Proszę o testy: MCP23017, PCF8575 oraz PCF8574

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Może jednak spróbuj MCP23017 na dip. Generalnie nie miałem większych problemów z tymi ekspanderami, a wersja DIP nie jest bardzo droga.
Co do "dyskoteki" tak chciałbym dopytać czy to naprawdę duży problem? U mnie restart modułów się robi tylko jak go zrobię (modyfikacje, upgrade'y, problem z siecią) więc mnie to nigdy nie zaskakuje. A jak chcę się w nocy pobawić i nie budzić domowników to odcinam 230v i 24v na wejściu i bawię się tylko na 5V
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
krycha88
Posty: 5186
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

spokojnie PCF8575 oraz PCF8574 będą dopracowane dajcie czasu - są to pierwsze testy zupełnie czegoś innego niż do tej pory :)
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: czw lut 16, 2023 10:20 am spokojnie PCF8575 oraz PCF8574 będą dopracowane dajcie czasu - są to pierwsze testy zupełnie czegoś innego niż do tej pory :)
Chętnie pomogę to testować i czekam na kolejną wersję :) ale pytanie to kombinacja ESP32 i PCF8575 że jest trochę problemów ? Chodzi o to czy na ESP8266 lepiej by to szło - warto sprawdzać ? Chociaż wolałbym iść w nowsze moduły ESP32 - wydają się bardziej przyszłościowe.

W razie co faktycznie alternatywą jest MCP23017 DIP ale nie jest to takie palące abym zamawiał te PCB co projektowałem. Dosłownie brakowało jednego kliknięcia do zamówienia w JLCPCB ale jednak się wstrzymałem i teraz warto to dopracować na płytce prototypowej, bo może będzie to jakaś kombinacja hardware i software.
krycha88
Posty: 5186
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Nie warto dalej testować, poczekaj aż dam znać :) Jak powiedziałem, że ogarnę PCF to ogarnę :P
https://gui-generic-builder.supla.io/
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: czw lut 16, 2023 7:19 pm Nie warto dalej testować, poczekaj aż dam znać :) Jak powiedziałem, że ogarnę PCF to ogarnę :P
Ok jak najbardziej czekam na znak :)
To tylko podsumuję sytuację:
1. Moduł nie reaguje na ustawienie sterowania przez High. Jedyna opcja to sterowanie LOW.
2. Moduł nie ma pull up i trzeba zapewnić przez hardware jeśli mówimy o krańcówkach i przyciskach. Można też zrobić pull-down ale nie wiem czy to zdrowe aby podawać 3,3V na pin, więc rozsądniejsze wydaje się pull-up i zwieranie do GND. Bez fizycznego pull up/down działa to nie przewidywalnie.
3. Po resecie/ podłączeniu zasilania występuje krótki impuls na wyjściach (pojawia się LOW na chwilkę). Natomiast po odpięciu pinów SDA/SCL jak zasila się moduł to nie ma tego impulsu. Widać że to idzie po szynie SDA/SCL (jakaś inicjalizacja ?)
4. Przyciski działają dosyć ospale czyli bez względu na ustawienie w GUI i tak trzeba przytrzymać stan LOW lub HIGH około 1 sek aby była wywołana jakaś akcja.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

krycha88 pisze: czw lut 16, 2023 7:19 pm Nie warto dalej testować, poczekaj aż dam znać :) Jak powiedziałem, że ogarnę PCF to ogarnę :P
Jak mężczyzna powie ze coś zrobi to zrobi i nie trzeba przypominać co pół roku :lol:
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
edm
Posty: 439
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

YoMan pisze: czw lut 16, 2023 7:46 pm Jak mężczyzna powie ze coś zrobi to zrobi i nie trzeba przypominać co pół roku :lol:
I w ten sposób ponad 2 lata podłączam zmiękczacz do wody ;) :oops:
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

A tym postem przypomniałeś mi, że miesiąc temu miałem sprawdzić twardość wody ze zmiękczacza :D
Awatar użytkownika
jamsjamsen
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:08 am
Lokalizacja: 0xE952

LukaszH pisze: czw lut 16, 2023 7:00 pm
krycha88 pisze: czw lut 16, 2023 10:20 am spokojnie PCF8575 oraz PCF8574 będą dopracowane dajcie czasu - są to pierwsze testy zupełnie czegoś innego niż do tej pory :)

W razie co faktycznie alternatywą jest MCP23017 DIP ale nie jest to takie palące abym zamawiał te PCB co projektowałem. Dosłownie brakowało jednego kliknięcia do zamówienia w JLCPCB ale jednak się wstrzymałem i teraz warto to dopracować na płytce prototypowej, bo może będzie to jakaś kombinacja hardware i software.
wrazie czego jest jeszcze parę MCP 23017 DIP na tme.eu w fajnej cenie.....


PS. ciekawe co tam Krycha88 szykuje na te expandery??? Próbowałem odpalić Gui z Branch/develop i kompiluje się ładnie, ale przy wybraniu adresu expandera 0x23 dla MCP, ESP 32 już nie wstaje na uart leci w koło to samo ????
Byłem na Supla Offline Party 2023 ;)
krycha88
Posty: 5186
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

LukaszH pisze: czw lut 16, 2023 7:39 pm Ok jak najbardziej czekam na znak :)
To tylko podsumuję sytuację:
1. Moduł nie reaguje na ustawienie sterowania przez High. Jedyna opcja to sterowanie LOW.
2. Moduł nie ma pull up i trzeba zapewnić przez hardware jeśli mówimy o krańcówkach i przyciskach. Można też zrobić pull-down ale nie wiem czy to zdrowe aby podawać 3,3V na pin, więc rozsądniejsze wydaje się pull-up i zwieranie do GND. Bez fizycznego pull up/down działa to nie przewidywalnie.
3. Po resecie/ podłączeniu zasilania występuje krótki impuls na wyjściach (pojawia się LOW na chwilkę). Natomiast po odpięciu pinów SDA/SCL jak zasila się moduł to nie ma tego impulsu. Widać że to idzie po szynie SDA/SCL (jakaś inicjalizacja ?)
4. Przyciski działają dosyć ospale czyli bez względu na ustawienie w GUI i tak trzeba przytrzymać stan LOW lub HIGH około 1 sek aby była wywołana jakaś akcja.
Wrzuciłem poprawki, możesz testować.
https://gui-generic-builder.supla.io/
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”