Instalacja pod Suple i inne - mieszkanie 65m

Jamal88
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 28, 2023 10:52 am

Witam,

chciałbym prosić o pomoc, rady doświadczonych tudzież inspiracje w kwestii przygotowania instalacji elektrycznej pod rozwiązania automatyki domowej Zamel, korzystając z systemu Supla. Dodatkowo o informacje odnośnie innych systemów, które mogą z tym współpracować, bądź dać się integrować. Być może ktoś coś poleca innego, tez chętnie się dowiem. Zależy mi na tym aby wszystko było potem dostępne z jakiejś jednej aplikacji, łatwe w obsłudze, aby nie trzeba było skakać pomiędzy rożnymi programami.

Sprawa dotyczy mieszkania 65m w nowym budownictwie, które jest na etapie przed wykonaniem jakichkolwiek instalacji. Upraszczając jak najbardziej ten post, opiszę w punktach krótko czym chciałbym zdalnie "w" oraz "poza" mieszkaniem sterować, gwiazdki to takie moje dodatkowe pytania, przemyślenia do danych punktów:

1. Dwie bramy garażowe
2. Załączane media w garażu (prąd i woda)
*Kwestia zasięgu, jak o to najlepiej zadbać, garaż znajduje się pod mieszkaniem
3. Rolety zewnętrzne z dodatkowymi włącznikami manualnymi
*Tutaj pewnie puszka pod Zamela przy każdym oknie, oraz przewody do miejsca gdzie się będzie znajdował włącznik manualny
4. Ogrzewanie podłogowe (3 pętle), z czujnikami temperatury i termostatami w pomieszczeniach do zmiany temperatury, opcjonalnie czujnik temp. zew., który mógłby wyłączyć ogrzewanie, ale to opcja jeżeli łatwo dorzucić
*Nie znalazłem nic pod Suple, na rynku są zestawy pod inne systemy i nie wiem co tutaj najlepiej zrobić/wybrać
5. Część urządzeń i oświetlenia w mieszkaniu możliwe, ze również będzie spięta z Suplą, dlatego chciałbym pozostać elastyczny i przygotować pod to w miarę uniwersalną instalację, gdyż projekt ostateczny może jeszcze ewoluować (czyli to gdzie będzie LED, lub jakiś sprzęt RTV/AGD sterowany faktycznie przez Suplę)
*Jeżeli dobrze rozumiem potem dodawanie komponentów Zamela, to kwestia tego aby w miarę rozsądnie rozplanować sobie liczbę puszek i jaką wielkość zastosować (niektóre produkty Zamela są już w wersji mini)?

Na koniec wszystko fajnie wygląda jak działa WIFI, do tego dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa tego wszystkiego. Pytanie: Czy da się to łatwo zrobić aby działało to wszystko lokalnie, na jakimś serwerze, do którego można mieć tez bezpieczny dostęp z zewnątrz (poza domem)? Jak wtedy tez wygląda sprawa z głosowym wybieraniem funkcji (np. otwarcie bramy garażowej jak podjeżdżam samochodem, czy otwarcie rolety jak wstaje rano w sypialni, itp)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm Witam,

