Zamel mew-01, liw --02 nie łączy się do WiFi

dar3cz3k_
Posty: 103
Rejestracja: śr mar 07, 2018 10:20 pm
Lokalizacja: Brudzowice

Duch__ pisze: pt sie 19, 2022 12:22 pm Ja ogólnie zauważyłem na swoich mikrotikach że:

Moduły z GG firmware > 4.0
Oraz moduły z własnym softem pisanym w Arduino 2.7.4

Łączą się z antenami w większości przypadków od strzała.

Moduły z 2.8.51 tutaj ciężko stwierdzić bo mam tylko 3 moduły z tym firmware (szczegóły na filmie):
2.8.51 WIFI SUPLA SRW-01 Roleta Sypialnia - 1 min połączenia (3m do routera)
2.8.51 WIFI SUPLA SRW-01 Roleta Sypialnia Zielona - 1 min połączenia (10m do routera)
2.8.51 WIFI SUPLA SRW-01 Roleta Sypialnia Niebieska - > 5 min połaczenia (11m do routera)

2.8.50 WIFI SUPLA SRW-01 Roleta Garaż - mieli (3m do routera bez ścian)
2.8.50 WIFI SUPLA MEW-01 - mieli (2m do routera bez ścian)



Pozostałe moduły z firmware 2.8.50 czasami mielą, mielą (czytaj są widoczne w REGISTRATION TABLE i pobrały DHCP - adresy IP mam na sztywno przypisane do MAC modułów) wstają, za chwilę się rozłączają, znów mielą. Pochodzą online około 10-15 sekund czasami chwilę dłużej, za chwilę znów się rozłączają, aż po około 5-10 minutach nagle wszystko się stabilizuje. Wiem co piszę bo od kilku dni testuję CAPSMANA, niezależnie czy robię to na jednym AP czy na dwóch.

Tak to u mnie wygląda:

https://www.youtube.com/watch?v=HLw16Aqtqvk

Na filmie widać że jest to 5 minut po uruchomieniu WIFI z jednym AP! Posortowane są na filmie wg. UPTIME

jak już uruchomisz drugiego AP to proponuje w CAPsMAN dopisać coś takiego do access-list:

interface=all signal-range=-85..120 allow-signal-out-of-range=10s ssid-regexp="" time=0s-1d,sun,mon,tue,wed,thu,fri,sat action=accept

interface=all signal-range=-120..-86 allow-signal-out-of-range=10s ssid-regexp="" time=0s-1d,sun,mon,tue,wed,thu,fri,sat action=reject

Pomoże to się przełączać pomiędzy AP w razie bycia na granicy zasięgu.
U mnie jak przechodzę pomiędzy pokojami z laptopem to nawet VPN się nie rozpina.
danielkbala
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 16, 2022 10:21 am

klew pisze: pt sie 19, 2022 9:50 am
danielkbala pisze: pt sie 19, 2022 9:35 am
klew pisze: czw sie 18, 2022 9:40 pm Skoro miałeś tp linka jako ap i nadal nie działało, to ja obstawiam że problem jest z serwerem DHCP na mikrotiku, a nie z Wi-Fi. Zresztą skoro widać coś w logach DHCP, to znaczy że z wifi się łączy.
Z drugiej strony bardzo dziwne jest że widać ten stary DHCP hostname
Tylko dlaczego wszystko się łączy oprócz zamela ? wyłącze dhcp i postawie inny. Jak to nie pomoże to factory reset i wszystko od nowa
Nie wiem, próbujemy to ustalić ;)
Masz może jakieś inne urządzenia z Suplą na pokładzie? Coś na bazie własnych kompilacji, albo Gui Generic? Albo jakieś inne urządzenia oparte o ESP8266, np. Sonoffy?

Próbowałeś może przydzielić stały adres IP dla MEW? (poprzez DHCP na routerze)
Może da się jakoś wyczyścić dane/cache po stronie serwera DHCP?

