Mesh i "Czas pracy" urządzeń

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

djalex pisze: wt lut 28, 2023 8:48 am Ale to nie było do Ciebie tylko do kolegi @klew który z całym szacunkiem dla ogromnej wiedzy suplowej akurat ten temat być może mniej ogarnia ;)
Wiedza czerpana z czeluści sieci, czasem nie powinna wychodzić na światło dzienne :P
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

W tej chwili przywrolóciłem ustawienia fabryczne, postawiłem sieć na nowo i będę obserwował, jedyna zaznaczona dodatkowa opcja to "topologia liniowa" jak sam piszesz ma to sens przy więcej niż jednej satelicie po to żeby satelity komunikowały się też między sobą. Z opcji dhcp mam tylko to co na screenie, w sumie tylko zakres a ten pierwszy screen to co to jest DHCP Option Vendor class...?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mdi87 pisze: wt lut 28, 2023 9:53 am W tej chwili przywrolóciłem ustawienia fabryczne, postawiłem sieć na nowo i będę obserwował, jedyna zaznaczona dodatkowa opcja to "topologia liniowa" jak sam piszesz ma to sens przy więcej niż jednej satelicie po to żeby satelity komunikowały się też między sobą. Z opcji dhcp mam tylko to co na screenie, w sumie tylko zakres a ten pierwszy screen to co to jest DHCP Option Vendor class...?

Obrazek Obrazek
To jest jakieś dodatkowe pole danych w DHCP. Pewnie serwer by to wysyłał do urządzeń, gdybyś to ustawił. Tego nie trzeba ustawiać przy urządzeniach na ESP. Supla też z tego w żaden sposób nie korzysta.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

To z odnawianiem dhcp tutaj u mnie nic nie widzę, a możesz wytłumaczyć o co z tym odnawianiem dhcp chodzi ?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mdi87 pisze: wt lut 28, 2023 10:41 am To z odnawianiem dhcp tutaj u mnie nic nie widzę, a możesz wytłumaczyć o co z tym odnawianiem dhcp chodzi ?
DHCP jest przyznawane na jakiś czas. Tzw. "DHCP lease time". Wtedy jeśli urządzenie kilka razy się rozłącza i łączy ponownie w ciągu tego okresu czasu, to zawsze dostanie ten sam adres (o ile serwer DHCP nie postanowi inaczej, bo np. w międzyczasie zabrakło mu adresów w puli).
Jeśli lease time wynosi 2h, to domyślnie urządzenia, które są stale podłączone, będą po upływie połowy tego czasu, prosić o odnowienie. Wtedy wysyłają do DHCP odpowiedni pakiet i serwer DHCP odnawia ten czas i dzierżawa jest znowu na 2h.

Jak robiłem u siebie testy, to przy lease time poniżej 30s wiele urządzeń miało problemy i co chwila się rozłączały. Przy dłuższych czasach pracowały stabilnie, ale skoro na krótszych coś się działo, to znaczy, że czasem na dłuższych też może się coś zdarzyć. Niektóre routery nie pozwalają na ustawiene czasu krótszego niż 1h. Na moich routerach ten czas był domyślnie ustawiony z reguły na 24h.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

klew pisze: wt lut 28, 2023 9:00 am
mdi87 pisze: wt lut 28, 2023 7:34 am Czemu jeśli połączył byś kablem to to nie jest mash ? U mnie jest opcja połączenia kablem i jest wtedy tzw backhaul chociaż ja mam backhaul po radiu bo to trójzakresowy mesh ale np deco w meshu jest dwuzakresowy ale można zrobić backhaul poprzez właśnie przewód.
"Mesh" to rodzaj topologii backhoula. Mesh oznacza połączenie "każdy z każdym" (w miarę możliwości). Przy dwóch urządzeniach nic to nie zmienia, przy trzech masz jedno dodatkowe łącze (między AP). Teoretycznie na kablu też by się dało mesh zrobić, tylko każde urządzenie (router/ap) musiałyby mieć odpowiednią ilość złącz RJ45 i pozwalać na taką konfigurację, co w praktyce nie występuje ;). Mesh na radiu jest dużo łatwiej zrobić. Urządzenia często zestawiają ze sobą połączenia na bandzie 5 GHz i utrzymują dedykowane połączenia między urządzeniami.

