Sterowanie oświetleniem 230v za pomocą 12/24v

songoku_xxx
Posty: 55
Rejestracja: pn lis 29, 2021 9:31 am

Cześć,

Pls o pomoc w zrealizowaniu mojego kolejnego wymysłu :)

Chciałbym sterować oświetleniem w ogrodzie różnymi scenami lub konkretnymi punktami świetlnymi. Puściłem przewód zasilający 230V (3 żyły) i równolegle przewód 2x4x0,5 (w domyśle do sterowania).

Wykoncypowałem, że w każdym punkcie świetlnym muszę mieć przekaźnik przy każdym punkcie sterowany 12/24V, który zamykałby obwód 230V i włączał oświetlenie. To przy odbiorniku. Z "drugiej strony" coś musi nadać ten sygnał. Tu chciałem wrzucić nadajnik Supli. Od razu rozwieję wątpliwości dlaczego nie położę supli przy oświetleniu - za duże odległości, nie ma tam WiFi i nie planuję tam jej kłaść. Odległości są spore (50m - 75m) więc zasilanie 12/24v chyba odpada po tej skrętce (nie wiem jakie ostatecznie będą odbiorniki, nie chciałbym być ograniczony do tych z bardzo małym obciążeniem).

Pytania:
1. Jakie przekaźniki? Na infolinii Zamel podpowiedziano mi PBM 01, ale coś mi się nie wydaje, żeby to było to. znalzełm też coś takiego http://www.genevo-sklep.pl/product-pl-2 ... Z-514.html
2. Jakie urządzenie Supla? SLW-02 wydaje się oczywistym wyborem, ale on daje chyba sygnał ciągły (zasilający LED) a mi chyba wystarczy impuls to przełączenia przekaźnika.


Być może moja koncepcja jest błędna. Jeśli tak to chętnie będę naprowadzony :)

Pzdr
Marcin
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Przekaźniki bistabilne (czyli takie na impuls) mają ten problem, że po stronei urzedznia sterującego nie będziesz znał stanu (czy przekaźnik jest włączony, czy nie?) Nawet jak skusisz się o jakieś zapamiętywanie ilości włączeń (parzysta wyłaczone, nieparzysta włączone), to prędzej czy później to się rozjedzie i trzeba będzie jakoś synchronizować.

Dlatego łatwiej takie rzeczy robi się na zwykłych przekaźnikach, które wymagają stałego sygnału sterującego.

Tego typu instalację łatwiej zrobić, gdy montujesz sterownik przy lampie - wtedy wystarczy zasilanie i zasięg Wi-Fi. Rozumiem, że z tym drugim jest problem, więc na razie odpada.
Alternatywnie można pociągnąc osobne przewody zasilające do każdego punktu - wtedy np. w rozdzielni montujesz taki ROW-04m, lub ROW-07 i załączasz cały obwód.

Wracając do obecnej sytuacji, czyli sterowanie po przewodach 0,5 mm2. Rozumiem, że na przewodzie 8 żyłowym, chcesz sterować maksymalnie 4 punktami? Przekaźników sterowanych cewką na 12-24 V znajdziesz dużo. Możesz poszukać na forum np. rozwiązań do podlewania - tam też często jest 24 V i jest kilka wyjść przekaźnikowych.
Jak wybierzesz przekaźnik i napięcie, to trzeba przeliczyć czy 0,5 mm2 na odległości kilkudziesięciu metrów da radę ze stałym obciążeniem z cewki oraz trzeba sprawdzić jaki będzie spadek napięcia.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

songoku_xxx pisze: pt wrz 30, 2022 7:01 am Być może moja koncepcja jest błędna. Jeśli tak to chętnie będę naprowadzony :)
Jest oryginalna ;)

Jedna wieloprzekaźnikowa płytka, albo ROW'y, które zaproponował @klew
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
songoku_xxx
Posty: 55
Rejestracja: pn lis 29, 2021 9:31 am

Osobne przewody zasilające odpadają. Za dużo kabli w za dużo miejsc.

