SUPLA - zdalny pomiar temperatury i wilgotności

mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

mmiikk pisze: śr paź 05, 2022 12:16 pm Tak się zastanawiam..

jak pisałem wyżej zrobiłem prosty bateryjny czunik na nodemcu i dht22 z generwanym w GG online softem, w uśpieniu pobiera 3mA, to dość dużo a na pewno więcej niż w trybie deep sleep pobiera samo nodemcu (?)
W trybie deep sleep jak rozumiem nie są usypiane stabiizatory na plytce, moga one pobierac caly czas jakiś prad (duży?).
A czujnik? Jest usypiany razem z modułem?

Jeśli nie to mnie zastanawia inna koncepcja, zamiast poobierać zasilanie czujnika z pinu 3,3V jak to robię obecnie, można by wykorzystać jakiś wolny pin nodemcu na przekaźnik, i tym pinem ustawionym w module by pamiętał ostatni stan, pinem-przekaznikiem zasilać pin Vcc czujnika dht22
Wtedy po wybudzeniu załączał by się pin-przekaznik na Vcc i zasilał czujnika, moduł odczytał by temperaturę i wilgotność.
Czy to co napisałem ma szanse zadziałać? Ma to w ogóle sens w sensie oszczędzania baterii?
Zrobiłem jak opisałem wyżej, ale nie da się tego zrobić z gui generic: przed uśpieniem urządzenia trzeba by zmienić stan pinu przekaźnika na low, a po wybudzeniu znowu zmienić jego stan na hgh a tymczasem w deep sleep stan pinu jest niezmienny jaki jest ustawiony w konfiguracji.

Tą metodę trzeba by oprogramować samemu, a ja jestem na to za cienki.

Osobne pytanie ile prądu pobiera nie odpytywany czujnik.
Zibi
Posty: 614
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Jeśli chodzi o ESP i zasilanie z baterii to nie jest to dobry pomysł. Przede wszystkim sam board pobiera nie mały prąd musiałbyś zacząć od samego chipa i wyposażyć go w low power ldo, radio które się włączy wyślę dane po wifi to kolejny prąd jak to wszystko podsumujesz to bateria a nawet Aku 18650 długo nie pociągnie. Sam widzisz, że nie jest to takie proste. Poświęciłem trochę czasu na to, chciałem zrobić układ bateryjny żeby to chodziło długo i wysyłało sobie dane do Supli i żeby mieć swobodę w rozmieszczeniu bez żadnych przewodów itp. Czujnik DHT22 to nie jest dobry pomysł są lepsze i dokładniejsze czujniki. Nie wiem jak dht się usypia ale używam sht30 i tam rejestrami czujnika można go uspać i wtedy żadnego prądu nie pobiera ma pin alert do wybudzenia i posiada również progi zakresu temp które można ustawić rejestrami bezpośrednio w czujniku to jest ciekawa opcja.
Uważam, żeby to miało sens to musi być układ który wybudzi się na 1s wyślę dane do bramki i idzie spać.
U mnie taki układ pracuje już ponad 2 miesiące na Aku 14500 R6 wysyłka co 20 min, a bateria spadła 0.02V ;) spokojnie 1-1.5 roku wytrzyma.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Zgadzam się w 100% z @Zibi. Stosowanie ESP przy zasilaniu tylko i wyłącznie bateryjnym nie ma najmniejszego sensu.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Bartoni
Posty: 64
Rejestracja: ndz lip 18, 2021 6:48 pm

Skoro nie ESP to co zastosować w jego miejsce, żeby to miało sens przy zasilaniu bateryjnym?
Zibi
Posty: 614
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Bartoni pisze: czw paź 06, 2022 7:58 pm Skoro nie ESP to co zastosować w jego miejsce, żeby to miało sens przy zasilaniu bateryjnym?
Proponuję Attiny seria 2. Np Attiny3226. Dlaczego?
Przetwornik ADC to dość spory kombajn 12 bitowy, możliwość ustawienia w trybie akumulacji szeregowej z oversmampling 256 próbek przy pomiarze baterii dokładność co do 0.01V przy odpowiednim skalibrowaniu, pamięć flash 32kB, w trybie deep sleep pobór prądu 100nA, z włączonym RTC 900nA, podczas włączenia 3.5mA także bateria będzie ci długo żyła i duża zaleta tego procka wbudowane RTC ustawienie preskalera w różnych dzielnikach czasowych. Proc to sama kość bez boardu i nic więcej nie trzeba żeby działał ewentualnie kondensator 1nF po uspaniu masz super urządzenie na baterie.
Oczywiście podałem tylko przykład, możesz szukać coś innego tylko najlepiej z wbudowanym RTC i bez boardu bo będzie ci dodatkowo prąd kradł.
Tylko pamiętaj nie jest to zamiennik ESP tylko procek który będzie wysyłał dane do bramki, a bramka pchnie dalej do Supli.
Bartoni
Posty: 64
Rejestracja: ndz lip 18, 2021 6:48 pm

Zibi pisze: czw paź 06, 2022 9:18 pm
Proponuję Attiny seria 2. Np Attiny3226.
Gdzie można je dostać? Sprawdzałem i nie mogę znaleźć.
Zibi
Posty: 614
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Trzeba tu polować pojawia się ostatnio było 500szt.

https://www.tme.eu/pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”