Dimmer sterowany jednym przyciskiem

LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

krycha88 pisze: pt lis 11, 2022 6:10 pm
LukaszH pisze: pt lis 11, 2022 6:05 pm Chciałem zapytać czy znalazł by się czas na temat usprawnienia płynności działania dimmera albo dodanie opcji konfiguracji parametrów ?
Zastanawiam się czy nie można by zaimplementować kawałka kodu od Elmaya wg projektu z tego postu: Ściemniacz 3 kanały, ponieważ tutaj działa to bardzo płynnie nawet przesuwanie suwakiem z apki powoduje że oświetlenie "płynnie goni" ustawienie. Dodatkowo bardzo przydatne są początkowe ustawienia dimmera dosłownie z zakresu 1-10%, a często bardzo trudno w nie trafić z przycisku i podejmuje się kilka prób aby "nie obudzić" żony za dużym światłem ;)
A czy czasami @klew tego nie poprawił? Sprawdzałeś na ostatnim wydaniu 5.1.x?
Faktycznie że nie wyłapałem tego przejścia płynnego na nowym 5.1.x - dziękuje:)
Natomiast pozostaje tylko może parametry sterowania, ponieważ minimum jakie można włączyć z przycisku to 5% (trzeba dobrze trafić bo inaczej idzie w 10-15% to są ułamki sekund) i z uwagi że chyba 6 sek osiąga się 100% to inkrementacja wychodzi 5% na 0,3 sekundy. Może jest jakaś opcja wprowadzenia nieliniowości że przyspiesza inkrementacja z czasem: czyli początek do 2%>4%>6>8>10>15>20>...90>100% ? Nie wiem jak inni wykorzystują ściemniacz ale ja najczęściej w nocy i wtedy najbardziej pożądany zakres to 1%-10%. Albo właśnie parametr procent skoku i czas: na ten moment myślę że bym ustawił 2% i czas 0,15sek co dało by 7,5 sek dla 100% ale może by się trafiało w 2-6 % jako początek przy wciśnięciu przycisku :) Co o tym myślicie i czy to w miarę wykonalne ?
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

LukaszH pisze: pt lis 11, 2022 7:29 pm Natomiast pozostaje tylko może parametry sterowania, ponieważ minimum jakie można włączyć z przycisku to 5% (trzeba dobrze trafić bo inaczej idzie w 10-15% to są ułamki sekund) i z uwagi że chyba 6 sek osiąga się 100% to inkrementacja wychodzi 5% na 0,3 sekundy. Może jest jakaś opcja wprowadzenia nieliniowości że przyspiesza inkrementacja z czasem: czyli początek do 2%>4%>6>8>10>15>20>...90>100% ? Nie wiem jak inni wykorzystują ściemniacz ale ja najczęściej w nocy i wtedy najbardziej pożądany zakres to 1%-10%. Albo właśnie parametr procent skoku i czas: na ten moment myślę że bym ustawił 2% i czas 0,15sek co dało by 7,5 sek dla 100% ale może by się trafiało w 2-6 % jako początek przy wciśnięciu przycisku :) Co o tym myślicie i czy to w miarę wykonalne ?
Jak najbardziej za. O potrzebie nieliniowości pisałem chyba około rok temu. Przy małych wartościach 1-10% przydałby się mały I płynny skok, potem już nie widać różnicy pomiędzy np. 85 a 90%
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Jeśli ktoś ma jakąś propozycję jaka powinna być funkcja tej nieliniowości, to piszcie śmiało. Jeśli ktoś ma czas zrobić research w sieci, czy ktoś badał zależność jasności (lub ludzkiej percepcji jasności) w funkcji wypełnienia sygnału sterującego od LEDów, to też byłoby fajnie :).

Przerobić sterowanie liniowe na jakąś inną funkcję to jest raczej dość prosty temat. Natomiast nie mam obecnie zbytnio czasu na to, aby ten temat zgłębić od strony teoretycznej i praktycznej. Głupio by było, gdybyśmy dodali jakąś nieliniową zależność, bo u kilku użytkowników to wyglądało dobrze, a jednoczęśnie byśmy pogorszyli sytuację u X innych użytkowników, którzy akurat mają inne LEDy u siebie i u nich akurat to inaczej działa.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

klew pisze: pn lis 14, 2022 8:31 am Jeśli ktoś ma jakąś propozycję jaka powinna być funkcja tej nieliniowości, to piszcie śmiało. Jeśli ktoś ma czas zrobić research w sieci, czy ktoś badał zależność jasności (lub ludzkiej percepcji jasności) w funkcji wypełnienia sygnału sterującego od LEDów, to też byłoby fajnie :).
Ależ prosze bardzo, i to naukowe opracowanie a nie "dyskusje na redicie" : https://www.researchgate.net/publicatio ... terization
(jakoś tam można ściągnąć to w PDFie, ale tu nie dodam bo >8MB)

