SRW-01 - Problem z ustawieniem

Sterownik rolet
ponczur
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 04, 2022 6:22 am

Jeśli dubluje temat to z góry przepraszam ale nie znalazłem rozwiązania. Walczę z moimi modułami do rolet i rozkładam ręcę. Chciałbym uzyskać efekt że rolety same się zamykają rano i wieczorem ale w ten sposób żeby przy zamknięciu roleta zatrzymywała się około 10cm od dolnej pozycji. Uzyskam wtedy leki prześwit na dole oraz poszczególne panele nie będą zaciśnięte więc będzie lekko wpadało światło. Ustawiłem czas zamknięcia 11sek ( czyli powinno nie dojechać do samego dołu ) i czas otwarcia na 14s aby zawsze dojechała do górnej pozycji. Jeśli wykonam test z aplikacji zamknij roletę - otwórz roletę działa prawidłowo. Roleta nie dojeżdża do samego dołu jak chciałem. Problem pojawia się kiedy wszystko działa automatycznie ustawionego wg harmonogramu czyli wieczorem roleta sama się zamyka jednak wg innych czasów. Ustawiłem czas zamknięcia na 11 sek a sterownik domyka roletę do samej krańcówki gdzie słyszę cyknięcie gdzieś w okolicy 18sekund. Jeszcze trochę za pozycją krańcówki. Dlaczego moduł nie trzyma się ustawionych czasów 11 sekund zamknięcie i 14 sekund czas otwarcia tylko działa dłużej.
Załączniki
czas.png
czas.png (19.59 KiB) Przejrzano 1020 razy
okno.jpg
okno.jpg (894.3 KiB) Przejrzano 1020 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Czas otwarcia i zamknięcia to czas całkowitego otwarcia i całkowitego zamknięcia liczony od startu ruchu rolety do jej całkowitego zatrzymania. Sterownik dodaje marginesy aby się dokalibrować przy skrajnych pozycjach dlatego będzie Ci się to rozjeżdżać jeśli wprowadzisz nieprawidłowe dane. Po zmierzeniu czasu i wprowadzeniu do ustawień, uzupełniasz parametr "dolna pozycja" wg. tej instrukcji:

viewtopic.php?t=9155

Jak już poprawnie będziesz miał odczytane te wartości to zatrzymujesz roletę w pozycji jaka Cię interesuje i odczytujesz w aplikacji % zamknięcia. Załóżmy, że będzie to 83. W harmonogramie ustawiasz odczytaną wartość czyli "zasłoń częściowo" na 83%. To spowoduje, że roleta ustawi się na dokładnie tej pozycji jaką oczekujesz.
ponczur
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 04, 2022 6:22 am

Dzięki za objaśnienie. Czyli mam zmierzyć czas zamknięcia rolety licząc po dojechaniu do krańcówki oraz taką samą czynność wykonać po otwarciu rolety dojeżdżając do krańcówki górnej. Następnie ponownie zamknąć roletę ręcznie i odczytać pozycję ile procent pokazuje gdy zamykam roletę dojeżdżając do takiej pozycji kiedy mam interesujące mnie 10cm do dołu - luz pomiędzy lamelami. Następnie Tą wartość w procentach wpisać w pole dolna pozycja. Czy TAK
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie do końca.
1. Mierzysz czas otwarcia od krańcówki do krańcówki i wprowadzasz w ustawieniach
2. Mierzysz czas zamknięcia od krańcówki do krańcówki i wprowadzasz w ustawieniach
3. Zatrzymujesz roletę jak tylko dotknie parapetu/dolnych ograniczników. Odczytujesz % zamknięcia i wpisujesz w polu "Dolna pozycja".
To tyle z ustawień (tego już nie zmieniasz).

Na koniec ustawiasz roletę w pozycji jaką chcesz osiągnąć gdy harmonogram zostanie uruchomiony. Odczytujesz % zamknięcia i wprowadzasz w ustawienia harmonogramu.
ponczur
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 04, 2022 6:22 am

Dzięki wszystko jest zrozumiałem poza jednym. Jeśli zjadę roletą w dół do interesującej mnie wysokości ( nie zaciśnięte lamele ) to w procentach pokazuje mi 100%. Czy nie powinno być mniej. Czy nie powinienem zrobić ponownie kalibracji. Dolna pozycja chyba nie powinno być ustawione w moim przypadku na 100%
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wygląda na to, że coś jest źle policzone albo masz tak małą roletę i szybki silnik, że czas na domknięcie jest zbyt krótki tj. <1%.
Jaki jest czas zamknięcia i ile przypada na domykanie ?
ponczur
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 04, 2022 6:22 am

Zamykanie razem z zaciśnięciem lameli 17 sek
Otwieranie 19 sek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Ile czasu przypada na domknięcie ?
ponczur
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 04, 2022 6:22 am

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Metodą prób i błędów doszedłem do żądanego efektu. Chciałem przedobrzyć i ustawiłem zbyt krótki czas zamykania i otwierania kierując się tym że moduł dodaje parę sekund. Konieczne jest ustawieni dokładnie tyle ile jest pomiędzy krańcówkami. Swoją drogą nie rozumiem dlaczego moduł dodaje po parę sekund w trybie automatycznym
ponczur
Posty: 7
Rejestracja: czw sie 04, 2022 6:22 am

Mam jeszcze jedno pytanie. Szukam informacji gdzie zmienia się w Supla Cloud konfigurację przycisku. W jednej rolecie mam przycisk zwierny natomiast w drugiej ma przycisk bistabilny ( trzy pozycyjny ) czyli 1-0-2
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SRW-01”