MultiSonoff & others - firmware

vajera
Posty: 387
Rejestracja: śr paź 31, 2018 7:58 am

makosiu pisze: czw gru 22, 2022 7:09 pm
vajera pisze: czw gru 22, 2022 5:40 pm
makosiu pisze: czw gru 22, 2022 4:56 pm Witam,
Mam sporo urządzonek Sonoff MIni w domu (ok 40szt) które zarządzają przeróżnymi światełkami. Właśnie przerzuciłem się z eWelink na supla i brakuje mi jednej ważnej rzeczy we włącznikach światła - trybu śledzenia. W przypadku zewnętrznego przekaźnika zatrzaskowego (zwykły pstryczek do światła), czy jest możliwość żeby Sonoff podążał za jego statusem? Chodzi o to żeby światło zawsze zapalało i gasiło się w tej samej pozycji pstryczka, bez tego tryby się zmieniają gdy np jest chwilowa przerwa w zasilaniu itd. To była bardzo fajna funkcja w eWelink.
To się kłóci z zasadniczą ideą IoT - jak zmienisz stan przekaźnika z aplikacji to przecież pstryczek sam nie przeskoczy? ;-)
Najlepsze rozwiązanie - włączniki monostabilne.
A właśnie że przeskoczy ;) No nie do końca sam, działa to tak że gdy pstryczek jest w pozycji włączonej (np górna krawędź) i wyłączysz z aplikacji to wtedy pstryczek ma jeden "pusty obieg" czyli pstrykasz w dół - nic się nie dzieje i później pstrykasz w górę - znowu jest.

Wydaje się nieprzydatna funkcja ale zwróćcie proszę uwagę że człowiek się przyzwyczaja do pozycji pstryczka, a już gdy są dwa w jednym gniazdku i w pewnym momencie żeby zgasić to jedno ma być w górnej pozycji a drugi w dolnej - to już w ogóle koniec z brakiem myślenia przy gaszeniu/zapalaniu światła.
Żeby zobrazować wam jak mi na tym zależy to powiem że, gdy założyłem automatykę i domek ma wiele fajnych scen i automatyzacji to rodzina powiedziała że wcześniej było lepiej bo nie było tego problemu z różnymi pozycjami dla wł i wył :D
Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla IoT są włączniki monostabilne a jak nie chcesz ich zmieniać to kupujesz paczkę sprężynek i przerabiasz 😉 Rozwiązanie z pustymi przebiegami będzie dla odmiany mieszać gościom nieznającym tej zasady. Nie wspominając już o takich miejscach jak zakład pracy czy inne instytucje.
makosiu
Posty: 7
Rejestracja: czw gru 22, 2022 4:47 pm

lukfud pisze: czw gru 22, 2022 7:43 pm
makosiu pisze: czw gru 22, 2022 7:09 pm
Którą kompilację masz obecnie wgraną?
WERSJA (2.4.1/1.37 @lukfud)
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

makosiu pisze: czw gru 22, 2022 8:10 pm WERSJA (2.4.1/1.37 @lukfud)
Korzystasz z wyzwalaczy?
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
makosiu
Posty: 7
Rejestracja: czw gru 22, 2022 4:47 pm

lukfud pisze: czw gru 22, 2022 8:33 pm
makosiu pisze: czw gru 22, 2022 8:10 pm WERSJA (2.4.1/1.37 @lukfud)
Korzystasz z wyzwalaczy?
W supla są sceny ale niestety nie ma do nich wyzwalaczy tak jak w eWelink, ale pomyślałem że to może mniejszy problem bo przeniosę wyzwalacze do Alexa'y.
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

makosiu pisze: czw gru 22, 2022 8:41 pm W supla są sceny ale niestety nie ma do nich wyzwalaczy tak jak w eWelink, ale pomyślałem że to może mniejszy problem bo przeniosę wyzwalacze do Alexa'y.
Rozwiń proszę, bo nie wiem jak jest w ewelink.
Miałem na myśli wielokliki, korzystasz z nich?

Mogę przygotować Ci binarkę z (jak to nazwałeś) trybem śledzenia.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
makosiu
Posty: 7
Rejestracja: czw gru 22, 2022 4:47 pm

lukfud pisze: pt gru 23, 2022 9:58 am
makosiu pisze: czw gru 22, 2022 8:41 pm W supla są sceny ale niestety nie ma do nich wyzwalaczy tak jak w eWelink, ale pomyślałem że to może mniejszy problem bo przeniosę wyzwalacze do Alexa'y.
Rozwiń proszę, bo nie wiem jak jest w ewelink.
Miałem na myśli wielokliki, korzystasz z nich?