1. Dwie bramy garażowe
bez problemu: Zamel lub DIY
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm 2. Załączane media w garażu (prąd i woda)
prąd dość łatwo, woda - trudniej ale da sie
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm *Kwestia zasięgu, jak o to najlepiej zadbać, garaż znajduje się pod mieszkaniem
albo postawisz AP w garażu albo moduły będą w mieszkaniu i przewody do urządzeń wykonawczych (elektrozawór, przekaźnik, etc.). Sygnał wifi bardzo słabo sobie radzi ze stropami
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm 3. Rolety zewnętrzne z dodatkowymi włącznikami manualnymi
bez problemu: Zamel lub DIY
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm *Tutaj pewnie puszka pod Zamela przy każdym oknie, oraz przewody do miejsca gdzie się będzie znajdował włącznik manualny
Niekoniecznie. Może być moduł tam gdzie przycisk i przewody do rolety. Możesz moduły dać w rozdzielni albo ukryć w suficie KG i przewody do rolet i do przycisków. Możesz też moduły przy roletach a do włączników zastosować przyciski, tzw. wyzwalacze - nie potrzebują fizycznego połączenia - tylko prąd. Opcji jest kilka. (to ostatnie bym odradzał, jeżeli jest możliwość puszczenia przewodów)
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm
4. Ogrzewanie podłogowe (3 pętle), z czujnikami temperatury i termostatami w pomieszczeniach do zmiany temperatury, opcjonalnie czujnik temp. zew., który mógłby wyłączyć ogrzewanie, ale to opcja jeżeli łatwo dorzucić
*Nie znalazłem nic pod Suple, na rynku są zestawy pod inne systemy i nie wiem co tutaj najlepiej zrobić/wybrać
nie ma wsparcia dla termostatów w Supli - czekamy już dłuuugo, może będzie na przyszłą zimę. Natomiast jako rozwiązanie tymczasowe da się to ogarnąć sprzętem DIY i softem z forum lub standardowe urządzenia i software'owy termostat poprzez https://scripts.supla.io
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm 5. Część urządzeń i oświetlenia w mieszkaniu możliwe, ze również będzie spięta z Suplą, dlatego chciałbym pozostać elastyczny i przygotować pod to w miarę uniwersalną instalację, gdyż projekt ostateczny może jeszcze ewoluować (czyli to gdzie będzie LED, lub jakiś sprzęt RTV/AGD sterowany faktycznie przez Suplę)
Ja też nie wiedziałem co i gdzie będzie docelowo, więc wszystkie przewody pociągnąłem do rozdzielni. Potem mogłem wybrać czy światło będzie LED czy 230V i jak sterowane. Dodatkowo najczęściej miałem 1 albo 2 zapasowe żyły, które potem uratowały mi d... ale i tak w paru miejscach się okazało, że przewodu brakło. Pamiętaj, że w przypadku sterowania oświetleniem LED/taśmy moduł supli (Zamel lub inny) powinien być za zasilaczem więc musisz przed puszką z włącznikiem mieć miejsce na zasilacz (albo doprowadzić przewody z rozdzielni i zasilacz tamże. Dodatkowo moduły Zamela mają małą moc, chyba max 2A czyli takiej taśmy 12W/mb i V=12V możesz sobie podłączyć max 2m - trzeba się posłużyć wzmacniaczem PWM, którego znowu musisz podłączyć pomiędzy modułem a taśmą LED i doprowadzić do tego miejsca prąd 12v (lub24v)
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm *Jeżeli dobrze rozumiem potem dodawanie komponentów Zamela, to kwestia tego aby w miarę rozsądnie rozplanować sobie liczbę puszek i jaką wielkość zastosować (niektóre produkty Zamela są już w wersji mini)?
nie tylko zamela ale z grubsza tak. Chyba że pociągniesz przewody do rozdzielni to wtedy masz większą elastyczność rozwiązań
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm Na koniec wszystko fajnie wygląda jak działa WIFI, do tego dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa tego wszystkiego. Pytanie: Czy da się to łatwo zrobić aby działało to wszystko lokalnie, na jakimś serwerze, do którego można mieć tez bezpieczny dostęp z zewnątrz (poza domem)?
da się ale trzeba sobie postawić serwer lokalnie na linuxie, nie ma gotowych centralek jak w innych systemach. Nada się Raspberry, Dell Wyse lub dowolny komputer
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm Jak wtedy tez wygląda sprawa z głosowym wybieraniem funkcji (np. otwarcie bramy garażowej jak podjeżdżam samochodem, czy otwarcie rolety jak wstaje rano w sypialni, itp)?
powinno działać tak samo jak w chmurze dopóki nie braknie internetu - wtedy działa tylko lokalnie, obsługi głosowej z przyczyn naturalnych również wtedy nie ma
Jamal88 pisze: wt lut 28, 2023 12:51 pm
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
proszę bardzo
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Ad 4.
W tym roku będzie dostępny pierwszy termostat wspierany natywnie.
Załączniki
termostat.png
termostat.png (1.93 MiB) Przejrzano 697 razy
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

pzygmunt pisze: wt lut 28, 2023 1:55 pm Ad 4.
W tym roku będzie dostępny pierwszy termostat wspierany natywnie.
miód na moje serce i uszy :) :) :)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Odnośnie zasięgu Wi-Fi w garażu, to proponuję - jeśli jest to możliwe - na etapie budowy położyć skrętkę (albo i dwie skrętki) z mieszkania do garaży. Warunek - długość kabla nie może przekroczyć 105 m.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Robert Błaszczak pisze: wt lut 28, 2023 2:43 pm Odnośnie zasięgu Wi-Fi w garażu, to proponuję - jeśli jest to możliwe - na etapie budowy położyć skrętkę (albo i dwie skrętki) z mieszkania do garaży. Warunek - długość kabla nie może przekroczyć 105 m.
Popieram
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Jamal88
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 28, 2023 10:52 am

@YoMan
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi, dużo cennych uwag.

@Robert Błaszczak
Również dziękuję.

Co do tego garażu, jeżeli jest on 4-stanowiskowy i ja okupuje dwa miejsca obok siebie, to bezpieczniej byłoby raczej upchać moduły w mieszkaniu, gdzie nikt nie miałby do nich dostępu, a tam pociągnąć tylko kable + ewentualnie przewód pod antenę, aby mieć potem zasięg sieci?

