Sterowanie rolet

Sterownik rolet
Ciks
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 22, 2022 11:25 pm

Witam,
Powiesiłem rolety i teraz wystają kable przyszła pora na podłączenie no i zaczęły się rozkminy co jak z czym, i tak po krótce mówiąc wylądowałem tutaj :)
pomysł jest taki żeby sterować roletami tak tradycyjnie z przycisków ale tez żeby można było sterować ze smartfonu.
I tak doszedłem do SRW-01 ale jak się mylę to mam nadzieję że ktoś mnie poprawi.
Założenie jest takie:
Dom parter i piętro rolety na wszystkich oknach no i chce sterować nimi przyciskami przy każdej rolecie i ze smartfonu ALE chciałbym zrobić takie przyciski centralne ale osobne. Chodzi o to żeby na dole był przycisk osobno od sterowania całym parterem i drugi przycisk od sterowania całym piętrem, oraz dwa takie przyciski na piętrze.
Da rade coś takiego wykonać? i przede wszystkim jakim kablem to połączyć? trzy czy czterożyłowym na razie zablokowałem się bo nie wiem czy jest sens kupować kabel z 4 żyłami czy z trzema.
No i czy w ogóle takie dwa przyciski centralne w ogóle da się zamontować albo chociaż jeden.
Bardzo będę wdzięczny za wszelką pomoc
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Rozumiem, że posiadasz tradycyjne napędy rolet zasilane 230V z mechanicznymi wyłącznikami krańcowymi. Z rolety wychodzą 4 przewody: PE (żółto-zielony), N (niebieski) i dwa sterujące góra/dół do podłączenia L.

Jeśli tak, to możesz to zrobić na dwa sposoby (wykorzystując sterowniki Zamel dedykowane roletom https://supla.zamel.com/rolety/:

I.
Prowadzisz przewód 4-żyłowy z rolety do fizycznego łącznika roletowego w każdym pomieszczeniu. Łącznik roletowy w puszce głębokiej albo jeszcze lepiej puszcze tzw. kieszeniowej. W każdej puszce podłączasz sterownik SRW-01 (lub mSRW-01 - lepszy ale droższy). Zasilanie 3 żyły (PE, N, L) doprowadzasz do każdej puszki. Możesz zasilić z jednego obwodu kilka rolet - to musiałby ocenić elektryk na podstawie mocy napędów rolet). Jako "sterownik centralny" stosujesz na parterze i na piętrze po jednej sztuce RNW-01.

II.
Prowadzisz przewód 4-żyłowy z każdej rolety oraz przewód 3-żyłowy z każdej puszki z fizycznym łącznikiem roletowym do rozdzielni. W rozdzielni montujesz sterowniki SRW-02M sterujące dwiema roletami. Jako "sterownik centralny" stosujesz na parterze i na piętrze po jednej sztuce SRW-01.

W przypadku sposobu I - musisz zapewnić zasięg sieci Wi-Fi do każdego miejsca w domu, gdzie są zamontowane sterowniki SRW-01 (lub mSRW-01) oraz sterowniki "centralne" RNW-01. W przykładzie II zasięg Wi-Fi musisz mieć w rozdzielni oraz przy RNW-01.

Ps.
Przy aktualnych cenach przewodów instalacyjnych I wersja raczej wyjdzie taniej.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Ciks
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 22, 2022 11:25 pm

Bardzo dziękuję za odpowiedź myślę że pierwszy sposób będzie ok tylko teraz nie wie ktoś czy można gdzieś kupić w dobrej cenie mSRW-01 w dobrej cenie?
Potrzebuję 13szt
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

https://zamel24.pl
Napisz do nich, może Ci zrobią jeszcze dobry rabat przy takiej ilości.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

Ciks pisze: śr lis 23, 2022 12:54 am .....Chodzi o to żeby na dole był przycisk osobno od sterowania całym parterem i drugi przycisk od sterowania całym piętrem, oraz dwa takie przyciski na piętrze.......
Tak jak Robert napisał RNW-01 załatwi Ci jednoczesne otwieranie/zamykanie rolet na pietrze / parterze , dowolnie zdefiniowanej grupy rolet / sceny (montujesz RNW-01 w dowolnym miejscu w domu i pod jego przyciski "podpinasz" sceny : otwarcia / zamkniecia rolet . Dwie rzeczy musisz zapewnic w miejscu instalacji RNW-01: doprowadzone w to miejsce 230v + zasieg wifi i nic wiecej ) . I to jest najbardziej elegancki sposób otwierania /zamykania grupy rolet , bo instalujesz RNW-01 w najbardziej optymalnym dla Ciebie miejscu w domu i sa to dedykowane przyciski do zdefiniowanych scen .

