ESP8266 Primary GUI - Termostat

AdrianK95
Posty: 20
Rejestracja: sob lis 05, 2022 9:24 am

zzrr pisze: pn sty 23, 2023 9:38 pm Czyli masz dobrze podłączone. Bo znam przypadki że do logiki 3.3V niektórzy podłączali z 5V i wtedy tam było trochę ponad to co być powinno. Ale tak czy inaczej to to napięcie wydaje mi się że Ci skacze za bardzo. Ponad 0,2V. Tam dalikatnie faktycznie może skakać w czasie odczytu ale to wartości rzędu 10tych części wolta a u Ciebie ponad 200mV. To pewnie przez ten długi kabel. To jest sygnał cyfrowy więc teoretycznie nie powinno to być przyczyną a ja tez nigdy jakoś specjalnie się nie zastanawiałem na co sobie przy połaczeniu DSa można pozwolić. A może na tym DSie co masz wgrany ten soft co Ci działa dobrze na kablu 10m to masz jakieś lepsze zasilanie? A próbowałeś dać DSa na krótko do płytki? Bo jak dasz przy płytce i będzie dobrze to będziesz miał odpowiedź.
Dla mnie to nie problem dac ds'a na płyke zaraz to zrobie i zobaczę. Jedyna moja sugestia jesli by sie dało opóznić odczyt np co 1miute bo np jak mam oryginalny moduł za 100zł z thermoval to tam temp stoi taka sama przez poł dnia i podłogowka sie nie włącza hahha:D a tu jest to bardzo czułe
zzrr
Posty: 337
Rejestracja: śr paź 26, 2022 7:35 pm

AdrianK95 pisze: pn sty 23, 2023 9:44 pm
Dla mnie to nie problem dac ds'a na płyke zaraz to zrobie i zobaczę. Jedyna moja sugestia jesli by sie dało opóznić odczyt np co 1miute bo np jak mam oryginalny moduł za 100zł z thermoval to tam temp stoi taka sama przez poł dnia i podłogowka sie nie włącza hahha:D a tu jest to bardzo czułe
No bo takie było założenie żeby było czułe. Po za tym akurat jesli chodzi o czas odczytu to nie zmieniałem i jest taki sam jak w tych projektach od Elmaya. To co piszesz miało by sens przy zasilaniu bateryjnym i są takie termostaty gdzie odczyt jest i co 5min. A dla podłogówki to można histerezą ustawić odpowiednio. A wiesz ile grzałka np 50W cieczy 250ml podgrzeje w minutę jeśli nie jest kontrolowana temperatura na bieżąco? I tak dla przykładu dam coś z branży elektronicznej. np wytrawiacz jeśli sobie ktoś np od czasu do czasu jakąś płytkę chce wytrawić. Powiedzmy że masz wytrawiacz o temp. 40C jeśli termometr zadziała po minucie to już masz temperaturę o 3-4C wiecej czyli 44. dochodzi bezwładność temperatury grzałki i nim zacznie stygnąc jeszcze podskoczy o conajmniej 1 C. I mimo że chcesz utrzymać temperaturę przy 40 temperatura będzie skakała do 46. To tylko taki przykład bo uważam że lepiej mieć czuły termostat gdzie nie trzeba oszczędzać na aktywności WEMOSA a tą bezwładność regulować histerezą. Ja też używam termostatu do wytrawiacza czasami tylko mam grzałkę 100W bo czasami trzeba więcej wytrawiacza a czasami mniej. To sobie możesz teraz te dane powyżej policzyc razy 2 ;) No i coś Ci jeszcze powiem... Przyznam że mnie robawił ten tekst od Ciebie cyt."...co do modułów to mam ich dużo :D wiec lubie potestowac troche :D". Wyobraziłem sobie reklamówkę z Wemosami :D . Ale spoko. Wemos to faktycznie wdzięczny modulik. Też go lubię.
AdrianK95
Posty: 20
Rejestracja: sob lis 05, 2022 9:24 am

