Taśma LED a dioda CONFIG

maniek1994
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 02, 2021 9:54 am

Witam,
wygenerowałem soft do taśmy RGB i mam problem.Generalnie ustawienia GPIO dla RGB wyglądają tak :
Obrazek

Chciałbym żeby po wejściu w tryb konfiguracji taśma migała na jakiś kolor ale nie mogę tego zrobić bo te GPIO są zajęte :

Obrazek

Jakiś sposób ?
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

maniek1994 pisze: pn lis 21, 2022 8:09 pm Witam,
wygenerowałem soft do taśmy RGB i mam problem.Generalnie ustawienia GPIO dla RGB wyglądają tak :

Chciałbym żeby po wejściu w tryb konfiguracji taśma migała na jakiś kolor ale nie mogę tego zrobić bo te GPIO są zajęte :

Jakiś sposób ?
tak to działa, że już masz GPIO zajęte, dlatego nie masz opcji ich wyboru. A próbowałeś inny pin np d5 zmostkować z pinem np. d6? (nie wiem czy można ale bym się pokusił o sprawdzenie)
inna rzecz, że nie pamiętam czy ta dioda nie świeci się też w innych przypadkach (offline, online, etc), bo nigdy nie używałem tego
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
radzik_r
Posty: 390
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

To mostkowanie gpio nie jest dobrym pomyslem.
Ale juz zmostkowanie wyjscoa na tranzystorze
powinno zadzoalac.
A jakiego sterownika używasz?
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

YoMan pisze: wt lis 22, 2022 9:31 am próbowałeś inny pin np d5 zmostkować z pinem np. d6? (nie wiem czy można ale bym się pokusił o sprawdzenie)
Na ESP nie można mostkować (wprost) pinów GPIO, ponieważ są "push-pull" gdy są wyjściem - tranzystor do masy, i tranzystor do zasilania, w obu stanach maja pełną wydajność prądową, jeśli dwa porty wyjściowe zewrzesz ze sobą, a będą miały przeciwny stan - to robią zwarcie zasilania do masy...
Można by się pokusić o "sumowanie na diodach" sterowania wspólnym mosfetem, lub dodania drugiego mosfeta do sterowania z portu GPIO od konfigu ...
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Hrumque pisze: ndz lis 27, 2022 7:55 pm
YoMan pisze: wt lis 22, 2022 9:31 am próbowałeś inny pin np d5 zmostkować z pinem np. d6? (nie wiem czy można ale bym się pokusił o sprawdzenie)
Na ESP nie można mostkować (wprost) pinów GPIO, ponieważ są "push-pull" gdy są wyjściem - tranzystor do masy, i tranzystor do zasilania, w obu stanach maja pełną wydajność prądową, jeśli dwa porty wyjściowe zewrzesz ze sobą, a będą miały przeciwny stan - to robią zwarcie zasilania do masy...
Można by się pokusić o "sumowanie na diodach" sterowania wspólnym mosfetem, lub dodania drugiego mosfeta do sterowania z portu GPIO od konfigu ...
no widzisz ... wiedza ułomna dlatego napisałem, że nie wiem czy tak można :) ale na logikę biorąc faktycznie piny mają stan 0/1 czyli masa albo plus
BTW oczywiście nie mając tej wiedzy w kilku urządzeniach zmostkowałem piny dla dimmerów i o dziwo to działa więc stąd była moja sugestia
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”