Dziwne zachowanie licznika impulsów

dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Oczywiście, że można iść na łatwiznę i kupić nakładkę przystosowaną np. przez producenta.
W moim wypadku koszt przewodowej nakładki to kwota ponad 300 zł ale przy tym nie ma great fun.
Robiąc licznik bardziej dla zabawy przy okazji poznaję coś nowego np. przesiadka w projektowaniu z Tinkercad na Fusion 360 i poruszenia starych komórek pod kopułą ;) aby nie zastygły w miejscu.

Jak rozwiązanie o którym pisałem i wspominał również @klew nie zadziała to mam już kolejne tj. trzy czujniki indukcyjne umieszczone nad tarczą i spięte z Attiny 13a napiszę jakiś banalny kod, który da impuls w przypadku gdy na wszystkich czujnikach w odpowiedniej kolejności pojawi się stan niski zostanie wygenerowany impuls do zliczenia przez Wemosa.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

LukaszH pisze: wt sty 24, 2023 12:41 pm Kiedyś o tym pisałem aby dać debunce, ponieważ na czujnikach pojawiają się stany nieustalone i jeśli tak zatrzyma się licznik to zlicza nadmiarowe impulsy: ja mam licznik zrobiony na tym czujniku https://allegro.pl/oferta/modul-czujni ... 2190289641. Rozwiązałem temat dając kondesator chyba 10uF i teraz praktycznie niezauważalne rozjazdy, a wcześniej potrafiło naliczyć 2x tyle co powinno.
W tej aplikacji przydało by się nie zliczać impulsów poniżej 100ms
Ten kondensator dawałeś na wyjściu z czujnika odbiciowego?

Chodzi ci o czas trwania impulsu czy za ile będzie kolejny?

W ustawieniach jest opcja "Limit czasu [ms]" zwiększyłem ją trochę ale na razie nie zauważyłem różnicy. Musze poszukać co @krycha88 miał na myśli :D

PS. Na tym czujniku ostatnio zbudowałem licznik obrotów do silniczków.
LukaszH
Posty: 640
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

dobo pisze: wt sty 24, 2023 8:23 pm
LukaszH pisze: wt sty 24, 2023 12:41 pm Kiedyś o tym pisałem aby dać debunce, ponieważ na czujnikach pojawiają się stany nieustalone i jeśli tak zatrzyma się licznik to zlicza nadmiarowe impulsy: ja mam licznik zrobiony na tym czujniku https://allegro.pl/oferta/modul-czujni ... 2190289641. Rozwiązałem temat dając kondesator chyba 10uF i teraz praktycznie niezauważalne rozjazdy, a wcześniej potrafiło naliczyć 2x tyle co powinno.
W tej aplikacji przydało by się nie zliczać impulsów poniżej 100ms
Ten kondensator dawałeś na wyjściu z czujnika odbiciowego?

Chodzi ci o czas trwania impulsu czy za ile będzie kolejny?

W ustawieniach jest opcja "Limit czasu [ms]" zwiększyłem ją trochę ale na razie nie zauważyłem różnicy. Musze poszukać co @krycha88 miał na myśli :D

PS. Na tym czujniku ostatnio zbudowałem licznik obrotów do silniczków.
Limit czasu to czas między impulsami i tutaj faktycznie niewiele daje. Natomiast kondensator między sygnałem i gdn(ewentualnie 3,3v zależnie co masz na wyjściu) aby odcinało impulsy krótsze niż 50-100ms, to coś czego szukamy. Są kalkulatory na szerokość impulsu jaki kondensator i rezystor dobrać. U mnie to pomogło chociaż nie w 100% bo jakieś nadmiarowe jeszcze się zdarzą ale to sporadycznie. Może poprawie jeszcze ten kondensator i dodam rezystor aby jeszcze bardziej odcinać długość trwania impulsu :)
Awatar użytkownika
ramar4
Posty: 838
Rejestracja: pn gru 28, 2020 7:56 pm
Lokalizacja: Szydłowiec

Dobo zgadzam się z tobą w 100% ja nie posiadam takich umiejętności wiedź musiałem zakupić nakładkę próbowałem takim czujnikiem indukcyjnym ale on nie czytał impulsów z tego wodomierza no też bym nie dał 300 zł za nakładkę moją akurat kosztowała 160 zł Apator at- ne-02 jeśli ktoś byłby zainteresowany to mogę podać namiar na hurtownie w której mają od ręki bo wszędzie na zamówienie i ciężko dostępna jest
2×ROW-01-ROP-01
2×ROW-01/16A
1×ROW-O1-RWS311J/Z
1×SLW-01
1×SLW-02
4×THW-01
5×DS18B20
1×LIW-01
1×LEW-02
1×MEW-01
1×GMB-03
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Tu problemem nie jest czujnik a układ zliczający bo u mnie na liw01 działa perfekcyjnie ten sam czujnik.
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Pietras81 pisze: śr sty 25, 2023 12:12 pm Tu problemem nie jest czujnik a układ zliczający bo u mnie na liw01 działa perfekcyjnie ten sam czujnik.
Zacząłbym jednak od zasilania. @dobo podłączył ten czujnik na 5 V
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Wczoraj wstawiłem transoptor zasilanie nadal 5V ale tym razem z ładowarki do telefonu, wcześniej było z akumulatorka 18650 w koszyczku z BMS i przetwornicą 3,3V i 5V.
Testy na biurku nie wykazały wcześniejszych objawów więc dzisiaj nakładka trafi na kolejne testy już na licznik wody ale z akumulatorem 18650.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Po paru testach z akumulatorem i ładowarką, transoptorem oraz przetwornicą step up chyba udało mi się okiełznać licznik wody. Od wczoraj do pomiaru, który wykonałem przed chwilą naliczyło mi 971 impulsów co pokrywa się ze stanem na liczniku wody.
Ostatnio zmieniony pt sty 27, 2023 8:18 pm przez dobo, łącznie zmieniany 1 raz.
Pietras81
Posty: 1702
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

Jeśli to nie tajemnica to pochwal się jak to rozwiązałeś to może i ja do licznika na ogród zrobię na wemosie.
https://pietras-81.aqi.eco/
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Zwiększyłem napięcie na czujniku. Widocznie choć działał na 5V i nie miał problemu ze zliczaniem gdy koło się obracało ale gdy stanęło tak, że blaszka znalazła się pod czujnikiem przez dłuższy czas powodowało niestety nadmiarowe generowanie impulsu (pole generowane przez czujnik musiało być niestabilne).
Zobaczymy jak dalej to będzie działało ale jest obiecująco zero zgubionych i zero nadmiarowych impulsów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”