Może ten stary hostname jakoś się gryzie? Może jak kupiłeś MEW, to najpierw go podłączyłeś do sieci i dodałeś urządzenie do Supli (np. przez aplikację). Soft był wtedy starszy z innym "hostname". Z tego co pamiętam, to przy dodawaniu urządzenia z apki, jest autoamtycznie ustawiany firmware update. Więc urządzenie po resecie mogło się poprawnie połączyć z Mikrotikiem, pobrać aktualizację i zresetować. Następnie wstało z nowym hostname dhcp i coś zaczęło się gryźć z DHCP na Mikrotiku. Oczywiście tylko zgaduję i spekuluję.
Podłączyłem node mcu na esp 8266 i poszło od strzała. Mew 01 na firmware 2.8.51 połączył się po ok 20 godz.
Załączniki
node mcu_1.PNG
node mcu_1.PNG (57.07 KiB) Przejrzano 454 razy
node mcu.PNG
node mcu.PNG (18.45 KiB) Przejrzano 454 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

To, że podłączyłeś ESP8266 nie znaczy, że użyłeś oprogramowania opartego o ten sam SDK. My używamy najnowszej wersji od Espressif-a.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Jaki soft masz na tym nodemcu? Jaka wersja boardow?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
malecky
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 25, 2022 11:22 pm

danielkbala pisze: wt sie 16, 2022 11:07 am Witam,

Mam problem z połączeniem urządzeń Mew-01 i Liw -01 do sieci wifi przez mój router min. mikrotik hAP ac3. Sieci 2,4 Ghz oraz 5 Ghz mają różne nazwy nie ma w nich żadnych znaków specjalnych itp. i niestety ale nie są w stanie się połączyć. Oczywiście łącze się z 2,4 Ghz. Poniżej log z routera gdzie widać że łączy się na chwile po czym rozłącza. Jeżeli udostępnię internet z tel. albo podepnę pod router z kartą orange urządzenia łączą się bez problemu. Utworzyłem dodatkowo sieć VLAN 2,4 i też niestety ale się nie łączy. Firmware w urządzeniach aktualne 2.8.50. W routerze też aktualny. Może ktoś z Was miał podobny przypadek i będzie wiedział o co chodzi.

