Sterowanie obiegiem cwu

Masz pomysł na funkcjonalność lub koncepcję na rozwój projektu. Opisz wszystko tutaj.
krzysiek2pl
Posty: 3
Rejestracja: śr paź 05, 2022 11:15 pm

Witam
Mam podłączone ROW-04 które sterują światłem w każdym pomieszczeniu.
chcę ten system rozbudować tak aby sterował pompom cyrkulacyjną cwu z takich pomieszczeń jak kuchnia łazienką toaleta i po załączeniu oświetlenia(w 1 ludb 3 pomieszczeniach) uruchamiał obieg na 3 minuty przy pomocy np. dodatkowego ROW-02
robertklepacki94
Posty: 941
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 1:06 pm

Powiem tak, ja przez pół roku kombinowałem jak rozwiązać sterowanie obiegiem CWU.
Najpierw ustawiałem na godziny, ale denerwowało mnie to że np popołudniu muszę czekać na ciepłą wodę.
Póżniej przyszedł czas na czujniki temperatur na obiegu i warunkowanie względem temperatury, ale to dość srednio działało (może za mało czasu na to poświęciłem)
I na końcu olśniło mnie żeby policzyć ile taka pompka będize pobierała rocznie enegi, podłączyłem ją do pompy ciepła z cyklem 5/10 (5 minut chodzi,10 minut przerwy)
Ustowione mam od 4.30 do 23.30 co daje 19 godzin na dobę, uwzględniajać cykl pracy 5/10 pompa chodzi jakieś 6.5 godziny dziennie.
Moc Pompy to 4W
Roczne zurzycie to około 8 KWh przy cenie energi nawet po 1zł to daje 8zł rocznie. A komfort w kracie praktycznie przez całą dobę.
Teraz policz koszt instalacji i kiedy to ci się zwróci.
Ale to tylko moje zdanie ;)
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Ja mam podpięta pompę obiegową pod sp111 działa w godzinach od 5:55 do 7:30 oraz 15:30 do 22:30 w tygodniu i całe dnie sobota niedziela. Poniżej jej zużycie energii. Szkoda zabawy. No chyba ze chcesz oszczędzić na grzaniu tej wody ale mam też liw-01 na liczniku gazu i jak czasami nas nie ma wyłączałem pompę i nie wielki to dawało efekt w skali zużycia gazu.
Załączniki
Screenshot_20221006-094607_SUPLA.jpg
Screenshot_20221006-094607_SUPLA.jpg (289.68 KiB) Przejrzano 672 razy
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

robertklepacki94 pisze: czw paź 06, 2022 6:57 am I na końcu olśniło mnie żeby policzyć ile taka pompka będize pobierała rocznie enegi, podłączyłem ją do pompy ciepła z cyklem 5/10 (5 minut chodzi,10 minut przerwy)
Ustowione mam od 4.30 do 23.30 co daje 19 godzin na dobę, uwzględniajać cykl pracy 5/10 pompa chodzi jakieś 6.5 godziny dziennie.
Moc Pompy to 4W
Roczne zurzycie to około 8 KWh przy cenie energi nawet po 1zł to daje 8zł rocznie. A komfort w kracie praktycznie przez całą dobę.
Teraz policz koszt instalacji i kiedy to ci się zwróci.
Ale to tylko moje zdanie ;)
To nie energię elektryczną używaną do zasilania pompy się oszczędza, tylko cieplną.
Mam to dość dobrze opomiarowane u siebie. Mam około 10 mb (o ile dobrze pamiętam) rury w otulinie z wełny o grubości 4-5 cm (czyli rura + otulina mają około 10-12 cm średnicy). Aby przez całą dobę utrzymać tam około 40-50 stopni, to miesięcznie zużywa to 55 kWh ciepła.

Straty ciepła rocznie są więc na poziomie 660 kWh.

A 10 mb to mało. Większość ludzi ma większe odległości i do tego ma cyrkulację, więc jest też powrót i rury robi się 2x więcej. Do tego standardowa otulina z pianki na rury ma <1 cm grubości, więc straty ciepła mogą być nawet kilka razy większe niż w moim przypadku.

