Pytania w zakresie Supla

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Lukas2022 pisze: pn wrz 12, 2022 4:02 pm Dokładnie mam problem z DS18B20 po zaniku napięcia nie powracają temperatury.
Wyczyść moduł i wgraj jeszcze raz. Druga opcja uszkodzona plytka może...
Lukas2022 pisze: pn wrz 12, 2022 4:02 pm Zaczynam się rozglądać za bardziej rozbudowanymi płytkami, aby można było wykorzystać więcej portów. Basic obsłuży wiele termometrów ale z przekaźnikami ma już problem. Prawdopodobnie miażdżąca alternatywa to Wemos D1 mini ESP32 posiada wiele portów. Jeżeli dobrze rozumiem to DS18B2, krańcówki, niezliczona ilość przekaźników np x 8, czujniki zbliżeniowe, licznik energii i zapewne wiele innych czujników obsłuży jedna płytka Wemos. Mam nadzieję, że się nie mylę.

1.Wemos Lolin D32 będzie dobrym oprogramowaniem do tego modelu.
2. Jaka alternatywa dla Wemos D1 mini.
3. Wemos różni się od Sonoffa, że nie ma zasilania więc trzeba zastosować własne. Jeżeli ma wejście micro to zapewne zasilacz 5V 1A czy się mylę.
D1 mini z esp8266 dużo może. Kilkanaście ds'ek + kilka przekaźników lub krancowek lub przyciskow + jeden pin analogowy (pomiar ciśnienia, jasności, etc) możesz dołożyć ekspandery portów np. Mcp23017 i masz opcję 32 przekaźników lub krancowek lub przycisków (+ ds'ki + analog). D1 mini esp32 ma więcej portów swoich + kilka analogowych + lepszy procek. I oczywiście też możesz zwiększyć za pomocą ekspanderow

Roznica między sonof a wemos: sonoff to gotowe urządzenie, wemos to plytka rozwojowa za pomocą której coś możesz zbudować dodając czujniki, przekaźniki etc.

Tak w skrocie
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

Przetestuje i podzielę się wrażeniami kierunek ESP32. Mam nadzieję, że oprogramowanie lolin D32 wskoczy z maksymalną opcja wyposażenia. Zastanawiam się ile pamięci posiada wemos d1 mini czy pomieści wszystkie opcje.
Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

1. Schemat podłączenia czujników i przekaźników, proszę o poprawę lub akceptację. Schemat własny.

2. Wemos,który wybrać? lepszy ESP32 (szybszy) czy ESP8266 (Standard). Jeżeli bez problemu będzie działać na oprogramowaniu SUPLA Wemos Lolin D32, wolałbym ESP32 ponoć szybszy.
Załączniki
Wemos schemat podłączenia.png
Wemos schemat podłączenia.png (1.11 MiB) Przejrzano 359 razy
Wemos porownanie.png
Wemos porownanie.png (691.46 KiB) Przejrzano 359 razy
Ostatnio zmieniony śr wrz 14, 2022 8:24 am przez Lukas2022, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Masz zamiar się ścigać? Do czego potrzebujesz szybszego?
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

Ponieważ szybkość idzie w parze z działaniem. Możliwe, że mam inne spojrzenie ale jak mam wybierać telefon czy komputer to wybór zawsze pada na szybkość działania. Szacuję, że w tym przypadku szybkość idzie w parze z większą pamięcią. A propos ile pamięci posiadają D1 Mini ESP32 i ESP8266.

Wracając do tematu czy schemat powyżej jest poprawny?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Polecam używać ESP32 do wszystkiego gdzie się da.

Ogólnie prawie każdy projekt uruchomisz też na ESP8266, ale tam podstawową trudnością jest dostępna ilość pamięci RAM. Mamy z reguły do dyspozycji około 20 kB, co wystaracza na nawiązanie jednego szyfrowanego połączenia.
Każde kolejne szyfrowane połączenie, to gra na krawędzi - jak się postara, to da się drugie takie połączenie jeszcze upchać, ale to jest na styk.
Także tematy w stylu "odczytywanie linków bezpośrednich", jakieś integracje z falownikami po ssl, pushover - to są miejsca, które mogą powodować problemy i braki pamięci.

