Supla Disaster Recovery - własny serwer ?

Bartekk
Posty: 5
Rejestracja: śr cze 22, 2022 6:15 am

Cześć

Starałem się rzetelnie przeszukać forum pod kątem takiego pomysłu - wykonania.
Poprawcie mnie proszę, ale obecne rozwiązanie Supla oferuje dwie możliwości sterowania urządzeniami: lokalne lub cloud.
- dzisiaj wykorzystuję kilkanaście różnych urządzeń Supla, od sterowania bramami po sterowanie oświetleniem, czy zasilaniem, z których jestem bardzo zadowolony,
- całe sterowanie odbywa się u mnie poprzez cloud,
- wielokrotnie na forum podnoszony był wątek braku połączenia Internet (z różnych powodów, np. zanik po stronie dostawcy),

Stąd rodzą się następujące pytania:

Pytanie:
- czy próbował ktoś wykonać instalację zastępczą w taki sposób, aby w przypadku braku połączenia Internet, można było łatwo przesiąść się na własny serwer ?
- czy w planach rozwojowych dla urządzeń Zamel, jest opcja podania rezerwowego serwera supla (np. adres IP we własnej sieci WiFi) ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18285
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Obecnie nie ma wygodnego sposobu przełączania urządzeń ale pomysł z zapasowym „adresem IP” wydaje się ciekawy.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Zapasowy serwer mógłby generować pewne trudności.
Pierwsza rzecz to konfiguracja - urządzenie musiałoby być dodane i osobno skonfigurowane w ten sam sposób na obu serwerach (np. jeśli będzie to roleta, to przesłanie innego czasu spowoduje odpalenie kalibracji rolety).
Trzeba by się też zastanowić kiedy przełączać się na zapasowy serwer (przy braku połączenia? przy 3 nieudanych próbach?)
Kiedy przełączać się spowrotem z lokalnego serwera na zdalny? Urządzenie musiałoby np. co jakiś czas rozłączać się i próbować nawiązać połączenie z głównym serwerem.
Urządzenia pomiarowe (licznik, termometry) miałyby dziurawą historię.

Kiedyś był też pomysł, aby pozwolić urządzeniom na sterowanie lokalne. Udostępniałyby one np. coś w formie linków i apka na telefonie by robiła wywołania na tych lokalnych adresach, co mogłoby zapewnić awaryjne sterowanie.
ESP32 ma też bluetooth na pokładzie - niektórzy producenci robią "awaryjne sterowanie" na tym interfejsie.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
szym3k
Posty: 268
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:32 am

Local + klaster HA. Przełączanie się miedzy cloud, a localem chyba nie ma sensu.
Bartekk
Posty: 5
Rejestracja: śr cze 22, 2022 6:15 am

pzygmunt pisze: śr cze 22, 2022 8:32 am Obecnie nie ma wygodnego sposobu przełączania urządzeń ale pomysł z zapasowym „adresem IP” wydaje się ciekawy.
Dziękuję, że podłapałeś temat.

Pomysł na zapasowy serwer zrodził się (chyba nie będę odosobnionym przypadkiem) w momencie, gdy nagle pada łącze internetowe, a człowiek stoi przed "zamkniętą twierdzą" :) Pomyślcie proszę, bez dodatkowej możliwości sterowania najprostszymi urządzeniami w dalszym ciągu użytkownik musi biegać z kluczami do zamków lub pilotami do bram.
Oczywiście, przychylam się do tego, że była by trudność w synchronizacji danych pomiarowych, ale disaster o którym piałem na początku mógłby służyć do sterowania wszystkimi elementami wykonawczymi.
Wyobraźmy sobie taką sytuację:
- w pewnym momencie następuje zerwanie łącza internetowego, cały system nie działa,
- podjeżdżasz pod bramę i ... koniec, bez kluczy pozostaje przeskakiwanie przez płot i rozbijanie okna,
- dane z cloud`a w zakresie elementów wykonawczych wylądowały wcześniej na lokalnym urządzeniu, które dostępne jest w lokalnej sieci WiFi,
- łapiesz zasięg WiFi pod bramą, wchodzisz na www swojego serwera i możesz otworzyć dom

Ja osobiście monitoruję dostępność łącza internetowego przez bardziej zaawansowany router.
Tam zawsze mogę ustawić konfigurację, zmieniającą DNS`a z cloud.supla.org na IP lokalnego serwera, ale .... zawsze pozostanie kwestia synchronizacji ...
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Klucze i zapasowe sposoby na otwarcie domu zawsze trzeba mieć. A co jeśli domowe wifi padnie? A co gdy nie będzie prądu? A co gdy zgubisz telefon, albo padnie bateria?

Mi zdążyło się kiedyś w środku Mexico City, gdy spacerowałem po losowych ulicach, że przypadkiem w kieszeni telefon zrestartował się do ustawień fabrycznych... A to było moje jedyne źródło map ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Bartekk
Posty: 5
Rejestracja: śr cze 22, 2022 6:15 am

Wrzucam pomysł, szukam rozwiązania...
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

klew pisze: śr cze 22, 2022 2:04 pm Mi zdążyło się kiedyś w środku Mexico City, gdy spacerowałem po losowych ulicach, że przypadkiem w kieszeni telefon zrestartował się do ustawień fabrycznych... A to było moje jedyne źródło map ;)
Z ciekawości... Wróciłeś już 😜?
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Bartekk pisze: śr cze 22, 2022 4:05 pm Wrzucam pomysł, szukam rozwiązania...
Witam,
nie rozumiem po co tak komplikować sprawę.

W zarysowanej przez Ciebie sytuacji użytkownik jest i tak zmuszony do postawienia, konfiguracji i zarządzania własną instancją serwera. Skoro wykonuje już te czynności, a Supla cały czas obciąża hosta (przecież nawet w sytuacji działania publicznego Clouda musi on być gotowy do "przełączenia się" na siebie), to po co korzystać z publicznej chmury?
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

jaku2k pisze: śr cze 22, 2022 8:43 pm
Bartekk pisze: śr cze 22, 2022 4:05 pm Wrzucam pomysł, szukam rozwiązania...
Witam,
nie rozumiem po co tak komplikować sprawę.

W zarysowanej przez Ciebie sytuacji użytkownik jest i tak zmuszony do postawienia, konfiguracji i zarządzania własną instancją serwera. Skoro wykonuje już te czynności, a Supla cały czas obciąża hosta (przecież nawet w sytuacji działania publicznego Clouda musi on być gotowy do "przełączenia się" na siebie), to po co korzystać z publicznej chmury?
Nie każdy a stałe i publiczne ip, pomysł imo bardzo dobry, to na wypadek awarii, tylko supla musiałą by wspierac synchronizacje a urzadzenia miec mozliwosc szukania drugiego adresu ip..
te wynalazki sieciowe o ktorych powyzej mówicie są dla zaawansowanych sieciowcow/serwerowcow, a jaki ich jest ich procent w uzytkownikach supli.
Potrzebne jest cos o minimum zaangazowania uzytkownika, pelny automat, nie wymagajacy czynnosci ze strony uzytkownika, tak jak cloud go nie wymaga.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”