Sceny

ba.rt
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 19, 2021 9:18 am

Nie znalazłem opisu na czym dokładnie polegają "sceny" w Supla Cloud więc zapytam: czy posiadając w Supla Cloud czujnik temp. pomieszczenia oraz przekaźnik (np. jakiś Sonoff), można zrobić z tego termostat pokojowy dający sygnał wł./wył.?
Wiem, że w supla scripts jest taka funkcjonalność ale nie o to pytam.
local
Posty: 489
Rejestracja: pn sty 27, 2020 11:33 am

Na obecną chwilę nie.
4xShelly 1, Shelly 1L, 2xShelly 2.5, Sonoff T3, 2xSonoff Basic R2, 4xNeo 16A
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Sceny to po prostu sekwencja poleceń do wykonania przez serwer Supli.
Aktualnie można tam odpalić (chyba) wszystkie możliwe akcje na kanałach (włączanie, wyłączanie, przełączenie, ustawienie pozycji rolet, otwarcie bramy itd.) oraz można dodać opóźnienie między kolejnymi krokami.

Aktualnie sceny można uruchomić:
- ręcznie z clouda
- wyzwalaczami akcji (np. przyciskiem podłączonym do RNW-01 lub ROW-02 itd)
- z harmonogramu

Wkrótce będzie też opcja uruchomienia sceny z apki w telefonie.

W przyszłości planowane jest dodanie czegoś w stylu warunków w scenach (na to polegać na wykonaniu, lub pominięciu jakiegoś kroku zależnie od warunku).
Są też plany, aby dodać wyzwalanie akcji/scen w oparciu o zdarzenia (np. zmiana stanu przekaźnika, zmiana stanu czujnika, temperatura itp).
Ale te rzeczy cziężko powiedzieć kiedy będą.

Natomiast te mechanizmy nie nadają się do robienia termostatów. Termostat powinien pracować lokalnie i działać poprawnie bez dostępu do Internetu/serwera.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: śr paź 05, 2022 10:03 am
W przyszłości planowane jest dodanie czegoś w stylu warunków w scenach (na to polegać na wykonaniu, lub pominięciu jakiegoś kroku zależnie od warunku).
Są też plany, aby dodać wyzwalanie akcji/scen w oparciu o zdarzenia (np. zmiana stanu przekaźnika, zmiana stanu czujnika, temperatura itp).
Ale te rzeczy ciężko powiedzieć kiedy będą.
na to chyba najbardziej czekam .... bez tego ciężko mówić o automatyzacji/smart home. Skoro jednak jest to w bardzo odległych planach ... trzeba będzie zaprzyjaźnić się z zewnętrznym softem typu HA.
A czy ktoś wie czy kolega @fracz nie planuje dodać do skryptów uruchomienia sceny cloudowej (oprócz kanału, sceny skryptowej i termostatu) albo chociaż linka bezpośredniego (byłoby obejście)?

P.S. taki troche offtopic na pograniczu dwóch wątków
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

YoMan pisze: śr paź 05, 2022 10:17 am na to chyba najbardziej czekam .... bez tego ciężko mówić o automatyzacji/smart home. Skoro jednak jest to w bardzo odległych planach ... trzeba będzie zaprzyjaźnić się z zewnętrznym softem typu HA.
A czy ktoś wie czy kolega @fracz nie planuje dodać do skryptów uruchomienia sceny cloudowej (oprócz kanału, sceny skryptowej i termostatu) albo chociaż linka bezpośredniego (byłoby obejście)?

P.S. taki troche offtopic na pograniczu dwóch wątków
Zawsze ktoś na coś czeka :P
W aktualnie przygotowywanym wydaniu Clouda/serwera nie ma tych funkcji.
Kiedyś pzygmunt napisał, że zrobimy coś w stylu "ankiety" do głosowania na to co miałoby się znaleźć w kolejnym releasie. Także jak się to kiedyś pojawi, to zachęcam do głosowania :)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ba.rt
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 19, 2021 9:18 am

klew pisze: śr paź 05, 2022 10:03 am Sceny to po prostu sekwencja poleceń do wykonania przez serwer Supli.
Aktualnie można tam odpalić (chyba) wszystkie możliwe akcje na kanałach (włączanie, wyłączanie, przełączenie, ustawienie pozycji rolet, otwarcie bramy itd.) oraz można dodać opóźnienie między kolejnymi krokami.