Dziękuje i Pozdrawiam,
Witam jako nowy użytkownik forum. Zarejestrowałem się specjalnie, aby wypowiedzieć się w temacie, bo mam ten sam problem.
Mew-01 mam od października i od tamtej pory działał bezproblemowo. W domu jako router mam również mikrotika, a jako AP starszy router fritzboxa. Mewka działała od listopada bezproblemowo aż do ostatniego długiego weekendu - 14 sierpnia straciła połączenie z chmurą. Szukałem przyczyn tego stanu tu na forum, ale niczego nie znalazłem, zresztą po paru godzinach wróciło połączenie - zirytowała mnie ta sytuacja, bo moje wykresy zostały przeskalowane (wiadomo - skumulowane zużycie z kilku godzin pokazane jako pojedyncza kreska w momencie odzyskania komunikacji z chmurą). W trakcie tego zajścia próbowałem bezskutecznie dostać się do trybu konfiguracyjnego mew-01, ale bezskutecznie. Urządzenie było tak zajęte próbą połączenia z chmurą, że olewało wciskanie przycisku. Od długiego weekendu już kilka razy rozłączyło mnie od chmury i następuje to w różnych porach dnia jak i nocy i na różne okresy czasu - od kilkudziesięciu minut, do kilkunastu godzin. Dziś właśnie znów mnie rozłączyło zaraz po południu i do wieczora nie połączyło i tak trafiłem na niniejszy wątek. Z ciekawością stwierdzam, że u mnie również jakość sygnału była na niemal identycznym poziomie jak u autora - około -57dB. i następowało cykliczne rozłączanie od routera - równo co 7 sekund. Puszczając pingi, to 3-4 dochodziły, potem jeden nie i tak w kółko. Co ciekawe przełączając MEW na połączenie z APkiem fritzboxa, który mam bliżej i w sumie do tego on został postawiony aby zapewnić lepszą jakość sygnału, to w parametrach jakości połączenia widziałem 71/1 (szybkość połączenia wyrażona chyba w MB uplink/downlink), co wskazywało na słabą jakość sygnału. Któregoś razu jak był połączony z chmurą też sprawdziłem ten parametr i było wtedy 71/71. Mieszałem w różne strony kanałami wifi, ale też bez rezultatu. Po przeczytaniu całego wątku https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=85033 i kilku próbach rozwiązań tam zapodanych wpadłem na nowe tropy.
Po pierwsze po wyłączeniu APka, żeby zawsze MEWka łączyła się do mikrotika tak jak wcześniej uptime połączenia dochodził do 7 sekund i restart. W takim stanie wyłączyłem serwer DHCP na mikrotiku i obserwowałem co się dzieje - po wyłączeniu serwera MEWka co prawda nie dstawała adresu, ale trzymała połączenie z Mikrotikiem!
To już jest jakaś wskazówka. Idąc dalej tym tropem i wątkiem na forum Mikrotika pozwiększałem ilości jednoczesnych połączeń w ustawieniach DNS:
Max. Concurrent Queries
500
Max. Concurrent TCP Sessions
100
Niestety nic to nie dało, ale tu pytanie do twórców MEWki jak się zachowuje licznik po uzyskaniu połączenia z netem, bo może faktycznie próbuje on nawiązać tyle połączeń, że blokuje go router?
No i na koniec znalazłem ostatnie rozwiązanie opisane w ostatnim poście wraz z linkiem do dokumentacji https://help.mikrotik.com/docs/display/ ... HCPOptions
podobno chodzi o opcję Parameter-List (code 55) i do końca nie zrozumiałem objaśnień autora, ale z nich wynika, że albo Mikrotik albo Mewka wysyła jakieś ramki, których druga strona wcale nie chce otrzymać i dzięki tej opcji można te ramki olać. Niestety jest ona dostępna dopiero w sofcie RouterOS v7.1rc5. Sprawdziłem u siebie i wyszło, że mam najnowszy, który jest wersją 6.49.6, a wersja, której wymagają to wersja testowa. Jako, że wersja stabilna systemu jak widać jest gówno warta to stwierdziłem, że tym bardziej nie będę się pchał w wersję testową - wybrałem downgrade do wersji long term 6.48.6 i MEWka ruszyła od strzała. Na chwilę obecną nie wiem, czy jest to związane z tą wersją systemu, czy z samym faktem przewalenia całego routera na nowo, ale już od godziny mam uptime licznika.
Tak więc jak widać główny problem, to mikrotik, ale MEWka ma jakiś problem z ramkami albo ze zbyt dużą ilością sesji po nawiązaniu połączenia.
Chciałem jeszcze sprawdzić, czy mikrotik będzie łączył normalnie, gdy serwerem DHCP będzie inne urządzenie w sieci i obstawiam, że to by zadziałało, ale na fritzboxie nie da się tego uzyskać a już dzisiaj nie chciało mi się szukać starego routera. Druga opcja to stały adres IP dla MEWki poza pulą serwera DHCP, ale już za późno to testować dzisiaj.
Mam nadzieję, że ten długi wywód komuś pomoże.
P.S. Gratulacje dla twórców MEWki - świetny projekt, szkoda tylko że cenowo odlatuje jak niestety wszystko w tych czasach.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

malecky pisze: pt sie 26, 2022 12:07 am 14 sierpnia straciła połączenie z chmurą. Szukałem przyczyn tego stanu tu na forum, ale niczego nie znalazłem, zresztą po paru godzinach wróciło połączenie - zirytowała mnie ta sytuacja, bo moje wykresy zostały przeskalowane (wiadomo - skumulowane zużycie z kilku godzin pokazane jako pojedyncza kreska w momencie odzyskania komunikacji z chmurą).
Jeśli pojawiła się pojedyncza szpilka, to sugeruje, że urządzenie nie utraciło połączenia z chmurą, tylko nie aktualizowało danych. Gdyby urządzenie utraciło połączenie i potem ono wróciło po kilku godzinach, to w apce na telefonie widziałbyś pomiar rozłożony równomiernie na te godziny, gdy nie było połączenia.

