Hormann ProMatic Seria 3 i HA - Ghost statusy otwarcia zamknięcia

TrustKomp
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 26, 2022 11:39 pm

Witam wszystkich pasjonatów,

Czy któryś z Was miał sytuację, iż w HA dostaje komunikaty (ghost'y) statusowe otwarcia zamknięcia bramy? Od początku wszystko działa ale... w HA dostaję statusy niewidomego pochodzenia. Tzn. że niby brama jest zamykana czy otwierana ale nic się nie dzieje.
W załączniku podsyłam jak mam to podłączone:
  • A1, A2: Zasilanie wzięte z 2 i 4 pinu czarne
  • N1: (otwarcie Bramy) sygnał wzięty z szarego 1-go PIN'u
  • DIP: Tylko B ON, reszta OFF
  • 11, 14: Do wejść dla przycisku dzwonkowego otwierającego bramę (Hormann chciał aspirować na firmę audio więc zastosował zaciski GŁOŚNIKOWE!!!!! co jest niesamowicie skuteczne na zaciskaniu DRUTA+ kabla)
.


I nie wiem o co komon... rozmawiałem ze wsparciem i jeżeli sterownik zasilany jest 24V (jak to ta brama ma) to oczekuje 24V na sygnale zmiany stanu. Dlatego nie chce mi się wierzyć że pojawia się tam przypadkowe napięcie 24V tak znikąd. No chyba to tak specjalnie robili aby nie dało się montować "niefirmowych" modułów, oprócz ich za miliony monet USTROJSTWA!!!

Największy problem mam z tym, iż HA mam zintegrowane z SMS messaging, które ma mnie informować o otwarciu bramy miedzy godzinami i jeżeli stan otwarcia jest dłuższy niż...w ciangu dnia również (status sprawdzający czy ktoś przypadkiem aby zapomniał domknąć bramy). A teraz mam dużo FAKE info tzw z kosmosu albo innej "tylnej części ciała" :)
Załączniki
Ghost'y.png
Ghost'y.png (212.92 KiB) Przejrzano 186 razy
Podłączenie.jpg
Podłączenie.jpg (102.81 KiB) Przejrzano 186 razy
Bramki.jpg
Bramki.jpg (75.51 KiB) Przejrzano 186 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

SBW-02 oczekuje A1 lub A2 na wejściu czyli jeśli zasilasz 24v to zamknięta brama będzie przy 0V jak i 24v. Brak potencjału to otwarta brama. Zwróć uwagę czy moduł się przypadkiem nie rozłącza (może być na skraju zasięgu). Jeśli sam tworzyłeś encję i nie uwzględniasz stanu połączenia to może być przyczyna problemu.

Podsumowując.

1. Jeśli SBW dostaje 0V to trzeba zastosować dodatkowy przekaźnik, który odetnie potencjał. Możesz odłączyć in1 od szarego PINu i na krótko podłączyć go do A1. Po kilku dniach obserwacji będziesz wiedział czy to wina wejścia/czujnika.
2. Jeśli to problem stanu połączenia (offline/online) to przed wysłaniem powiadomienia warto uwzględniać zmianę stanu połączenia. Sugeruję monitorować topik connection_uptime oraz online w celach diagnostycznych.
TrustKomp
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 26, 2022 11:39 pm

Dziękuję za sugestię. Skupiłem się na wyeliminowaniu problemu zamiast szukać pro0strzego szybszego rozwiązania, jak zaproponowane związane z czasem trwania akcji. :) Właśnie testuję i działa pięknie. w HA widzę akcje ale SMS'y nie przychodzą :). Co nie zmienia faktu, że to tylko "Workaround" a nie "Final Solution".
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SBW-02”