zzrr pisze: pn sty 23, 2023 10:27 pm
AdrianK95 pisze: pn sty 23, 2023 9:44 pm
Dla mnie to nie problem dac ds'a na płyke zaraz to zrobie i zobaczę. Jedyna moja sugestia jesli by sie dało opóznić odczyt np co 1miute bo np jak mam oryginalny moduł za 100zł z thermoval to tam temp stoi taka sama przez poł dnia i podłogowka sie nie włącza hahha:D a tu jest to bardzo czułe
No bo takie było założenie żeby było czułe. Po za tym akurat jesli chodzi o czas odczytu to nie zmieniałem i jest taki sam jak w tych projektach od Elmaya. To co piszesz miało by sens przy zasilaniu bateryjnym i są takie termostaty gdzie odczyt jest i co 5min. A dla podłogówki to można histerezą ustawić odpowiednio. A wiesz ile grzałka np 50W cieczy 250ml podgrzeje w minutę jeśli nie jest kontrolowana temperatura na bieżąco? I tak dla przykładu dam coś z branży elektronicznej. np wytrawiacz jeśli sobie ktoś np od czasu do czasu jakąś płytkę chce wytrawić. Powiedzmy że masz wytrawiacz o temp. 40C jeśli termometr zadziała po minucie to już masz temperaturę o 3-4C wiecej czyli 44. dochodzi bezwładność temperatury grzałki i nim zacznie stygnąc jeszcze podskoczy o conajmniej 1 C. I mimo że chcesz utrzymać temperaturę przy 40 temperatura będzie skakała do 46. To tylko taki przykład bo uważam że lepiej mieć czuły termostat gdzie nie trzeba oszczędzać na aktywności WEMOSA a tą bezwładność regulować histerezą. Ja też używam termostatu do wytrawiacza czasami tylko mam grzałkę 100W bo czasami trzeba więcej wytrawiacza a czasami mniej. To sobie możesz teraz te dane powyżej policzyc razy 2 ;) No i coś Ci jeszcze powiem... Przyznam że mnie robawił ten tekst od Ciebie cyt."...co do modułów to mam ich dużo :D wiec lubie potestowac troche :D". Wyobraziłem sobie reklamówkę z Wemosami :D . Ale spoko. Wemos to faktycznie wdzięczny modulik. Też go lubię.
No z jednej strony masz racje ze ma być czułe zgadzam sie z Toba w 100% ale jak byś miał przekaźnik w puszce i co chwile ci pstryka i to słychac no mozna sie troche irytowac tym bardziej ze tym przekaznikiem steruje dmuchawa w piecu i czasami potrafi rozpalic piec do 70st. co jest nie potrzebne a głowica Salus troche sie gługo sie otwiera zeby oddac ciepło na kaloryfer :) Ale nie powiem napewno sie twój projekt przyda w 100% bede z niego korzystać :D bo jest SUPER !! ;D a co do to reklamówki z Wemosami nie mam :D kiedys uzywałem 6 sztuk do sterowania w domu a teraz mam tylko esp-01 i 2x mcp2017 i dwa wemosy do licznikow i temp. Dziekuje bardzo za dyskusje :D Pozdrawiam i powodzenia z nastepnymi projektami :D
AdrianK95
Posty: 20
Rejestracja: sob lis 05, 2022 9:24 am

AdrianK95 pisze: pn sty 23, 2023 10:44 pm
zzrr pisze: pn sty 23, 2023 10:27 pm
AdrianK95 pisze: pn sty 23, 2023 9:44 pm
Dla mnie to nie problem dac ds'a na płyke zaraz to zrobie i zobaczę. Jedyna moja sugestia jesli by sie dało opóznić odczyt np co 1miute bo np jak mam oryginalny moduł za 100zł z thermoval to tam temp stoi taka sama przez poł dnia i podłogowka sie nie włącza hahha:D a tu jest to bardzo czułe
No bo takie było założenie żeby było czułe. Po za tym akurat jesli chodzi o czas odczytu to nie zmieniałem i jest taki sam jak w tych projektach od Elmaya. To co piszesz miało by sens przy zasilaniu bateryjnym i są takie termostaty gdzie odczyt jest i co 5min. A dla podłogówki to można histerezą ustawić odpowiednio. A wiesz ile grzałka np 50W cieczy 250ml podgrzeje w minutę jeśli nie jest kontrolowana temperatura na bieżąco? I tak dla przykładu dam coś z branży elektronicznej. np wytrawiacz jeśli sobie ktoś np od czasu do czasu jakąś płytkę chce wytrawić. Powiedzmy że masz wytrawiacz o temp. 40C jeśli termometr zadziała po minucie to już masz temperaturę o 3-4C wiecej czyli 44. dochodzi bezwładność temperatury grzałki i nim zacznie stygnąc jeszcze podskoczy o conajmniej 1 C. I mimo że chcesz utrzymać temperaturę przy 40 temperatura będzie skakała do 46. To tylko taki przykład bo uważam że lepiej mieć czuły termostat gdzie nie trzeba oszczędzać na aktywności WEMOSA a tą bezwładność regulować histerezą. Ja też używam termostatu do wytrawiacza czasami tylko mam grzałkę 100W bo czasami trzeba więcej wytrawiacza a czasami mniej. To sobie możesz teraz te dane powyżej policzyc razy 2 ;) No i coś Ci jeszcze powiem... Przyznam że mnie robawił ten tekst od Ciebie cyt."...co do modułów to mam ich dużo :D wiec lubie potestowac troche :D". Wyobraziłem sobie reklamówkę z Wemosami :D . Ale spoko. Wemos to faktycznie wdzięczny modulik. Też go lubię.
No z jednej strony masz racje ze ma być czułe zgadzam sie z Toba w 100% ale jak byś miał przekaźnik w puszce i co chwile ci pstryka i to słychac no mozna sie troche irytowac tym bardziej ze tym przekaznikiem steruje dmuchawa w piecu i czasami potrafi rozpalic piec do 70st. co jest nie potrzebne a głowica Salus troche sie gługo sie otwiera zeby oddac ciepło na kaloryfer :) Ale nie powiem napewno sie twój projekt przyda w 100% bede z niego korzystać :D bo jest SUPER !! ;D a co do to reklamówki z Wemosami nie mam :D kiedys uzywałem 6 sztuk do sterowania w domu a teraz mam tylko esp-01 i 2x mcp2017 i dwa wemosy do licznikow i temp. Dziekuje bardzo za dyskusje :D Pozdrawiam i powodzenia z nastepnymi projektami :D
Jeszcze tak z ciekawości zapytam czy dałoby radę troszkę zmienić zasadę działania tego ściemniacza żeby nim dało się ustawiać temp w % że np 0% to 0st a 20% to 20st wtedy dało się by jakąś automatyzacje lepsza zrobić :d
zzrr
Posty: 337
Rejestracja: śr paź 26, 2022 7:35 pm

