BLE Supla Gateway - wyzwanie dla programistów

Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1400
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Czy można na skryptach Fracza zrobić jakiś powiadomienia o baterii?
Jakieś pushover poniżej jakiegoś poziomu %.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1115
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Ogarnąłem temat tych termometrów LYWSD03MMC źeby bramka na SuplaVirtualDevice nie zajeżdżała baterii za szybko. Trochę poszperałem i potestowałem i póki co to ogarnąłem odpytywanie 4x co 5 minut termometru i zapis do pliku. Jestem też w trakcie testów alternatywnego Firmware do tego termometru (ale ni9estety nie mam wolnego na testy teraz) i chcę prostszy skrypt niż tą metodę którą opisał Robert Błaszczak na swoim blogu . Niestety ta biblioteka odpytuje nonstop termometr i raz dwa baterii nie ma. Ktoś będzie zainteresowany zmniejszeniem zużycia baterii w Xiaomi LYWSD03MMC ?
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
tomekk87
Posty: 185
Rejestracja: pt sie 02, 2019 12:19 pm

klimasstudio pisze: śr lis 09, 2022 9:34 pm Ogarnąłem temat tych termometrów LYWSD03MMC źeby bramka na SuplaVirtualDevice nie zajeżdżała baterii za szybko. Trochę poszperałem i potestowałem i póki co to ogarnąłem odpytywanie 4x co 5 minut termometru i zapis do pliku. Jestem też w trakcie testów alternatywnego Firmware do tego termometru (ale ni9estety nie mam wolnego na testy teraz) i chcę prostszy skrypt niż tą metodę którą opisał Robert Błaszczak na swoim blogu . Niestety ta biblioteka odpytuje nonstop termometr i raz dwa baterii nie ma. Ktoś będzie zainteresowany zmniejszeniem zużycia baterii w Xiaomi LYWSD03MMC ?
Jestem zainteresowany, chętnie dowiem się jak działa to wszystko na alternatywnym oprogramowaniu.
Albert
Posty: 579
Rejestracja: pt sty 04, 2019 8:32 pm
Lokalizacja: Chełm

klimasstudio pisze: śr lis 09, 2022 9:34 pm Ogarnąłem temat tych termometrów LYWSD03MMC źeby bramka na SuplaVirtualDevice nie zajeżdżała baterii za szybko. Trochę poszperałem i potestowałem i póki co to ogarnąłem odpytywanie 4x co 5 minut termometru i zapis do pliku. Jestem też w trakcie testów alternatywnego Firmware do tego termometru (ale ni9estety nie mam wolnego na testy teraz) i chcę prostszy skrypt niż tą metodę którą opisał Robert Błaszczak na swoim blogu . Niestety ta biblioteka odpytuje nonstop termometr i raz dwa baterii nie ma. Ktoś będzie zainteresowany zmniejszeniem zużycia baterii w Xiaomi LYWSD03MMC ?
Też jestem zainteresowany jakimiś nowościami z tymi termometrami :P
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1115
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Na chwilę obecną udało się nie drenować baterii ciągłym połączeniem przez BT. Dzisiaj wsadzę nową baterię i będę obserwował ile czasu wytrzyma. Można dodatkowo zmieniać ustawienia termometru. Np. włączyć pokazywanie stanu baterii w % co kilka sekund zamiast wilgotności.
signal-2022-11-10-085113_002.jpeg
signal-2022-11-10-085113_002.jpeg (123.18 KiB) Przejrzano 354 razy
Można też wyłączyć wyświetlanie tej buźki co by w błąd nie wprowadzała w momencie pokazywania wilgotności.

Testy trwają dalej i może się uda coś napisać aby zaczytywało dane z tego alternatywnego FW.
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

U mnie po zmianie na cykliczne odpytywanie z cronetaba (co 10min) bateria wytrzymuje o wiele dłużej.
Wymieniona 21 lutego br. dziś ma 81%. :D

Kod: Zaznacz cały

*/10 * * * * /usr/bin/python3 /home/pi/supla-mi-th/LYWSD03MMC.py --device 00:00:00:00:00:00 --battery --round --debounce --name th4 -c 1 --callback save.sh
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

uchnast.michal pisze: ndz lis 13, 2022 9:52 am U mnie po zmianie na cykliczne odpytywanie z cronetaba (co 10min) bateria wytrzymuje o wiele dłużej.
Wymieniona 21 lutego br. dziś ma 81%. :D

Kod: Zaznacz cały

*/10 * * * * /usr/bin/python3 /home/pi/supla-mi-th/LYWSD03MMC.py --device 00:00:00:00:00:00 --battery --round --debounce --name th4 -c 1 --callback save.sh
Jak to się ma do tutoriala Roberta Błaszczaka i virtual supla device?
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

mmiikk pisze: ndz lis 13, 2022 5:58 pm
uchnast.michal pisze: ndz lis 13, 2022 9:52 am U mnie po zmianie na cykliczne odpytywanie z cronetaba (co 10min) bateria wytrzymuje o wiele dłużej.
Wymieniona 21 lutego br. dziś ma 81%. :D

Kod: Zaznacz cały

*/10 * * * * /usr/bin/python3 /home/pi/supla-mi-th/LYWSD03MMC.py --device 00:00:00:00:00:00 --battery --round --debounce --name th4 -c 1 --callback save.sh
Jak to się ma do tutoriala Roberta Błaszczaka i virtual supla device?
Robert opisał połączenie stałe w supervisor co w moim przypadku skutkowało koniecznością wymiany baterii co 2 do 3 mcy.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
mmiikk
Posty: 439
Rejestracja: pn sie 06, 2018 1:27 pm

uchnast.michal pisze: ndz lis 13, 2022 6:31 pm
mmiikk pisze: ndz lis 13, 2022 5:58 pm
uchnast.michal pisze: ndz lis 13, 2022 9:52 am U mnie po zmianie na cykliczne odpytywanie z cronetaba (co 10min) bateria wytrzymuje o wiele dłużej.
Wymieniona 21 lutego br. dziś ma 81%. :D

Kod: Zaznacz cały

*/10 * * * * /usr/bin/python3 /home/pi/supla-mi-th/LYWSD03MMC.py --device 00:00:00:00:00:00 --battery --round --debounce --name th4 -c 1 --callback save.sh
Jak to się ma do tutoriala Roberta Błaszczaka i virtual supla device?
Robert opisał połączenie stałe w supervisor co w moim przypadku skutkowało koniecznością wymiany baterii co 2 do 3 mcy.
A jakie dokładnie zmiany należy poczynić aby działało jak w Twoim przypadku?
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1115
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

Po pierwsze zrezygnować z odpalania skryptu jako usługi która odpytuje nonstop.

Napisać skrypt sektory odpala odpytywanie i dodać parametr że np. po 5 nieudanych próbach połączenia przerywa skrypt i odpytuje np.2 razy po połączeniu i kończy skrypt.

Dodać skrypt do crona i istawic odpalanie np. co minute lub co 5minut

W supla Virtual Device config sprawdzanie ostatniej zmiany w plikach wyłączyć lub ustawić na czas dwukrotnie niż odpalanie w cronie.

Opusze to chyba dzisiaj ma swoim blogu bo już pewne testy popełniłem.

Problemy jakie miałem to że po czasie miałem 10 procesów skanujących BT, tak samo procesy bluepy zdublowane. Przerobienie skryptu do odpytywania pomogło. Bateria 100% od tygodnia a tak ubywało 1-2% dziennie.

Jeżeli macie już supla-virtual-device to podzielę się wiedzą jak to ogarnąć i nie drenować baterii przez ciągle połączenie BT ;)
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”