Mesh i "Czas pracy" urządzeń

mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

Chciałbym zapytać użytkowników sieci mesh, jakie macie czasy połączeń waszych urządzeń, odkąd przebudowałem całą sieć w domu jestem z niej bardzo zadowolony z jednym wyjątkiem, czasy pracy urządzeń są czasem dziwne, po restarcie całego systemu czasy idą równo a część urzedzeń czasem wylogowuje się na dosłownie kilka sekund i wraca do sieci spowrotem. Wcześniej korzystałem z tp linka, to to w ogóle był dramat. Teraz to zestaw orbi składający się z routera i dwóch satelit. Wygląda to tak jakby router przydzielał urządzenia poprzez wylogowanie ich. Pomyślałem że zapytam u źródła bo większość osób ma tutaj na pewno mesh, założyłem nawet temat na innym forum czy może coś mam nie tak w ustawieniach, jedyna sensowna wskazówka to że urządzenia supla nie mają zaimplementowanego protokołu 802.11k ,v, r. No i że to problem z roamingiem sieci wifi https://support.apple.com/pl-pl/HT202628

Wydaje mi się to mało prawdopodobne bo pewnie większość osób by to zgłosiła, w sumie mi to nie przeszkadza, ale chciałbym mieć tip top, choć nigdy nie doszedłem do sensownego wytłumaczenia tego problemu, nigdy nie było też takiej sytuacji żeby nie wykonał się harmonogram bo nie dzieje się to zbyt często. Last state to z tego co pamiętam "Wifi registrated and rady" lub coś w tym stylu, więc wygląda jakby sieć wywalała urządzenia. Stąd pytanie do was jakich mesh używacie, czy łączycie satelity bezprzewodowo i jakie macie czasy pracy ?
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

Rozłącza moduly bo pewnie dokonujesz zmian w cloudzie
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

Wiem jak to działa, to błędy trop, to w moim wypadku nie ma nic wspólnego.
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

Mesh też nie ma z tym nic wspólnego bo w tej technologii co mi wiadomo tzw roamingu nie ma, sieć utworzona z kilku urządzeń działa tak jakby to było fizycznie tylko jedno AP. Ja mam Mesh oparty o sprzęt FritzBox, 3 routery polączone po LAN i dwa wzmacniacze polaczone po wifi i też mam różne czasy połączeń najczesciej właśnie z powodu zmian w cloud. I nie ma to zupelnie wplywu na działanie automatyzacji wielu zadań.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Sieć mesh oznacza sposób połączenie między tymi satelitami. Gdybyś połączył je kablem to by to nie był mesh.

Nie ma też czegoś takiego jak "tworzenie jednej sieci wifi" w meshu. Technologia mesh nie ma nic wspólnego z tym jaka sieć jest widoczna i dostępna dla klientów.

Ale wracając do meritum: ile masz urządzeń? Czy widzisz resety połączenia czy czasu pracy? Zamele, czy urządzenia przerabiane? Jaki soft na urządzeniach (rodzaj i wersje).
Czy po stronie routera coś widać w logach? Szczególnie w logach DHCP?

Esp mają zaimplementowane starsze wersje standardów wifi i czasem niektóre nowe bajery mogą nie działać poprawnie (np roaming). Zobacz czy w konfiguracji masz jakieś opcję zwiększające kompatybilność ze starszymi urządzeniami. Możesz też spróbować wydzielić wifi dla urządzeń z wyłączonymi bajerami, a dla telefonów/komputerów zostawić inną sieć z bajerami.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

Czemu jeśli połączył byś kablem to to nie jest mash ? U mnie jest opcja połączenia kablem i jest wtedy tzw backhaul chociaż ja mam backhaul po radiu bo to trójzakresowy mesh ale np deco w meshu jest dwuzakresowy ale można zrobić backhaul poprzez właśnie przewód.

A wracając do meritum to 11 urzadzeń 3x sbw a reszta row. 2 urządzenia gniazdka sp111 i sonoff. Wersje urządzeń sprawdzałem przed chwilą jedno ma tylko 2.8.51 kolejne 5 ma 2.8.52 i kolejne pięć 2.8.53. To resety czasu połączenia nie czasu pracy. Ja żadnych bajerów nie mam skonfigurowanych w routerze, co porada kilka opcji zaznaczyłem dodatkowo np "włącz szybki rosming" czy kilka innych ale bez zmian. Mam zmieniony też dns na 1.1.1.1 pomocniczy na 1.0.0.1 i trzeci na goglowski, w sumie podstawowe rzeczy. Z dhcp to nam zaznaczone "użyj serwera dhcp" i podany zakres. W zasadzie to obwiniam sprzęt, zrobię jeszcze ustawienia fabryczne i pojadę na nich kilka dni. Najbardziej chodziło mi o to żeby odnieść się do tej implementacji co podałem link ale jak rozumie nie ma związku.
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