Z drugiej storny na ESP32 z reguły mamy dostępne 180 kB wolnego RAM-u. Więc bez problemu możemy uruchomić kilka szyfrowanych połączeń i je utrzymywać.
Na chwilę obecną przy bibliotece pracuję nad jednoczesnym wsparciem dla połączenia Supla i MQTT - na ESP8266 raczej nie do uruchomienia, a na ESP32 - bez problemu.
ESP32 ma też Bluetooth - może w przyszłości dodamy dodawanie urządzeń przy pomocy tego interfejsu, bo jest to prostsze niż przez Wi-Fi.
Jest tutaj też miejsce na uruchomienie lokalnego serwera www, aby obsługiwać lokalne url do sterowania urządzeniem w stylu: http://192.168.1.123/channel/0/turn_on - to tylko pomysł na przyszłość, ale tutaj możemy to zrobić, a na ESP8266 będzie ciężko.

ESP8266 będzie wspierane przez producenta (Espressif) do 2026 - po tym czasie mogą zaprzestać dostarczać nawet poprawek bezpieczeństwa.
Pierwsza wersja ESP32 będzie wspierana do 2028, a nowsze wariantu przez 12 lat od wydania danej wersji (tutaj szczegóły https://www.espressif.com/en/products/l ... commitment )
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Lukas2022 pisze: śr wrz 14, 2022 8:07 am 1. Schemat podłączenia czujników i przekaźników, proszę o poprawę lub akceptację. Schemat własny.

2. Wemos,który wybrać? lepszy ESP32 (szybszy) czy ESP8266 (Standard). Jeżeli bez problemu będzie działać na oprogramowaniu SUPLA Wemos Lolin D32, wolałbym ESP32 ponoć szybszy.
coś mi tu nie gra. ds'ke podłączasz do tx'a razem z Hc-Sr04? Jedno działa na protokole onewire a drugie na spi. Nie próbowałem i nie znam teorii ale na "chłopski rozum" to nie ma prawa się udać.
Każdy czujnik na osobnym pinie w tym przypadku. Możesz połączyć na jednym pinie wiele ds'ek (o ile soft obsługuje multisensor, a GUI akurat to obsługuje) ale nic poza tym.
Co do twoich potrzeb esp8266 w zupełności wystarczy. Hula bez żadnym przycinek. Problemy się zaczynają przy zastosowaniu ekspanderów portów.

EDIT: na i2c też możesz połączyć kilka peryferii do jednej pary pinów ale wszystkie muszą obsługiwać i2c. Nie wiem jak z SPI - nie rozkminiałem tematu ale chyba nie.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Lukas2022
Posty: 162
Rejestracja: pt wrz 02, 2022 3:09 pm

Faktycznie może być błąd z TX. Jest ktoś chętny dopisać porty podłączenia.

Przekaźniki
GND -
IN1 -
IN2 -
IN3 -
IN4 -
VCC

Czujnik zbliżeniowy
VCC -
Trig -
Echo -
Gnd -
Załączniki
Wemos schemat podłączenia_1.png
Wemos schemat podłączenia_1.png (1.06 MiB) Przejrzano 297 razy
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Lukas2022 pisze: śr wrz 14, 2022 2:58 pm Faktycznie może być błąd z TX. Jest ktoś chętny dopisać porty podłączenia.

Przekaźniki
GND -
IN1 -
IN2 -
IN3 -
IN4 -
VCC

Czujnik zbliżeniowy
VCC -
Trig -
Echo -
Gnd -
Generalnie ok tylko termometr podłącz do innego gpio. Poza tym ja zasilam wszystko z 5v a nie 3,3v (nie wiem czy to dobrze ale działa).
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

@Lukas2022 pytania, które zadajesz dotyczą bardzo popularnych czujników i jeszcze bardziej popularnego ESP, więc z pewnością znajdziesz sugerowane opcje podłączenia w Internecie.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”