Jaką wersję softu masz na MEW?
malecky pisze: pt sie 26, 2022 12:07 am W trakcie tego zajścia próbowałem bezskutecznie dostać się do trybu konfiguracyjnego mew-01, ale bezskutecznie. Urządzenie było tak zajęte próbą połączenia z chmurą, że olewało wciskanie przycisku.
Pamiętasz może jak zachowywała się dioda status na MEW?
malecky pisze: pt sie 26, 2022 12:07 am Niestety nic to nie dało, ale tu pytanie do twórców MEWki jak się zachowuje licznik po uzyskaniu połączenia z netem, bo może faktycznie próbuje on nawiązać tyle połączeń, że blokuje go router?
MEW powinien nawiązać jedno połączenie z serwerem Supli
malecky pisze: pt sie 26, 2022 12:07 am Chciałem jeszcze sprawdzić, czy mikrotik będzie łączył normalnie, gdy serwerem DHCP będzie inne urządzenie w sieci i obstawiam, że to by zadziałało, ale na fritzboxie nie da się tego uzyskać a już dzisiaj nie chciało mi się szukać starego routera. Druga opcja to stały adres IP dla MEWki poza pulą serwera DHCP, ale już za późno to testować dzisiaj.
Mam nadzieję, że ten długi wywód komuś pomoże.
MEW nie ma opcji ustawienia stałego adresu IP z pominięciem serwera DHCP. Jedyne czym możemy tutaj manipulować, to przydzielanie przez serwer DHCP stałego adresu IP dla MEW, lub dynamicznego.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
danielkbala
Posty: 31
Rejestracja: wt sie 16, 2022 10:21 am

malecky pisze: pt sie 26, 2022 12:07 am
danielkbala pisze: wt sie 16, 2022 11:07 am Witam,

Mam problem z połączeniem urządzeń Mew-01 i Liw -01 do sieci wifi przez mój router min. mikrotik hAP ac3. Sieci 2,4 Ghz oraz 5 Ghz mają różne nazwy nie ma w nich żadnych znaków specjalnych itp. i niestety ale nie są w stanie się połączyć. Oczywiście łącze się z 2,4 Ghz. Poniżej log z routera gdzie widać że łączy się na chwile po czym rozłącza. Jeżeli udostępnię internet z tel. albo podepnę pod router z kartą orange urządzenia łączą się bez problemu. Utworzyłem dodatkowo sieć VLAN 2,4 i też niestety ale się nie łączy. Firmware w urządzeniach aktualne 2.8.50. W routerze też aktualny. Może ktoś z Was miał podobny przypadek i będzie wiedział o co chodzi.