Także "mesh" to rodzaj topologii sieci backhoul, a więc z Wi-Fi emitowanym z AP nie ma to nic wspólnego. Natomiast zestawy sprzedawane jako "mesh Wi-Fi" mają za to często zarządzalną i autokonfigurującą się sieć Wi-Fi. One skanują czasami "eter" i dobierają optymalnie osobny kanał dla każdego AP. Mają zaimplementowane protokoły pozwalające na szybszy roaming klientów między AP itd.
mdi87 pisze: wt lut 28, 2023 7:34 am A wracając do meritum to 11 urzadzeń 3x sbw a reszta row. 2 urządzenia gniazdka sp111 i sonoff. Wersje urządzeń sprawdzałem przed chwilą jedno ma tylko 2.8.51 kolejne 5 ma 2.8.52 i kolejne pięć 2.8.53. To resety czasu połączenia nie czasu pracy. Ja żadnych bajerów nie mam skonfigurowanych w routerze, co porada kilka opcji zaznaczyłem dodatkowo np "włącz szybki rosming" czy kilka innych ale bez zmian. Mam zmieniony też dns na 1.1.1.1 pomocniczy na 1.0.0.1 i trzeci na goglowski, w sumie podstawowe rzeczy. Z dhcp to nam zaznaczone "użyj serwera dhcp" i podany zakres. W zasadzie to obwiniam sprzęt, zrobię jeszcze ustawienia fabryczne i pojadę na nich kilka dni. Najbardziej chodziło mi o to żeby odnieść się do tej implementacji co podałem link ale jak rozumie nie ma związku.
Czasem obserwowaliśmy trudności z odnawianiem DHCP, szczególnie było to widoczne przy bardzo krótkich czasach dzierżawy DHCP. Zobacz co masz ustawione u siebie i najlepiej ustaw coś kolo 24 h.

Sprawdź czy masz jakieś logi po stronei routera - może tam coś będzie widać.

Ja dla urządzeń "IoT" mam wydzieloną osobną sieć, na której mam powyłączane funkcje w stylu "fast roaming", usprawnienia multicast, UAPSD, band steering.
Układy ESP nie wspierają prawie żadnych bardziej zaawansowanych funkcji po Wi-Fi. One z grubsza pracują na 802.11b/g/n i tyle. Dopiero ESP32 C6 (jeszcze nie jest w sprzedaży, EDIT: jednak można już pierwsze próbki kupować) wprowadza wskarcie dla 802.11ax (Wi-Fi 6 - ze wsparciem dla wielu usprawnień dotyczących np. oszczędzania energii).
No ale czegoś tu nie rozumie albo masz bardziej zaawansowany sprzęt, nowa sieć dla urządzeń LoT? Przecież router może zrobić tylko jedną sieć WiFi...
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mdi87 pisze: wt lut 28, 2023 1:48 pm No ale czegoś tu nie rozumie albo masz bardziej zaawansowany sprzęt, nowa sieć dla urządzeń LoT? Przecież router może zrobić tylko jedną sieć WiFi...
To nie jest jakaś zaawansowana funkcja, ale pewnie niektóre urządzenia takiej opcji nie mają.

Ja mam w domu sieć na unifi postawioną.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Sprawdź, czy nie masz możliwości ustawienia dodatkowej sieci tzw. sieć dla gości.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

A no tak przecież zapomniałem że jest sieć dla gości 😉👍
local
Posty: 489
Rejestracja: pn sty 27, 2020 11:33 am

Jeśli z modułem nie ma większych problemów to czasem połączenia bym się nie przejmował.
4xShelly 1, Shelly 1L, 2xShelly 2.5, Sonoff T3, 2xSonoff Basic R2, 4xNeo 16A
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”