Na chwilę obecną uwierz że lepszej automatyzacji nie zrobisz. Ja też nie. Na dimerze nie ustawisz 20. Dimer jest do histerezy tylko. Jak ustawisz 20 to masz 0.2 histerezy. Jak ustawisz 100 to masz 10. Elmaya u siebie miał że się dimerem sterowało temperaturę. Ale wtedy zapomnij o możliwości ustawienia co 0.1C. Ja się kierowałem tym żeby była też histereza, żeby i temperaturę i histerezę dało się szybko w razie czego przestawić jeśli trzeba np temp. z 20 na 90. lub histerezę z 0,2 na powiedzmy 8,6. Tego się nie robi często ale jak już by przyszło co do czego to klikanie co 0.1C to by mozna było wiesz co... dlatego temperaturę przestawisz szybko przytrzymując dłużej przycisk + lub - a histerezę tym dimerem. Myślałem żeby zrobić do temperatury drugi dimer. Ale co po nim jak na stronie supli dimer wyświetla tylko % i nie ustawisz dziesiętnych wartości, wiecej... Nie da się fizycznie tak zrobić Dimera żeby go przestawiać od 0 do 100 co 0,1. Elmaya zamiesił jeden z projektów że było co 0,5 ale do 50C. i nie pamiętam czy akurat na mim działał tryb konfiguracji(chodzi o biblioteki nie aktualne). Myślałem tez czy nie zrobić tak żeby przestawiać o pełną wartość a później dziesiętne już przełącznikiem. Ale po krótkim namyśle stwierdziłem że mi się taka opcja działania nie podoba. Więc powstało to co powstało :-) A i dodam że nie przyszło mi to łatwo. To było moje pierwsze zetknięcie się z kodem z wykorzystaniem bibliotek SUPLI. Po prostu ja tego nie znam tak jak bym chciał. Ale złapałem chyba bakcyla i będę coś mi się zdaje wiedzę w tym kierunku pogłębiał :-)
AdrianK95
Posty: 20
Rejestracja: sob lis 05, 2022 9:24 am

zzrr pisze: wt sty 24, 2023 12:34 am Na chwilę obecną uwierz że lepszej automatyzacji nie zrobisz. Ja też nie. Na dimerze nie ustawisz 20. Dimer jest do histerezy tylko. Jak ustawisz 20 to masz 0.2 histerezy. Jak ustawisz 100 to masz 10. Elmaya u siebie miał że się dimerem sterowało temperaturę. Ale wtedy zapomnij o możliwości ustawienia co 0.1C. Ja się kierowałem tym żeby była też histereza, żeby i temperaturę i histerezę dało się szybko w razie czego przestawić jeśli trzeba np temp. z 20 na 90. lub histerezę z 0,2 na powiedzmy 8,6. Tego się nie robi często ale jak już by przyszło co do czego to klikanie co 0.1C to by mozna było wiesz co... dlatego temperaturę przestawisz szybko przytrzymując dłużej przycisk + lub - a histerezę tym dimerem. Myślałem żeby zrobić do temperatury drugi dimer. Ale co po nim jak na stronie supli dimer wyświetla tylko % i nie ustawisz dziesiętnych wartości, wiecej... Nie da się fizycznie tak zrobić Dimera żeb
y go przestawiać od 0 do 100 co 0,1. Elmaya zamiesił jeden z projektów że było co 0,5 ale do 50C. i nie pamiętam czy akurat na mim działał tryb konfiguracji(chodzi o biblioteki nie aktualne). Myślałem tez czy nie zrobić tak żeby przestawiać o pełną wartość a później dziesiętne już przełącznikiem. Ale po krótkim namyśle stwierdziłem że mi się taka opcja działania nie podoba. Więc powstało to co powstało :-)
Dziękuję za wytłumaczenie No to szkoda ze się tak nie da zrobić a już myślałem że wpadłem na fajny pomysł hahhaha a wracając do twojego działa to temp sie wmiare uspokoiła. Także jeszcze raz dziękuję za wszystko i powodzenia !!!
zzrr
Posty: 337
Rejestracja: śr paź 26, 2022 7:35 pm