Dziękuje i Pozdrawiam,
Witam jako nowy użytkownik forum. Zarejestrowałem się specjalnie, aby wypowiedzieć się w temacie, bo mam ten sam problem.
Mew-01 mam od października i od tamtej pory działał bezproblemowo. W domu jako router mam również mikrotika, a jako AP starszy router fritzboxa. Mewka działała od listopada bezproblemowo aż do ostatniego długiego weekendu - 14 sierpnia straciła połączenie z chmurą. Szukałem przyczyn tego stanu tu na forum, ale niczego nie znalazłem, zresztą po paru godzinach wróciło połączenie - zirytowała mnie ta sytuacja, bo moje wykresy zostały przeskalowane (wiadomo - skumulowane zużycie z kilku godzin pokazane jako pojedyncza kreska w momencie odzyskania komunikacji z chmurą). W trakcie tego zajścia próbowałem bezskutecznie dostać się do trybu konfiguracyjnego mew-01, ale bezskutecznie. Urządzenie było tak zajęte próbą połączenia z chmurą, że olewało wciskanie przycisku. Od długiego weekendu już kilka razy rozłączyło mnie od chmury i następuje to w różnych porach dnia jak i nocy i na różne okresy czasu - od kilkudziesięciu minut, do kilkunastu godzin. Dziś właśnie znów mnie rozłączyło zaraz po południu i do wieczora nie połączyło i tak trafiłem na niniejszy wątek. Z ciekawością stwierdzam, że u mnie również jakość sygnału była na niemal identycznym poziomie jak u autora - około -57dB. i następowało cykliczne rozłączanie od routera - równo co 7 sekund. Puszczając pingi, to 3-4 dochodziły, potem jeden nie i tak w kółko. Co ciekawe przełączając MEW na połączenie z APkiem fritzboxa, który mam bliżej i w sumie do tego on został postawiony aby zapewnić lepszą jakość sygnału, to w parametrach jakości połączenia widziałem 71/1 (szybkość połączenia wyrażona chyba w MB uplink/downlink), co wskazywało na słabą jakość sygnału. Któregoś razu jak był połączony z chmurą też sprawdziłem ten parametr i było wtedy 71/71. Mieszałem w różne strony kanałami wifi, ale też bez rezultatu. Po przeczytaniu całego wątku https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=85033 i kilku próbach rozwiązań tam zapodanych wpadłem na nowe tropy.
Po pierwsze po wyłączeniu APka, żeby zawsze MEWka łączyła się do mikrotika tak jak wcześniej uptime połączenia dochodził do 7 sekund i restart. W takim stanie wyłączyłem serwer DHCP na mikrotiku i obserwowałem co się dzieje - po wyłączeniu serwera MEWka co prawda nie dstawała adresu, ale trzymała połączenie z Mikrotikiem!
To już jest jakaś wskazówka. Idąc dalej tym tropem i wątkiem na forum Mikrotika pozwiększałem ilości jednoczesnych połączeń w ustawieniach DNS:
Max. Concurrent Queries
500
Max. Concurrent TCP Sessions
100
Niestety nic to nie dało, ale tu pytanie do twórców MEWki jak się zachowuje licznik po uzyskaniu połączenia z netem, bo może faktycznie próbuje on nawiązać tyle połączeń, że blokuje go router?
No i na koniec znalazłem ostatnie rozwiązanie opisane w ostatnim poście wraz z linkiem do dokumentacji https://help.mikrotik.com/docs/display/ ... HCPOptions
podobno chodzi o opcję Parameter-List (code 55) i do końca nie zrozumiałem objaśnień autora, ale z nich wynika, że albo Mikrotik albo Mewka wysyła jakieś ramki, których druga strona wcale nie chce otrzymać i dzięki tej opcji można te ramki olać. Niestety jest ona dostępna dopiero w sofcie RouterOS v7.1rc5. Sprawdziłem u siebie i wyszło, że mam najnowszy, który jest wersją 6.49.6, a wersja, której wymagają to wersja testowa. Jako, że wersja stabilna systemu jak widać jest gówno warta to stwierdziłem, że tym bardziej nie będę się pchał w wersję testową - wybrałem downgrade do wersji long term 6.48.6 i MEWka ruszyła od strzała. Na chwilę obecną nie wiem, czy jest to związane z tą wersją systemu, czy z samym faktem przewalenia całego routera na nowo, ale już od godziny mam uptime licznika.
Tak więc jak widać główny problem, to mikrotik, ale MEWka ma jakiś problem z ramkami albo ze zbyt dużą ilością sesji po nawiązaniu połączenia.
Chciałem jeszcze sprawdzić, czy mikrotik będzie łączył normalnie, gdy serwerem DHCP będzie inne urządzenie w sieci i obstawiam, że to by zadziałało, ale na fritzboxie nie da się tego uzyskać a już dzisiaj nie chciało mi się szukać starego routera. Druga opcja to stały adres IP dla MEWki poza pulą serwera DHCP, ale już za późno to testować dzisiaj.
Mam nadzieję, że ten długi wywód komuś pomoże.
P.S. Gratulacje dla twórców MEWki - świetny projekt, szkoda tylko że cenowo odlatuje jak niestety wszystko w tych czasach.

Problem Rozwiązany. Po zrobieniu downgrade do wersji 6.48.6 ( miałem najnowszą 7.4.1) wszystkie 3 urządzenia łączą się od strzała. Bardzo Dziękuję użytkownikowi "malecky" za pomoc. Chociaż i tak dziwi mnie fakt że w pracy na 7.4.1 łączył bez problemów tyle że tam mam inny model mikrotika.
Załączniki
firmware.PNG
firmware.PNG (14.72 KiB) Przejrzano 389 razy
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Ja mam wersję testową 7.4.1 i nie mam żadnych problemów.

Przemku, kiedy 2.8.51 dla pozostałych modułów?
Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Widzisz różnicę w sposobie wybierania AP ? Jest lepiej ?
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Tak jak pisałem wcześniej. Moduły podłączają się do najbliższych AP, trzymają się stabilnie, a świadomie mieszam w wyłączaniu anten i patrzę do których są wpięte. Działa to zgodnie z oczekiwaniami.

Jestem chętny na pełny test.

Nie wiem w jakim języku pisany jest soft na moduły fabryczne, ale zauważyłem że w Arduino funkcja WiFi.scanNetworks() zawsze zwraca AP posortowne wg siły sygnału. Można to wykorzystać do łączenia poprzez pobrany z tej funkcji BSSID dostępnych AP.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”