A przekaźnik monostabilny NO nie załatwiłby roboty? Jak z supli pójdzie sygnał to zamyka obwód, jak rozłączę suplę to światło gaśnie. Problemów z synchronizacją nie powinno być.

Moim zdaniem ten przekaźnik elektromagnetyczny powinien zrobić robotę.
https://zamel.com/pl/exta/przekaznik-el ... -pem-01012
songoku_xxx
Posty: 55
Rejestracja: pn lis 29, 2021 9:31 am

Potwierdziłem w Zamelu i powinno działać.

Rozumiem, że Supli nie robi różnicy czy zwiera 230v czy 12v?
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

PEM może być, ale SLW do tego już nie za bardzo.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

W zasięgu Wi-Fi ROW-04M oraz zasilacz 24V, w lampie przekaźnik 24V załączający obwód 230V. Ale czy to da radę na długich kablach (skrętka) to należałoby przetestować. Zaopatrz się w zasilacz 24V oraz przekaźnik na takie napięcie i sprawdź na najdłuższym odcinku zainstalowanego przewodu sterującego.

Można też pokombinować z przekaźnikiem (moduł przekaźnika do Arduino), ale taki przekaźnik musiałby być zasilany lokalnie w lampie zasilaczem 5V. Wtedy można mieć max. 7 punktów sterowalnych.
PEM-01/012 i sterowanie max. siedmioma takimi przekaźnikami też powinno działać.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

ja bym zaryzykował przekaźnik 5v przy każdym punkcie świetlnym, zasilanie 5v do przekaźnika na podwójnych żyłach i pozostałe 6 żył do sterowania/podania stanu wysokiego. Ewentualnie jeżeli punktów mniej to zasilanie 3 żyły. Jeżeli spadek napięcia będzie zbyt duży to można użyć zasilacza z regulacją i nieco podkręcić napięcie do 5,5V. Sygnał sterujący przekaźnikiem powinien wystarczyć nawet jak spadnie do 3v.
To co Robert napisał też ma sens tylko trzeba dodatkowo kilka zasilaczy (po 1 na każdy punkt)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

YoMan pisze: pt wrz 30, 2022 10:59 am ja bym zaryzykował przekaźnik 5v przy każdym punkcie świetlnym, zasilanie 5v do przekaźnika na podwójnych żyłach i pozostałe 6 żył do sterowania/podania stanu wysokiego. Ewentualnie jeżeli punktów mniej to zasilanie 3 żyły. Jeżeli spadek napięcia będzie zbyt duży to można użyć zasilacza z regulacją i nieco podkręcić napięcie do 5,5V. Sygnał sterujący przekaźnikiem powinien wystarczyć nawet jak spadnie do 3v
Istnieje duża obawa, że będzie to bardzo podatne na wszelkie zakłócenia. Ale oczywiście też jest to jakieś rozwiązanie.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Robert Błaszczak pisze: pt wrz 30, 2022 11:01 am
YoMan pisze: pt wrz 30, 2022 10:59 am ja bym zaryzykował przekaźnik 5v przy każdym punkcie świetlnym, zasilanie 5v do przekaźnika na podwójnych żyłach i pozostałe 6 żył do sterowania/podania stanu wysokiego. Ewentualnie jeżeli punktów mniej to zasilanie 3 żyły. Jeżeli spadek napięcia będzie zbyt duży to można użyć zasilacza z regulacją i nieco podkręcić napięcie do 5,5V. Sygnał sterujący przekaźnikiem powinien wystarczyć nawet jak spadnie do 3v
Istnieje duża obawa, że będzie to bardzo podatne na wszelkie zakłócenia. Ale oczywiście też jest to jakieś rozwiązanie.
zgadza się, zwłaszcza, że jak domniemam skrętka idzie równolegle z 230v, dlatego przydałaby się ekranowana. Niestety już mam nauczkę, że pewne rzeczy za późno się wymyśliło i trzeba ulepić coś z tego co się ma i się modlić żeby działało :)
ja tak sobie poprowadziłem za blisko skrętki w ścianach i puszkach ... kuć już nie będę
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”