Ja również dziękuję.
Pozdrawiam
mrprezident14
Posty: 44
Rejestracja: sob lis 26, 2022 4:27 pm
Lokalizacja: Żywiec

Mam problem z tym oprogramowaniem co pare dni się zawiesza na sonoff. Po prostu dioda miga na niebiesko jak by wifi szukało ale wyłączę i włączę odrazu zaskakuje.
krycha88 pisze: ndz sty 12, 2020 10:08 am
artur_n pisze: pt sty 10, 2020 9:00 pm Miałem podobnie z Sonoff i po wielu walkach odpuściłem.
Zobacz na tej wersji, skompilowałem ją na podstawie najnowszej wersji płytek czyli 2.6.3. Ogólnie poprawili stabilność i wydajność, jak ktoś miał problemy z łączeniem do clouda to na tej wersji rejestracja jest praktycznie natychmiastowa :) wszystko przetestowałem dla SPI SPEED 40MHz.
zzrr
Posty: 337
Rejestracja: śr paź 26, 2022 7:35 pm

Sprawdżcie sobie tą część kodu:
if (relay_0->isOn())
{
if (((relay_1->isOn()) && (actualTemp >= ThermostatTemperature)) || (actualTemp < -100.0))
{
relay_1->turnOff(0);
}
else if ((!relay_1->isOn()) && (actualTemp <= (ThermostatTemperature - Term_Hist)))
{
relay_1->turnOn(0);
}
}
W tej pogrubionej linii można zmienić <= na < . Bo skutkuje to tym że jak histerezę ktoś pozostawi na zero to ustawiona temperatura termostatu jak się zrówna z tą z czujnika to powoduje stan nieustalony przekaźnika. To może być to o czym pisał AdrianK95. Na tą chwilę załatwi sprawę ustawienie histerezy na 0,1 albo -0,1 lub oczywiście na każdą inną wartość. W fabrycznie sprzedawanych zazwyczaj taka wartość histerezy jest ustawiona na stałe i nie da się ustawić na 0.

Na dniach może wstawię wersję z ustawianiem korekty temperatury bo mnie jeden z kolegów poprosił no i może w związku z uwagą mrprezident14 może dodam jakoś wybór grzanie/chłodzenie przy okazji. Tą powyższą zmianę też uwzględnię.
zzrr
Posty: 337
Rejestracja: śr paź 26, 2022 7:35 pm

Pod silną namową jednego z kolegów, pozdrowienia Dejwis, poprawiłem kod który wcześniej udostępniłem o możliwość ustawienia korekty temperatury odczytywanej z czujnika. Oczywiście korekta po ustawieniu zmienia temperaturę na OLED, WWW i w aplikacji.
Ponieważ przewinął się też wątek ustawienia grzanie/chłodzenie dodałem również taką opcję przy okazji.
Korektę temperatury zrobiłem na podstawie tego tematu który podrzucił mi klew viewtopic.php?t=8310.
Jedna strona na tą chwilę, warto zerknąć. Obie opcje ustawiane na stronie WebConfiga. Pozostałe wszystkie rzeczy i to co jest wyświetlane w aplikacji pozostały takie same jak opisałem tutaj viewtopic.php?p=141788#p141788.
20230201_015654.jpg
20230201_015654.jpg (119.94 KiB) Przejrzano 782 razy
d1_x01_hist_OLED_EEPROM_NewLib_TempKorect1.rar
(366.29 KiB) Pobrany 155 razy
klew pisze: pn sty 30, 2023 2:52 pm Jeśli chciałbyś coś zmienić, to możesz podziedziczyć po tej klasie i nadpisać metodę generującą forumlarz:
https://github.com/SUPLA/supla-device/b ... er.cpp#L61
Nie zrobi to weryfikacji po stronei serwera www, ale przynajmniej w interfejsie będzie widać jakie są dostępne wartość/zakresy.
klew wskazówka pomogła. Dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”