Oczywiście ciepło to jest oddawane z reguły do budynku, więc w sezonie grzewczym się nie marnuje.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

To jeszcze dołożę wykres z 24 godzin - sobota gdzie nie było nas w domu z września. 24 godziny i zużycie gazu dla samego podtrzymania ciepłej wody.
Wychodzi za 24 godziny 0,25 m3 gazu czyli około 2,7 KWh w miesiącu około 80 KWh.
Nie wiem ile mam długości rurek ale dół łazienka + kuchnia + góra pralnia + łazienka oraz zlew w kotłowni.
Nie ma co się oszukiwać ta ciepła woda coś tam kosztuje.
Załączniki
gaz.jpg
gaz.jpg (33.64 KiB) Przejrzano 657 razy
https://pietras-81.aqi.eco/
MariuszR
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 04, 2022 3:02 pm

"Oczywiście ciepło to jest oddawane z reguły do budynku, więc w sezonie grzewczym się nie marnuje" - teoretycznie tak ale chyba sprawność takiego ogrzewania nie jest optymalna. Ja wyłączyłem dodatkową pompkę obiegową C.W.U. jak zobaczyłem jak na kotle (gazowy kondensacyjny) spada temperatura.
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

MariuszR pisze: czw paź 06, 2022 8:42 am ... Ja wyłączyłem dodatkową pompkę obiegową C.W.U. jak zobaczyłem jak na kotle (gazowy kondensacyjny) spada temperatura.
Jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić, że spada Ci temp. na kotle. Pompka raczej wybiera ciepło z wymiennika.
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

MariuszR pisze: czw paź 06, 2022 8:42 am "Oczywiście ciepło to jest oddawane z reguły do budynku, więc w sezonie grzewczym się nie marnuje" - teoretycznie tak ale chyba sprawność takiego ogrzewania nie jest optymalna. Ja wyłączyłem dodatkową pompkę obiegową C.W.U. jak zobaczyłem jak na kotle (gazowy kondensacyjny) spada temperatura.
Jeśli dom ogrzewasz gazem, to nie ma to żadnego znaczenia. Straty możesz mieć, jeśli rury z ciepłą wodą idą poza ogrzewaną przestrzenią (np. w piwnicy, garażu, jakieś pomieszczeni gospodarcze). Natomiast każdy 1 kWh ciepła "stracony" przez CWU wewnątrz ogrzewanej przestrzeni, to po prostu 1 kWh ciepła dostarczony do budynku.
W przyrodzie energia nie ginie. Tutaj 100% energii ogrzewa po prostu dom ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
MariuszR
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 04, 2022 3:02 pm

klew pisze: czw paź 06, 2022 9:09 am
MariuszR pisze: czw paź 06, 2022 8:42 am "Oczywiście ciepło to jest oddawane z reguły do budynku, więc w sezonie grzewczym się nie marnuje" - teoretycznie tak ale chyba sprawność takiego ogrzewania nie jest optymalna. Ja wyłączyłem dodatkową pompkę obiegową C.W.U. jak zobaczyłem jak na kotle (gazowy kondensacyjny) spada temperatura.
Jeśli dom ogrzewasz gazem, to nie ma to żadnego znaczenia. Straty możesz mieć, jeśli rury z ciepłą wodą idą poza ogrzewaną przestrzenią (np. w piwnicy, garażu, jakieś pomieszczeni gospodarcze). Natomiast każdy 1 kWh ciepła "stracony" przez CWU wewnątrz ogrzewanej przestrzeni, to po prostu 1 kWh ciepła dostarczony do budynku.
W przyrodzie energia nie ginie. Tutaj 100% energii ogrzewa po prostu dom ;)
Trudno się nie zgodzić energia ogrzewa dom :)
MariuszR
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 04, 2022 3:02 pm

MadOnion78 pisze: czw paź 06, 2022 8:58 am
MariuszR pisze: czw paź 06, 2022 8:42 am ... Ja wyłączyłem dodatkową pompkę obiegową C.W.U. jak zobaczyłem jak na kotle (gazowy kondensacyjny) spada temperatura.
Jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić, że spada Ci temp. na kotle. Pompka raczej wybiera ciepło z wymiennika.
Dodam tylko, że mam piec gazowy z zasobnikiem. I niestety temperatura wody spada podczas pracy dodatkowej pompki obiegowej, której zadaniem jest aby woda ciepła krążyła cały czas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomysły i koncepcje”