licznik eastron SDM72DR

duszek
Posty: 67
Rejestracja: sob lis 26, 2022 6:03 am

Witam wszystkich,

Rozpoczynam swoją przygodę dopiero z ESP

Po przeczytaniu tego artykułu
https://majsterkowo.pl/chcesz-oszczedza ... -impulsow/
zakupiłem ESP myślałem że zamiast czujnika foto da się podłączyć bezpośrednio pod impulsy z licznika (chodzi mi o zliczanie ilości prądu przez pompę)
ESP
ESP
image0.jpeg (689.38 KiB) Przejrzano 610 razy
LICZNIK
LICZNIK
image3.jpeg (455.54 KiB) Przejrzano 610 razy
INST.
INST.
image1.jpeg (615.17 KiB) Przejrzano 610 razy
Po wielkich problemach z pomocą na forum nauczyłem się jak wgrać na ESP przez GG jak połączyć się z wifi i suplą ( tak mi się wydaje bo nie podłączałem jeszcze bo nie wiem jak)

To co zrobiłem.
Wgrałem na ESP poprzez GG licznik impulsów, połączyłem się z wifi oraz suplą - w supli aktywowałem licznik ustawiłem że impuls to 1000 zgodnie z instrukcją, przepisałem stan licznika do supli i zastanawiam się co teraz zrobić:

Opcja nr 1
Wydaje mi się że muszę podłączyć impulsy z licznika plus i minus pod jakąś stopkę tylko którą .........
Znalazłem schematy ESP z opisem co oznacza dana stopka ale nie jestem biegły jeszcze w tym i nie wiem co oznacza GPI06 itp ma ktoś opis dla laika czy mógł się nauczyć co gdzie podpinać przeszukiwałem forum ale nic nie znalazłem a fajnie było by na przyklejony temat

Opcja nr 2

By dokupić czujnik światła z regulacją i podłączyć jak na https://majsterkowo.pl/chcesz-oszczedza ... -impulsow/
pod piny 3V, G, D7 tylko chyba coś jest nie tak bo jak podpinam diody ..... to świeci mi żółta dioda cały czas .....(nawet jak z suplą nie jest podłączona i skonfigurowana) i wydaje mi się że coś jest nie tak
Na razie nie mam czujnika światła i kąbinuję z opcją nr 1 .......

Czy to prawda co wyczytałem z forum że supla aktualizuje się co 10 min i jak mignie mi dioda na liczniku to odrazu nie pokaże mi się w apce? tylko po 10/15 min

Przepraszam jeśli coś niejaśnie napisałem- pouzupełniam jak coś ......
Nie chce porzucić tego tematu zaintrygował mnie i chciałbym poznać tajniki ESP .... byłbym wdzięczny za pomoc łopatologiczne odp dla kogoś wydaje się wszystko jasne ale jak ja zaczynam w tym temacie to już tak nie jest.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Możesz podłączyć się pod wyjście impulsowe ale nie zrobisz tego tak bezpośrednio.
Potrzebujesz tranzystor (Q1) i 3 rezystory (R2,R3,R4)
https://www.blaszczak.pl/wp-content/upl ... pulsow.pdf

Supla zapisuje dane w historii co 10 min, ale wyświetla zmiany w aplikacji na bieżąco.
duszek
Posty: 67
Rejestracja: sob lis 26, 2022 6:03 am

Podłączyłem bezpośrednio i o dziwo działa …… protestuje dobrze zlicza to co widzę ….. zobacze za pare dni
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Możesz uszkodzić ESP
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Ogólnie to jestem zwolennikiem jednak Transoptora np. pc817
Dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia ESP:
PC817.JPG
PC817.JPG (38.28 KiB) Przejrzano 524 razy
Rezystor R7 to pull up i można go pominąć jeśli się ustawi w sofcie np. GUI Generic. Taki układ może być w sumie ograniczony do 2 elementów PC817 i rezystor R11 dobrany aby nie przepalić diody w PC817.
To rozwiązanie może służyć od przycisków na długich kablach, po różnego rodzaju czujniki ruchu, czy wyjścia w centralkach napędów.
bokk
Posty: 91
Rejestracja: pt mar 01, 2019 4:26 am

a czy ustawiając w GUI Generic dla licznika impulsów np. GPIO3-RX i zaznaczając podciąganie do VCC wystarczy w PC817 podłączyć 4-GPIO3-RX, 3-GND a z drugiej strony z przerwą na masie licznik impulsów do 2 i 1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”