Nie miał chłop kłopotu postanowił osuplować rolety zewnętrzne...

Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

mmiikk pisze: pn sie 15, 2022 9:06 am Dołączę do wątku z innym pytaniem, jaki najm
niejszy przekrój przewodów wystarczy do tych silników?
Monter co u mnie kiedyś był mówił ze cieniutki bo to dużych prądów nie pobiera (0,25mm2)?
Nie jestem elektrykiem ale z tego co się orientuję to długość przewodu ma znaczenie do doboru przekroju przewodu.
W standardzie przy silniku do rolety jest chyba 4x1 kwadrat w lince ale pewnie do mocy tez przewymiarowany.
Różne silniki maja różna moc i na podstawie tego powino się dobrać przekrój
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

No dobra, 2 okna i drzwi na taras zelektryfikowane i osuplowane. Dwa kolejne okna czekają na osuplowanie i... no właśnie, wczoraj walczyłem z kalibracją i teoretycznie zrobiłem to co (chyba) powinienem, ale efekt fizyczny jest daleki od oczekiwanego :(
O ile czasy full w górę i dół zostały dokładnie pomierzone, zaokrąglone w górę do pełnych sekund, pozycja "dotknięcia" parapetu zapisana no i kiszka :(
Zasłoń roletę do 75% zasłania całe okno :( Zasłoń na 50% to jakieś 75%, zależy od okna :(
Chyba muszę sobie poszukać tematu o magii kalibracji rolet przy SRW...
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Dolna pozycja nie wpływa na % zamknięcia rolety. Jedyna funkcja tego parametru to wizualizacja w apce.

Realna pozycja rolety vs to co widać w apce/procentach to nieco bardziej skomplikowany temat. Najprościej przyzwyczaić się do tego że willa po prostu operuje na czasach otwarcia i zamknięcia
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

klew pisze: śr sie 17, 2022 9:54 pm Dolna pozycja nie wpływa na % zamknięcia rolety. Jedyna funkcja tego parametru to wizualizacja w apce.

Realna pozycja rolety vs to co widać w apce/procentach to nieco bardziej skomplikowany temat. Najprościej przyzwyczaić się do tego że willa po prostu operuje na czasach otwarcia i zamknięcia
Ja to rozumiem, ale czy jest możliwość lepszego dopracowania algorytmu obliczania pozycji rolety?
Jeżeli roleta zamyka się 20s, a dotknięcie parapetu jest przy 80% zasłonięcia, to znaczy że jak dam zamknij na 50% to przekaźnik powinien włączyć się na 8s a nie na 10s.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Dolna pozycja nie ma nic do %. To jest tylko korekta wizualizacji.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: czw sie 18, 2022 8:13 am Dolna pozycja nie ma nic do %. To jest tylko korekta wizualizacji.
Tak, wiem. teraz tak jest. Pytanie tylko czy nie można by tego także wykorzystać do sterowania czasem przekaźnika?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Goral64 pisze: czw sie 18, 2022 8:19 am
pzygmunt pisze: czw sie 18, 2022 8:13 am Dolna pozycja nie ma nic do %. To jest tylko korekta wizualizacji.
Tak, wiem. teraz tak jest. Pytanie tylko czy nie można by tego także wykorzystać do sterowania czasem przekaźnika?
To jest ogólnie dość mało potrzebne. Do tego jak już doda się dwie wartości: % zasłonięcia rolety oraz % domknięcia rolety, to tym bardziej stanie się dziwne, że 50% zamknięcia rolety, nie odpowiada realnej pozycji 50% zasłonięcia, tylko np. około 60%.
Wtedy zaczną się głosy, że skoro udostępniamy taki parametr do sterowania jak "% zasłonięcia", to powinien on odpowiadać rzeczywistości, a wtedy trzeba będzie wprowadzić do konfiguracji dwa dodatkowe parametry: średnica wałka na który nawija się roleta, oraz grubość pancerza rolety w mm ;P.

Wydaje się to nader skomplikowane w porównaniu do sterowania czasem zamknięcia/otwarcia, gdzie 50% odpowiada po prostu 50% czasu otwierania/zamykania.
W rzeczywistości okazuje się, że nikomu do niczego te 50% otwarcia nie jest potrzebne. Ostatecznie roletą i tak się steruje na zasadzie "otwórz całkowicie", "zamknij całkowicie", a jak już jest coś takiego, że potrzebujemy opuścić o 7%, bo akurat nam słońce po oczach daje, to robimy to patrząc na efekt, na nie ilość % w apce.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

klew pisze: czw sie 18, 2022 8:32 am To jest ogólnie dość mało potrzebne. Do tego jak już doda się dwie wartości: % zasłonięcia rolety oraz % domknięcia rolety, to tym bardziej stanie się dziwne, że 50% zamknięcia rolety, nie odpowiada realnej pozycji 50% zasłonięcia, tylko np. około 60%.
Wtedy zaczną się głosy, że skoro udostępniamy taki parametr do sterowania jak "% zasłonięcia", to powinien on odpowiadać rzeczywistości, a wtedy trzeba będzie wprowadzić do konfiguracji dwa dodatkowe parametry: średnica wałka na który nawija się roleta, oraz grubość pancerza rolety w mm ;P.
Wiem, że to sporo roboty, a rak do roboty zbyt wielu nie ma, jednak pomarudzić to prawo Klienta :)
klew pisze: czw sie 18, 2022 8:32 am Wydaje się to nader skomplikowane w porównaniu do sterowania czasem zamknięcia/otwarcia, gdzie 50% odpowiada po prostu 50% czasu otwierania/zamykania.
W rzeczywistości okazuje się, że nikomu do niczego te 50% otwarcia nie jest potrzebne. Ostatecznie roletą i tak się steruje na zasadzie "otwórz całkowicie", "zamknij całkowicie", a jak już jest coś takiego, że potrzebujemy opuścić o 7%, bo akurat nam słońce po oczach daje, to robimy to patrząc na efekt, na nie ilość % w apce.
I tak i nie, ja steruję roletami zdalnie, na razie z palca, ale będzie też automatyzacja mam nadzieję, która będzie nimi sterowała w zależności od nasłonecznienia i temperatury. I obawiam się, że takie czasówki, sporo na oko, będzie mi trochę przeszkadzało.
Niestety, muszę iść na kompromis z Moją Lepszą Połową, która nie uważała zbytnio na fizyce i nie kuma, że jak okna nie są zasłonięte to nagrzewają się powierzchnie wewnątrz mieszkania podnosząc temperaturę w pomieszczeniu :( Nie mówiąc już o tym, że różnimy się o jakieś 5°C co do oczekiwanej temperatury :) Więc jej nie przeszkadza 27°C i więcej w domu a ja już zaczynam mieć dyskomfort przy ponad 22°C :)
Dlatego częściowo zasłonięte żaluzje są jakimś kompromisem :)
No ale spoko, mam na telefonie ściągawkę ile % zasłonięcia to 75% widzialne i na tyle każdą roletę domykam :)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Rolety zewnętrzne osuplowane :)
No i na początek brakuje mi w apce ikonki częściowo zasłoniętej rolety :( Może by się dało coś zrobić w temacie? ;)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”