System Mesh łączy ze sobą dwa lub więcej punkty dostępu WiFi (access pointy), tworząc i udostępniając jedną sieć bezprzewodową. W przypadku tradycyjnych routerów WiFi do powielania sygnału używa się często tzw. repeaterów, dzięki którym można uzyskać dostęp do sieci z większej odległości. Jednak nawet najlepsze repeatery wymagają utworzenia oddzielnej sieci z oddzielną nazwą. Oznacza to, że może być konieczne ręczne przełączanie się między sieciami podczas poruszania się po domu. System Mesh nie wymaga ciągłego ponownego podłączania się do sieci, nawet gdy przechodzisz z pokoju do pokoju czy z piętra na piętro. Nie będziesz też musiał radzić sobie z dużym opóźnieniem, ponieważ wszystkie punkty dostępowe emitują ten sam sygnał, zamiast przekierowywać żądania przez wiele sieci. (taki w skrócie opis znaleziony w czeluściach sieci)
mdi87
Posty: 487
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 10:00 am
Lokalizacja: Leoncin

Wiem co to mesh ;) z wypowiedzi @klew zrozumiałem jednak to w ten sposób że jeśli połączony jest bezprzewodowo to mesh a przewodowo to nie mesh. Moje satelity mają opcję kabla.
djalex
Posty: 446
Rejestracja: pt gru 20, 2019 10:59 pm
Lokalizacja: Rydułtowy

mdi87 pisze: wt lut 28, 2023 8:43 am Wiem co to mesh ;) z wypowiedzi @klew zrozumiałem jednak to w ten sposób że jeśli połączony jest bezprzewodowo to mesh a przewodowo to nie mesh. Moje satelity mają opcję kabla.
Ale to nie było do Ciebie tylko do kolegi @klew który z całym szacunkiem dla ogromnej wiedzy suplowej akurat ten temat być może mniej ogarnia ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mdi87 pisze: wt lut 28, 2023 7:34 am Czemu jeśli połączył byś kablem to to nie jest mash ? U mnie jest opcja połączenia kablem i jest wtedy tzw backhaul chociaż ja mam backhaul po radiu bo to trójzakresowy mesh ale np deco w meshu jest dwuzakresowy ale można zrobić backhaul poprzez właśnie przewód.
"Mesh" to rodzaj topologii backhoula. Mesh oznacza połączenie "każdy z każdym" (w miarę możliwości). Przy dwóch urządzeniach nic to nie zmienia, przy trzech masz jedno dodatkowe łącze (między AP). Teoretycznie na kablu też by się dało mesh zrobić, tylko każde urządzenie (router/ap) musiałyby mieć odpowiednią ilość złącz RJ45 i pozwalać na taką konfigurację, co w praktyce nie występuje ;). Mesh na radiu jest dużo łatwiej zrobić. Urządzenia często zestawiają ze sobą połączenia na bandzie 5 GHz i utrzymują dedykowane połączenia między urządzeniami.

Także "mesh" to rodzaj topologii sieci backhoul, a więc z Wi-Fi emitowanym z AP nie ma to nic wspólnego. Natomiast zestawy sprzedawane jako "mesh Wi-Fi" mają za to często zarządzalną i autokonfigurującą się sieć Wi-Fi. One skanują czasami "eter" i dobierają optymalnie osobny kanał dla każdego AP. Mają zaimplementowane protokoły pozwalające na szybszy roaming klientów między AP itd.
mdi87 pisze: wt lut 28, 2023 7:34 am A wracając do meritum to 11 urzadzeń 3x sbw a reszta row. 2 urządzenia gniazdka sp111 i sonoff. Wersje urządzeń sprawdzałem przed chwilą jedno ma tylko 2.8.51 kolejne 5 ma 2.8.52 i kolejne pięć 2.8.53. To resety czasu połączenia nie czasu pracy. Ja żadnych bajerów nie mam skonfigurowanych w routerze, co porada kilka opcji zaznaczyłem dodatkowo np "włącz szybki rosming" czy kilka innych ale bez zmian. Mam zmieniony też dns na 1.1.1.1 pomocniczy na 1.0.0.1 i trzeci na goglowski, w sumie podstawowe rzeczy. Z dhcp to nam zaznaczone "użyj serwera dhcp" i podany zakres. W zasadzie to obwiniam sprzęt, zrobię jeszcze ustawienia fabryczne i pojadę na nich kilka dni. Najbardziej chodziło mi o to żeby odnieść się do tej implementacji co podałem link ale jak rozumie nie ma związku.
Czasem obserwowaliśmy trudności z odnawianiem DHCP, szczególnie było to widoczne przy bardzo krótkich czasach dzierżawy DHCP. Zobacz co masz ustawione u siebie i najlepiej ustaw coś kolo 24 h.

Sprawdź czy masz jakieś logi po stronei routera - może tam coś będzie widać.

Ja dla urządzeń "IoT" mam wydzieloną osobną sieć, na której mam powyłączane funkcje w stylu "fast roaming", usprawnienia multicast, UAPSD, band steering.
Układy ESP nie wspierają prawie żadnych bardziej zaawansowanych funkcji po Wi-Fi. One z grubsza pracują na 802.11b/g/n i tyle. Dopiero ESP32 C6 (jeszcze nie jest w sprzedaży, EDIT: jednak można już pierwsze próbki kupować) wprowadza wskarcie dla 802.11ax (Wi-Fi 6 - ze wsparciem dla wielu usprawnień dotyczących np. oszczędzania energii).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”