W przypadku zastosowania sufitów G-K, jest potem duża elastyczność z chowaniem ewentualnych zasilaczy/modułów, tudzież zmian w instalacji? Pytam, bo nie mam obycia z tematem, ale tez dochodzi kwestia kosztów samej instalacji. Ciągniecie od szafki przewodów pod każde rozwiązanie, będzie relatywnie wyższe, aniżeli wpinanie się potem w gotowe obwody.


pzygmunt pisze: wt lut 28, 2023 1:55 pm Ad 4.
W tym roku będzie dostępny pierwszy termostat wspierany natywnie.
Czy mówimy tutaj o pierwszej czy drugiej połowie 2023?
Będą to termostaty bez- czy przewodowe? Panel dotykowy z wyświetlaczem?
Bedzie możliwość zastosowania dwóch termostatów do jednego obiegu (np. dwa rożne pomieszczenia na tym samym obiegu)?
W jakim zestawie będzie to działało w Supli (czujniki temp., sterownik, siłowniki termoelektryczne)?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Jamal88 pisze: śr mar 01, 2023 12:16 pm [...]
Co do tego garażu, jeżeli jest on 4-stanowiskowy i ja okupuje dwa miejsca obok siebie, to bezpieczniej byłoby raczej upchać moduły w mieszkaniu, gdzie nikt nie miałby do nich dostępu, a tam pociągnąć tylko kable + ewentualnie przewód pod antenę, aby mieć potem zasięg sieci?
O czymś takim jak kabel pod antenę to zapomnij, bo to nie zadziała. Kable ze sterownika, który jest w domu do garaży też bym miał obiekcje, bo może to być podatne na zakłócenia. Łatwo też, jeśli będzie gdzieś dostęp np. w pionie kablowym do tych kabli otworzyć Ci bramę garażową.
Jamal88 pisze: śr mar 01, 2023 12:16 pm W przypadku zastosowania sufitów G-K, jest potem duża elastyczność z chowaniem ewentualnych zasilaczy/modułów, tudzież zmian w instalacji? Pytam, bo nie mam obycia z tematem, ale tez dochodzi kwestia kosztów samej instalacji. Ciągniecie od szafki przewodów pod każde rozwiązanie, będzie relatywnie wyższe, aniżeli wpinanie się potem w gotowe obwody.
Jeśli sufit jest otwierany, np. w formie kasetonów to to tak. Natomiast jeśli są to zabudowane płyty g-k, to musisz robić jakieś rewizje, które nie wyglądają estetycznie, lub ciąć i później szpachlować i malować.
Ja jestem zwolennikiem montowania sterowników w puszkach. Aby było wygodniej, możesz zastosować puszki kieszeniowe.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
robertklepacki94
Posty: 941
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 1:06 pm

Jamal88 pisze: śr mar 01, 2023 12:16 pm

pzygmunt pisze: wt lut 28, 2023 1:55 pm Ad 4.
W tym roku będzie dostępny pierwszy termostat wspierany natywnie.
Czy mówimy tutaj o pierwszej czy drugiej połowie 2023?
Będą to termostaty bez- czy przewodowe? Panel dotykowy z wyświetlaczem?
Bedzie możliwość zastosowania dwóch termostatów do jednego obiegu (np. dwa rożne pomieszczenia na tym samym obiegu)?
W jakim zestawie będzie to działało w Supli (czujniki temp., sterownik, siłowniki termoelektryczne)?
Będzie to termostat przewodowy (prawdopodobnie) gdzieś w starszych katalogach Zamela można o nim już coś ciekawego przeczytać.
viewtopic.php?t=11302&hilit=2022
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Jamal88 pisze: śr mar 01, 2023 12:16 pm

Co do tego garażu, jeżeli jest on 4-stanowiskowy i ja okupuje dwa miejsca obok siebie, to bezpieczniej byłoby raczej upchać moduły w mieszkaniu, gdzie nikt nie miałby do nich dostępu, a tam pociągnąć tylko kable + ewentualnie przewód pod antenę, aby mieć potem zasięg sieci?
To ja chyba raczej bym rzucił arota z rozdzielni (lub miejsca gdzie będzie LAN) i potem się zastanawiał jak to zorganizować. WNioskuję, że miejsce jest pod mieszkaniem więc nie będą to żadne istotne koszty a każde rozwiązanie ma plusy dodatnie i ujemne (jak mawiał klasyk) i nie wszystkie się przewidzi.
Jamal88 pisze: śr mar 01, 2023 12:16 pm W przypadku zastosowania sufitów G-K, jest potem duża elastyczność z chowaniem ewentualnych zasilaczy/modułów, tudzież zmian w instalacji? Pytam, bo nie mam obycia z tematem, ale tez dochodzi kwestia kosztów samej instalacji. Ciągniecie od szafki przewodów pod każde rozwiązanie, będzie relatywnie wyższe, aniżeli wpinanie się potem w gotowe obwody.
Zgadza się, że droższe ale bardziej elastyczne. Najlepiej to wszędzie powyciągać peszle a kable później :) :)
A na poważnie zerknij na przykładowy schemat dla taśmy LED. Tak to powinno być podłączone, żeby używać pełnej funkcjonalności. Przemyśl gdzie dasz zasilacz, moduł, włącznik i taśmę. Masz narysowane ile przewodów skąd dokąd ma iść:
asd.png
asd.png (26.48 KiB) Przejrzano 576 razy
EDIT: i jeszcze przy mocniejszych lub dłuższych taśmach może zajść potrzeba dodatkowego wzmacniacza PWM
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”