ESP8266 - zasilanie bateryjne

krawiec
Posty: 51
Rejestracja: śr cze 16, 2021 10:03 am

To ja odkopie temat zasilania bateryjnego + panel słoneczny.
Próbuje popełnić cos podobnego jak kolega Robert ale zrobił się spory problem.
Ja potrzebuję kontrolę temperatury, wilgotności i ciśnienia czyli BME280 i do tego kontrolę wilgotności gleby analogowym czujnikiem pojemnościowym.
Na tą chwilę uruchomiłem zasilanie z akumulatora 18650 przez moduł ładowarki TP4056 a z racji tego, że czujnik wilgotności gleby potrzebuje 5V na zasilaniu do wyjścia ładowarki podpięta jest przetwornica step-up MT3608 z regulacją napięcia wyjściowego i ustawiona na 5V,
Wemos zasilany z przetwornicy 5V, BME zasilane z pinu 3V3 Wemosa, Panelu słonecznego i czujnika wilgotności gleby na razie jeszcze nie podpiąłem.
Poskładałem to sobie na płytce prototypowej z wlutowanymi goldpinami tak aby można było łatwo ewentualnie wymienić Wemosa, do tego złącza do czujników.
Wszystko pięknie wstało na zasilaczu USB-C od telefonu (co ciekawe TP4056 nie wstaje na zasilaczu od apple.... a na samsunga tak), akumulator się naładował.
Układ pracował na akumulatorze ponad 24h (swoją drogą ciągnie 100mA z aku) po czym się wyłączył.
I teraz zaczęły się schody. Zmierzyłem napięcie na aku i zobaczyłem 1,6V - czy to oznacza że mam uwalony TP4056? Bo chyba powinien odłączyć wyjście przy około 2,5V.
Ale drugi problem jest poważniejszy...wemos nie łączy się z cloud po podpięciu zasilania ani do TP4056, ani po odpięciu całego układu zasilania z aku i podpięciu zasilania USB bezpośrednio do Wemosa. Nie ma połączenia z cloud, nie łączy się z WiFi i już...
Nie wstaje też po podpięciu go do USB w komputerze... tyle, że budzi go inicjacja transmisji szeregowej przez USB... W momencie zainicjowania połączenia przez putty wemos się uruchamia, łączy z wifi i cloud, ale nie działa odczyt z BME.
Co ciekawe po wyjęciu wemosa z płytki wstaje bez problemu czy to na zasilaczu usb czy z komputera.
Na płytce nic nie ma... złącza do goldpinów, złącze do układu zasilania, i złącze do podpięcia BME + przewody łączące D1,D2, 3V3 i GND ze złączem do BME... Sprawdzone miernikiem i wszystko wydaje się być ok, nie ma zwarć.

Zastanawiam się co się mogło stać... uszkodziło wemosa? BME też? Czyżby przetwornica jak jej spadnie napięcie wejściowe poniżej 2V była w stanie podać na wyjście więcej niż 5V i uszkodzić układy? Ale BME jest zasilane z 3,3V a nie z przetwornicy...

Krawiec
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

Podpinam się pod temat,
Eksperymentuję z zasilaniem bateryjnym z ogniwa li ion 18650 z modułem supli wemos d1 mini z softem gui generic.
Docelowo ma to być czujnik temperatury i wilgotności na czipie DHT22, a razie jednak jest goły wemos z wirtualnym przekaźnikiem. 2 takie działające czujniki na esp już zrobiłem ale zasilam je z kabla. Ten ma być pierwszy bateryjny.
Naładowane ogniwo podłączyłem do 5V wejścia Wemosa, wemos wystartował i połączył się z sulpla w cloudzie a wirtualny przekaźnik działa i tak już 16 godzin w tym momencie. Będę chciał dodać czujnik i podłączyć go do wejścia 3,3V wemosa, obecnie jednak jak zmierzyłem napięcie na baterii to ma 3,20V i sądziłem ze wemos już przy takim nie będzie działał *(podłączone do wejścia na 5V) ale wciąż działa. Natomiast napięcie na nie podłączonym wejściu 3,3V wynosi obecnie ok 2,5V,
i tu pytanie 1 : czy to wystarczająco żeby czujnik działał? obawiam się podłączyć go do tego samego wejścia co bateria bo naładowana ma 4,3V i być może (?) jest to za dużo na wejście data dla wemosa?
Nie chce stosować żadnych shieldów, ma być najprościej jak się da.
Pytanie 2, czy słabnąca bateria a więc słabnące napięcie zasilające czujnik DHT22 nie będzie fałszować odczytów?
Pytanie 3, czy da się jakoś zmierzyć napięcie zasilania np. analogowym wejściem wemosa? Nie musi być skalibrowane, ważne żeby liczba była powtarzalna dla danego napiecia, no i czy da sie to zrobic na GUI GENERIC - nie umiem programować esp, korzystam zawsze z generatora GG online.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”