Mniej naukowe, a bardziej obrazowe i konkretne: https://www.ledinside.com/knowledge/201 ... ogarithmic - z czego wychodzi prosta zależność że wystarczy logarytmicznie ściemniać (by skorygować logarytmiczną charakterystykę oka)
Obrazek
Yepestis
Posty: 605
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

klew pisze: pn lis 14, 2022 8:31 am Jeśli ktoś ma jakąś propozycję jaka powinna być funkcja tej nieliniowości, to piszcie śmiało. Jeśli ktoś ma czas zrobić research w sieci, czy ktoś badał zależność jasności (lub ludzkiej percepcji jasności) w funkcji wypełnienia sygnału sterującego od LEDów, to też byłoby fajnie :).

Przerobić sterowanie liniowe na jakąś inną funkcję to jest raczej dość prosty temat. Natomiast nie mam obecnie zbytnio czasu na to, aby ten temat zgłębić od strony teoretycznej i praktycznej. Głupio by było, gdybyśmy dodali jakąś nieliniową zależność, bo u kilku użytkowników to wyglądało dobrze, a jednoczęśnie byśmy pogorszyli sytuację u X innych użytkowników, którzy akurat mają inne LEDy u siebie i u nich akurat to inaczej działa.
Może korekcja GAMMA

http://mirekk36.blogspot.com/2013/09/ga ... w.html?m=1
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

klew pisze: pn lis 14, 2022 8:31 am Jeśli ktoś ma jakąś propozycję jaka powinna być funkcja tej nieliniowości, to piszcie śmiało. Jeśli ktoś ma czas zrobić research w sieci, czy ktoś badał zależność jasności (lub ludzkiej percepcji jasności) w funkcji wypełnienia sygnału sterującego od LEDów, to też byłoby fajnie :).

Przerobić sterowanie liniowe na jakąś inną funkcję to jest raczej dość prosty temat. Natomiast nie mam obecnie zbytnio czasu na to, aby ten temat zgłębić od strony teoretycznej i praktycznej. Głupio by było, gdybyśmy dodali jakąś nieliniową zależność, bo u kilku użytkowników to wyglądało dobrze, a jednoczęśnie byśmy pogorszyli sytuację u X innych użytkowników, którzy akurat mają inne LEDy u siebie i u nich akurat to inaczej działa.
A dodanie parametrów sterowania wchodziło by w grę aby każdy ustawił wg swoich potrzeb czyli procent skoku i czas skoku ? Tak jak w tym excelu:
parametry sterowania ściemniacza.xlsx
(10.06 KiB) Pobrany 14 razy
Koledzy powyżej w sumie podali najlepsze rozwiązania i były by super :)
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

viewtopic.php?p=94272#p94272

Jakie wartości są obecnie ustawione w GG dla repeatOnHoldEvery() i setStep() ?
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

lukfud pisze: pn lis 14, 2022 8:22 pm viewtopic.php?p=94272#p94272

Jakie wartości są obecnie ustawione w GG dla repeatOnHoldEvery() i setStep() ?

Kod: Zaznacz cały

button->setMulticlickTime(200);
button->setHoldTime(400);
button->repeatOnHoldEvery(200)
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

krycha88 pisze: pn lis 14, 2022 8:28 pm
lukfud pisze: pn lis 14, 2022 8:22 pm viewtopic.php?p=94272#p94272
Jakie wartości są obecnie ustawione w GG dla repeatOnHoldEvery() i setStep() ?

Kod: Zaznacz cały

button->setMulticlickTime(200);
button->setHoldTime(400);
button->repeatOnHoldEvery(200)
Podejrzałem też ;)
Domyślnie co powtórzenie wartość natężenia zmienia się o 5%, stąd klatkowanie przy niskim natężeniu.
W zeszłym roku kombinowałem z tymi parametrami i dla tych, które podałem LED rozjaśniał się i ściemniał dość płynnie.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Najlepiej jednak przemawia do mnie skala logarytmiczna - chyba ludzie tak działają także w aspekcie głośności :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”