Aktualnie sceny można uruchomić:
- ręcznie z clouda
- wyzwalaczami akcji (np. przyciskiem podłączonym do RNW-01 lub ROW-02 itd)
- z harmonogramu

Wkrótce będzie też opcja uruchomienia sceny z apki w telefonie.

W przyszłości planowane jest dodanie czegoś w stylu warunków w scenach (na to polegać na wykonaniu, lub pominięciu jakiegoś kroku zależnie od warunku).
Są też plany, aby dodać wyzwalanie akcji/scen w oparciu o zdarzenia (np. zmiana stanu przekaźnika, zmiana stanu czujnika, temperatura itp).
Ale te rzeczy cziężko powiedzieć kiedy będą.

Natomiast te mechanizmy nie nadają się do robienia termostatów. Termostat powinien pracować lokalnie i działać poprawnie bez dostępu do Internetu/serwera.
Bardzo dziękuję za rozwinięcie tematu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: śr paź 05, 2022 10:21 am
YoMan pisze: śr paź 05, 2022 10:17 am na to chyba najbardziej czekam .... bez tego ciężko mówić o automatyzacji/smart home. Skoro jednak jest to w bardzo odległych planach ... trzeba będzie zaprzyjaźnić się z zewnętrznym softem typu HA.
A czy ktoś wie czy kolega @fracz nie planuje dodać do skryptów uruchomienia sceny cloudowej (oprócz kanału, sceny skryptowej i termostatu) albo chociaż linka bezpośredniego (byłoby obejście)?

P.S. taki troche offtopic na pograniczu dwóch wątków
Zawsze ktoś na coś czeka :P
W aktualnie przygotowywanym wydaniu Clouda/serwera nie ma tych funkcji.
Kiedyś pzygmunt napisał, że zrobimy coś w stylu "ankiety" do głosowania na to co miałoby się znaleźć w kolejnym releasie. Także jak się to kiedyś pojawi, to zachęcam do głosowania :)
Wiem, wiem .... nie można sobie nawet ponarzekać jak typowy Polak ;)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

Rozumiem, że na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze możliwości odpalenia sceny z poziomu aplikacji? Dodałem swoją pierwszą scenę (otwieranie i blokowanie bramy wjazdowej), przetestowałem ją bezpośrednio z cloud (działa), wybrałem odpowiednią lokalizację, lecz niestety nie ma jej w wybranej lokalizacji w aplikacji Supla... Coś robię źle czy po prostu trzeba czekać na jakieś update ze strony twórców supli?
local
Posty: 489
Rejestracja: pn sty 27, 2020 11:33 am

mareks6 pisze: sob paź 29, 2022 6:07 pm Rozumiem, że na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze możliwości odpalenia sceny z poziomu aplikacji? Dodałem swoją pierwszą scenę (otwieranie i blokowanie bramy wjazdowej), przetestowałem ją bezpośrednio z cloud (działa), wybrałem odpowiednią lokalizację, lecz niestety nie ma jej w wybranej lokalizacji w aplikacji Supla... Coś robię źle czy po prostu trzeba czekać na jakieś update ze strony twórców supli?
Trzeba czekać na aktualizację.
4xShelly 1, Shelly 1L, 2xShelly 2.5, Sonoff T3, 2xSonoff Basic R2, 4xNeo 16A
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 358
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

mareks6 pisze: sob paź 29, 2022 6:07 pm Rozumiem, że na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze możliwości odpalenia sceny z poziomu aplikacji? Dodałem swoją pierwszą scenę (otwieranie i blokowanie bramy wjazdowej), przetestowałem ją bezpośrednio z cloud (działa), wybrałem odpowiednią lokalizację, lecz niestety nie ma jej w wybranej lokalizacji w aplikacji Supla... Coś robię źle czy po prostu trzeba czekać na jakieś update ze strony twórców supli?
Na szybko to aplikacja skróty HTTP. Generujesz link bezpośredni w cloudzie wykonujący scenę i w tej apce wklejasz link
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”