Mogę przygotować Ci binarkę z (jak to nazwałeś) trybem śledzenia.
Wow, to by było super.
Tak, jednym pstryczkiem np włączam lub wyłączam kilka świateł. W eWelink konfiguruje się to jako "scena", np Jeżeli <zdarzenie1> to <akcja1>. I tak np mam ustawionę jako zdarzenie1 lampka nocna ON i akcję1 jako gaszę światło w sypialni i garderobie. A jeżeli zapalam światło nad kominkiem to gasi się górne światło i zapalają dodatkowo podświetlane szafki.
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

makosiu pisze: pt gru 23, 2022 2:54 pm Wow, to by było super.
Tak, jednym pstryczkiem np włączam lub wyłączam kilka świateł. W eWelink konfiguruje się to jako "scena", np Jeżeli <zdarzenie1> to <akcja1>. I tak np mam ustawionę jako zdarzenie1 lampka nocna ON i akcję1 jako gaszę światło w sypialni i garderobie. A jeżeli zapalam światło nad kominkiem to gasi się górne światło i zapalają dodatkowo podświetlane szafki.
Pytam o wielokliki w Supli .. ?
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
makosiu
Posty: 7
Rejestracja: czw gru 22, 2022 4:47 pm

lukfud pisze: pt gru 23, 2022 3:12 pm
makosiu pisze: pt gru 23, 2022 2:54 pm Wow, to by było super.
Tak, jednym pstryczkiem np włączam lub wyłączam kilka świateł. W eWelink konfiguruje się to jako "scena", np Jeżeli <zdarzenie1> to <akcja1>. I tak np mam ustawionę jako zdarzenie1 lampka nocna ON i akcję1 jako gaszę światło w sypialni i garderobie. A jeżeli zapalam światło nad kominkiem to gasi się górne światło i zapalają dodatkowo podświetlane szafki.
Pytam o wielokliki w Supli .. ?
Sorki, jestem nowy w supli.
Dopiero teraz zauważyłem że w supli są "Wyzwalacze akcji" i tam jest włączenie/wyłączenie/przełączenie 1x, 2x... itd o to pytasz?
Jeśli tak to na pewno będę chciał skonfigurować włączenie/wyłączenie i przełączenie x1 do scen, które opisywałem
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2091
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

makosiu pisze: pt gru 23, 2022 3:30 pm Sorki, jestem nowy w supli.
Dopiero teraz zauważyłem że w supli są "Wyzwalacze akcji" i tam jest włączenie/wyłączenie/przełączenie 1x, 2x... itd o to pytasz?
Jeśli tak to na pewno będę chciał skonfigurować włączenie/wyłączenie i przełączenie x1 do scen, które opisywałem
Tak, o to pytam.
Niestety nie wszystko będzie działać tak jak byś chciał.
- ustawienie przycisku, aby włączał i wyłączał zawsze w tej samej pozycji skutkować będzie miganiem światła przy wieloklikach,
- jeśli ustawisz akcję dla wyzwalaczy "włączenie/wyłączenie" nadpiszesz lokalne sterowanie przekaźnikiem.
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
makosiu
Posty: 7
Rejestracja: czw gru 22, 2022 4:47 pm

lukfud pisze: pt gru 23, 2022 7:55 pm
makosiu pisze: pt gru 23, 2022 3:30 pm Sorki, jestem nowy w supli.
Dopiero teraz zauważyłem że w supli są "Wyzwalacze akcji" i tam jest włączenie/wyłączenie/przełączenie 1x, 2x... itd o to pytasz?
Jeśli tak to na pewno będę chciał skonfigurować włączenie/wyłączenie i przełączenie x1 do scen, które opisywałem
Tak, o to pytam.
Niestety nie wszystko będzie działać tak jak byś chciał.
- ustawienie przycisku, aby włączał i wyłączał zawsze w tej samej pozycji skutkować będzie miganiem światła przy wieloklikach,
- jeśli ustawisz akcję dla wyzwalaczy "włączenie/wyłączenie" nadpiszesz lokalne sterowanie przekaźnikiem.
Rozumiem, to jest dalej ok, musze uciekać z eWelink tak czy inaczej bo sonoffy się zaczęły restartować gdy są do niego podłączone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nowości”