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Goral64 pisze: śr sie 17, 2022 11:30 am
Duch__ pisze: śr sie 17, 2022 11:01 am Łączenie z AP o najsilniejszym sygnale jeśli w pobliżu jest kilka AP o tym samym SSID.

Mam w domu CAPSMAN-a na 2 szt. mikrotików i moduły z GG łączą się z tym który pierwszy złapią, a nie jest to zawsze ten o najsilniejszym sygnale.
To chyba @klew do Ciebie i do SuplaDevice, który odpowiada za łączność WiFi?
Nie wiem czy w tym przypadku chodzi u kolegi o "wifi roaming" 802.11r - ale tego nie obsługuje (prawidłowo) od paru lat, ani esp32, ani esp małe. Więc nie wiem czy coś się da zrobić...
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Hrumque pisze: śr sie 17, 2022 12:06 pm
Goral64 pisze: śr sie 17, 2022 11:30 am
Duch__ pisze: śr sie 17, 2022 11:01 am Łączenie z AP o najsilniejszym sygnale jeśli w pobliżu jest kilka AP o tym samym SSID.

Mam w domu CAPSMAN-a na 2 szt. mikrotików i moduły z GG łączą się z tym który pierwszy złapią, a nie jest to zawsze ten o najsilniejszym sygnale.
To chyba @klew do Ciebie i do SuplaDevice, który odpowiada za łączność WiFi?
Nie wiem czy w tym przypadku chodzi u kolegi o "wifi roaming" 802.11r - ale tego nie obsługuje (prawidłowo) od paru lat, ani esp32, ani esp małe. Więc nie wiem czy coś się da zrobić...
Nie chodzi o roaming, choć pewnie to by też pomogło.
Domyślnie urządzenia ESP robią tzw. "fast scan" na sieciach Wi-Fi i łączą się z pierwszą znalezioną siecią. Jeśli w domu masz dwa AP z takim samym SSID, i jeden ma kanał 3, a drugi kanał 8, to ESP domyślnie będzie próbowało się łączyć z kanałem 3, nawet jeśli sieć na kanale 8 ma 10x lepszy zasięg w danym miejscu.
Drugi tryb pracy ESP to "all channel scan" i wtedy można np. połączyć się z AP o najsilniejszym sygnale, a nie z pierwszym lepszym. Odbywa się to kosztem 1-2 s czasu potrzebnego na skanowanie sieci, ale w ogólnym rozrachunku wychodzi lepiej. Oczywiście przy urządzeniach zasilanych bateryjnie i w kilku innych przypadkach, pewnie trzeba by pomyśleć nad innym rozwiązaniem.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Pietras81 pisze: śr sie 17, 2022 11:55 am Ja właśnie wczoraj zastanawiałem się dlaczego przy MEW-01 w metalowej szafie raz mam 45% stabilnego sygnału a raz nawet nie 20% już teraz wszystko jasne jak jest kiepski sygnał to łączy mi się z ruterem który jest na strychu. Łączenie z AP o mocniejszym sygnale załatwiło by sprawę. Myślałem już o 2 nazwach sieci ale to chyba słaby pomysł..
No właśnie stąd ten temat.
Mam kilka modułów 2 metry od AP, a łączą mi się na granicy zasięgu z AP przez kilka ścian i strop :(
Obrazek
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

Duch__ pisze: śr sie 17, 2022 12:30 pm
Pietras81 pisze: śr sie 17, 2022 11:55 am Ja właśnie wczoraj zastanawiałem się dlaczego przy MEW-01 w metalowej szafie raz mam 45% stabilnego sygnału a raz nawet nie 20% już teraz wszystko jasne jak jest kiepski sygnał to łączy mi się z ruterem który jest na strychu. Łączenie z AP o mocniejszym sygnale załatwiło by sprawę. Myślałem już o 2 nazwach sieci ale to chyba słaby pomysł..
No właśnie stąd ten temat.
Mam kilka modułów 2 metry od AP, a łączą mi się na granicy zasięgu z AP przez kilka ścian i strop :(
U mnie przy 2x AP (capsman) nie ma tego problemu. Moduły na SuplaDevice podłączają się do "najbliższego".
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”