Dwie rzeczy warto żebyś jeszcze wiedział :
1) scena moze zawierac nie tylko obsługe SRW-01 ale takze mozesz sterowac oswietleniem , włącznikami prądu, ......na raz, np wchodzisz do domu i naciskajac jeden z przycisków RNW-01 i otwierają ci sie rolety, włączasz zasilanie do ekspresu do kawy, wyłączasz kamery, zapalsz światło ..... czyli sterujesz "na raz" róznego typu sterownikami z wgraną SUPLĄ (rekomendowane urządzenia ZAMEL-a :) )

2) Zamiast kupować RNW-01 : Tańszą wersją tego rozwiązania jest podpięcie zdefiniowanej sceny pod dowolny przycisk SRW-01, ROW-0x.... (dowolne urządzenia SUPLA najlepiej od ZAMEL-a) . I np przy SRW-01 mozna sobie ustawic tak : przytrzymując dłużej przycisk OTWARCIA rolety , uruchamiasz scenę OTWRACIA DOMU , a zwykłe klikniecie tego przycisku , po prostu otwiera rolete
Ciks
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 22, 2022 11:25 pm

mSRW-01 jest akurat w promocji ale niewielką promocje jeszcze dostałem na RNW-01,
Dziękuję bardzo za odpowiedzi, naprawdę bardzo dużo poukładało mi to w głowie i przyglądając się bliżej temu systemowi mam już mnóstwo pomysłów jak bym chciał mój dom wyposażyć ( wsosniak Dziękuję bardzo ). No ale na razie zobaczymy jak mi pójdzie z roletami, zabieram się za zamawianie kabla
Planuje wykonać pierwszy sposób ( Robert Błaszczak Dziękuję bardzo ) , myślicie że przewód 3x1,5 wystarczy na dwa obwody chce to podzielić 6 rolet dół 7 góra? i czy jest jakaś różnica między kablem okrągłym a płaskim?7
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Różnica jest taka, że jeden jest okrągły a drugi płaski :lol: :lol:
Sorry, nie mogłem się oprzeć :mrgreen:
Nie jestem specjalistą od kabli, ale przewód okrągły od płaskiego różni się tylko kształtem izolacji zewnętrznej. W żaden sposób nie wpływa to na prad, który przez żyły przepływa. Płaski lepiej jest po prostu zamontować na ścianie, która ma być tynkowana, mniej od niej odstaje.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Ciks
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 22, 2022 11:25 pm

lesny8 pisze: pt lis 25, 2022 6:46 am Różnica jest taka, że jeden jest okrągły a drugi płaski :lol: :lol:
Sorry, nie mogłem się oprzeć :mrgreen:
Nie jestem specjalistą od kabli, ale przewód okrągły od płaskiego różni się tylko kształtem izolacji zewnętrznej. W żaden sposób nie wpływa to na prad, który przez żyły przepływa. Płaski lepiej jest po prostu zamontować na ścianie, która ma być tynkowana, mniej od niej odstaje.
:lol: :lol:
Prawie monitor oplułem :)
Dzięki za poprawę humoru i odpowiedź.
Ciks
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 22, 2022 11:25 pm

Robert Błaszczak pisze: śr lis 23, 2022 6:20 am Jako "sterownik centralny" stosujesz na parterze i na piętrze po jednej sztuce RNW-01.
Tak patrzę i zastanawiam się czy przypadkiem nie potrzebuję po dwie szt RNW-01 na piętro?
Chciałbym na dole sterować górą i dołem osobno i na górze to samo - sterowanie górą i dołem osobno? czyli żeby były po 4 klawisze sterujące centralnie.
Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Tak szczerze, to nie musisz mieć żadnego RNW-01, bo sterowniki mSRW-01 możesz oprogramować do sterowania centralnego. Ale aby było to wygodne, to zaproponowałem Ci 2 szt. RNW, po jednym na każdym piętrze.
RNW nie są sterownikami wykonawczymi (do nich nie podłączasz żadnych urządzeń ani innych sterowników). One nie mają wyjść.
Za to do jednego RNW możesz podłączyć dwa podwójne roletowe łączniki.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SRW-01”