SUPLA serwery publiczne i serwery lokalne

Moderator: fracz

Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Czy istnieje jakakolwiek szansa na rozdzielenie rozwoju wersji SUPLA ze względu na środowisko jej uruchomienia?
Głównie chodzi mi o funkcjonalności, których oczekują użytkownicy, a które nie wchodzą do SUPLA ze względu na ograniczenia dotyczące zasobów serwerów publicznych? Z powodu tych ograniczeń mamy bardzo okrojone możliwości rejestracji zdarzeń, dzienników, historii, gdyż obsłużenie tego na serwerze publicznym przy wielu użytkownikach, mnogości urządzeń i ich kanałów mogłoby być strzałem w kolano dla wydajności serwera i zasobów dostępnych dla bazy danych.
Jednak instancja dockerowa SUPLA nie ma takich ograniczeń. Przeważnie instalowana jest na potrzeby jednego użytkownika, który używa kilkadziesiąt urządzeń w kilkuset kanałami. Dzienniki zdarzeń i historię może trzymać na własnym serwerze i tylko użytkownik odpowiada a to czy starczy mu zasobów. Jeśli komuś będzie na takich funkcjonalnościach zależało, to sobie postawi lokalny serwer na zasobach, które mu to spokojnie pociągną.
Oczywiście łatwiej utrzymywać jedną wersję systemu, dlatego może lepiej będzie dorabiać funkcjonalności, które publicznie będą wyłączone w konfiguracji ale lokalnie użytkownik będzie mógł je sobie włączać na żądanie.

Myślę, że warto wziąć to pod uwagę w dalszym rozwoju projektu.
A z ciekawości, bo nie pamiętam czy to już gdzieś padło, ile jest zarejestrowanych aktywnych instancji lokalnego supla-docker?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

To jest bardzo dobry pomysł.
Może w publicznym Cloud - ze względu na zasoby - historia byłaby utrzymywana (dla wszystkich kanałów) przez 6 miesięcy, a na własnych instancjach takie ograniczenie byłoby zdjęte.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Robert Błaszczak pisze: czw sie 04, 2022 4:51 pm To jest bardzo dobry pomysł.
Może w publicznym Cloud - ze względu na zasoby - historia byłaby utrzymywana (dla wszystkich kanałów) przez 6 miesięcy, a na własnych instancjach takie ograniczenie byłoby zdjęte.
Ja szczerze napisze że 6 miesięcy to w przypadku np. MEW-a troszkę mało myślę że cześć osób również i ja używam go do analizy produkcji fotowoltaiki a tam rozliczenie jest roczne jak będzie 6 miesięcy to dla mnie traci on sens. Nie ukrywam że kanały od np. temp. również fajnie zerknąć rok do tyłu jaka była pogoda.

Może jakiś limit ilościowy dla użytkownika ale ograniczenie czasowe ??

Co do własnego serwera to nie każdy użytkownik poradzi sobie z instalacją - ja osobiście już nie raz czytałem jak to się robi ale jakoś nie mogę się zdecydować czy kupić raspberry pi czy może serwer NAS. Sam opis już mnie przerasta.
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Również podoba mi się takie rozdzielenie - podobnie można by było dodać łatwo konfigurowalny przedział czasowy - by na lokalnym własnym cloudzie można było logować temperatury/pobory itp nie co 10minut, a co np 1 minutę - zasobów lokalnych z pewnością starczy, wsadzenie do swojego serwera jakiegoś śmieciowego 500GB hdd na potrzeby tylko wykresów/logów - nie problem.
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Nie planujemy rozdzielać produktów pod prywatne i publiczne instancje.

To, co jest jednak możliwe, to wprowadzenie takich opcji konfiguracyjnych, które pozwoliłyby wykorzystać "możliwości" prywatnych instancji przy niezabijaniu instancji cloudowych. Przykładowo można wprowadzić możliwość ustalenia jak często mają się odkładać logi, jak długo ma być przechowywana historia itp.

Aktualnie natomiast nie ma przecież żadnych limitów na przechowywanie logów - nic nie jest usuwane. Czy jest?
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

fracz pisze: pn sie 08, 2022 10:23 am Nie planujemy rozdzielać produktów pod prywatne i publiczne instancje.

To, co jest jednak możliwe, to wprowadzenie takich opcji konfiguracyjnych, które pozwoliłyby wykorzystać "możliwości" prywatnych instancji przy niezabijaniu instancji cloudowych. Przykładowo można wprowadzić możliwość ustalenia jak często mają się odkładać logi, jak długo ma być przechowywana historia itp.
O to właśnie chodzi, ale też o większe możliwości, jak choćby logowanie zmian stanów kanałów. No i ustawienie jak często mają się odkładać logi, bo co 10 minut to bardzo, ale to bardzo uogólnione jest...
fracz pisze: pn sie 08, 2022 10:23 am Aktualnie natomiast nie ma przecież żadnych limitów na przechowywanie logów - nic nie jest usuwane. Czy jest?
Z tego co wiem to nie jest, ale ustawienie czasu przechowywania logów nie zaszkodzi ;) Niektóre wystarczy z ostatniego dnia czy dwóch, niektóre tydzień czy miesiąc. Najwięcej pewnie będzie potrzebne MEWce do analiz dłuższego okresu czasu.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Basmar
Posty: 378
Rejestracja: pt wrz 09, 2022 10:53 am
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Podpisuję się pod petycją.
Dodatkowe funkcje na lokalnych instalacjach jak ktoś chce z możliwością dostępu przez cloud, coś na zasadzie nagrywarki CCTV w domu i systemu monitoringu w cloud.
Zaczyam powoli dostrzegać zalety lokalnych kotrolerów, szczególnie, że ostatnio zaczyna śmierdziec w okolicy monitorowania używania internetu, kolejny super pomysł Eurokołchozu.
Dla przykładu w IRL jest tylko jedna firma mająca monopol na światłowody, i jak im się coś nie spodoba to wyłaczą co chcą i kiedy chcą.
Nie brałem tego na serio pod uwagę ale licho nie śpi...
No i cały plan spalił na panewce :cry:
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Podtrzymuję, że nie planujemy rozdzielać produktów pod prywatne i publiczne instancje.

Niemniej jednak projekt jest otwarty i jak sobie ktoś coś domodyfikuje to może mieć u siebie różne bajery których w oficjalnych wydaniach nie ma. Historia pokazuje, że już nieraz tak było, tylko potem jest problem z ich kompatybilnością.
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Jeszcze jednym fajnym rozwiązaniem dla prywatnych serwerów była by dodatkowa zakładka LOGi serwera. Tak żeby widzieć co się dzieje z naszym serwerem/urządzeniami bez potrzeby logowania po SSH i szukaniu plików LOG. Plusem była by też zakładka do zmiany parametrów ilości zapisywanych logów i innych parametrów które trzeba ręcznie przez .env robić. Może nawet generowanie certów i/lub podmiana na własne z poziomu www.
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Rozumiem Twój punkt widzenia, ale takie funkcjonlaności trafią dość nisko na naszą listę priorytetów. Zakładamy, że jeśli ktoś idzie we własną instalację to nie jest mu straszne zalogowanie się do maszyny, na której suplę instalował. Pytanie po co tak często chcesz zaglądać do logów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „supla-docker”