Jaki rezystor do kilku DS18B20

Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

Duch__ pisze: sob paź 24, 2020 9:53 am
klew pisze: sob paź 24, 2020 6:26 am
Duch__ pisze: sob paź 24, 2020 6:07 am Daj innym znać czy połączyłeś je równolegle czy szeregowo, bo to zmienia postać rzeczy.
DSy można chyba tylko równolegle podłączać
DS-y oczywiście róenolegle. Mnie chodziło o wspomniane rezystory 2x 2.2k - szeregowo wychodzi 4.4k a rownolegle 1.1k. Ja u siebie przy 14 sztukach mam chyba 700ohm rezystancji zastępczej - nie pamietam dokładnie. Magistrale mam w gwiazdę zrobioną po całym domu. Łącznie ponad 150m kabla.
Tu nie chodzi o rezystancję zastępczą czy ogólnie wydajność prądową - a o zrobienie pull-up czyli podciągnięcia magistrali 1wire do +vcc (którą to magistralę - czujnik zwiera do masy podczas transmitowania bitów)
TEORETYCZNIE ten sam jeden rezystor będzie działać dokładnie tak samo - z jednym czujnikiem, jak z setką. Bo w spoczynku magistrala "wisi w powietrzu" a w jednym czasie - tylko jeden z czujników dokonuje transmisji i gdy nadaje znaki to zwiera do masy - więc prąd płynący przez ten rezystor jest taki sam.

PRAKTYCZNIE - większe znaczenie ma pojemność (magistrali - drutów, oraz samych układów DS podłączanych do magistrali) na kształt przebiegu. Im większa pojemność - tym bardziej "zaokrąglone prostokąty" - i tym większa szansa że "źle się złapie" (zwłaszcza że transmisja w 1wire jest "czasowa" - rozróżnienie przesyłanych zer i jedynek to nie napięcie, a czas trwania impulsu - a jak się "rozmywa" jego początek i koniec to może być źle zinterpretowany". Skoro rośnie pojemność - to można przyspieszyć jej ładowanie/rozładowywanie przez zwiększenie prądu - czyli zmniejszenie rezystora.
Do tego dochodzą jeszcze zjawiska falowe - jak poszalejemy z długością kabli - to każde zbocze narastające-opadające "wędruje" w kablu długim i powstają jego echa, odbicia itd (bo magistrala ta niejest nijak dopasowana falowo) - tutaj też rezystor(y) poprawiają sprawę - wręcz lepiej działa gdy dać np. 10kohm przy każdym czujniki indywidualnie (byle nie za blisko czujnika - bo nawet te niewielkie prądy grzejące tak mały rezystor - przez nóżki Ds18b20 potrafią podnosić jego temperaturę) niż jeden 1kohm na całą magistralę.

A jak chce ktoś kombinować z serio długimi kablami i 1wire - to najlepiej poczytać u źródła - firma Dallas która opracowała 1wire i DSy przedstawia rozwiazania w swoim artykule: https://www.analog.com/en/technical-art ... works.html
Obrazek
DanteX
Posty: 31
Rejestracja: pt sty 07, 2022 4:31 pm

Skoro dobór rezystora jest zależny od długości przewodu, a nie od ilości sztuk to z praktycznego punktu widzenia (mając powiedzmy do 10 czujników na jednej magistrali np. w Sonoff Basic ) to od jakiej długości przewodu czujnika/czujników warto zmniejszać rezystor z 4k7 ? Chodzi tu o jakieś dłuższe długości ? Czy zaczynając już od 3m ,5 czy 10 metrów...?
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Działa stabilnie, nie ruszasz, są problemy z pomiarami dobierasz rezystor, proste.
Obrazek
DanteX
Posty: 31
Rejestracja: pt sty 07, 2022 4:31 pm

Duch__ pisze: ndz lut 26, 2023 7:48 am Działa stabilnie, nie ruszasz, są problemy z pomiarami dobierasz rezystor, proste.
No to akurat jest oczywiste, ale w przypadku gdy montujesz moduł z czujnikami gdzieś w miejscu trudno dostępnym to wygodniej jest zrobić to od razu i mieć spokój niż później demontować, rozbierać, rozlutowywać i powtarzać tak czynność kilkukrotnie eksperymemntując z doborem rezystora. Stąd też pytanie na jakich mniej więcej odległościach rezystor 4k7 jeszcze się sprawdza a od jakich już zmniejszać.
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Zastosuj na dzieńdobry 3.3k jeśli kable są długie, rzędu kilka metrów. Jak dłuższe to 2.2k.
Obrazek
DanteX
Posty: 31
Rejestracja: pt sty 07, 2022 4:31 pm

Duch__ pisze: ndz lut 26, 2023 2:22 pm Zastosuj na dzieńdobry 3.3k jeśli kable są długie, rzędu kilka metrów. Jak dłuższe to 2.2k.
Planuje zamontować 2 sonoffy z 4 czujnikami: jeden Sonoff 4 czujniki po 3 m. Drugi sonoff 4 czujniki po 5 m. Będzie to w trudnodostępnym miejscu, gdzie musiałbym przesuwać wysoki regał z zawartością, aby później je zdemontować, stąd chciałem się poradzić. Czyli te 3.3 powinno być najbliższe ideałowi biorąc pod uwagę 3-5 m. przewody.
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

DanteX pisze: ndz lut 26, 2023 11:56 am . Stąd też pytanie na jakich mniej więcej odległościach rezystor 4k7 jeszcze się sprawdza a od jakich już zmniejszać.
Bardzo zależy jakimi przewodami to podłączasz. Jak puszczonymi itd. Wbrew pozorom "super przewód" nie musi okazać się dobry do 1wire magistrali - bo ma ona "krzywą impedancję" (nie pasującą ani do koncentryka 50, ani 75Ohm, ani skrętki 300ohm) i więcej z niedopasowaniem problemów, niż z po prostu grubego przewodu z sporą odległością od drugiej żyły. W praktyce - na 10m skrętki cat5 warto już dać mniejszy rezystor, niż na 1m przewodzie wprost do sensora. Liczba sensorów też ma znaczenie - 10 sensorów znacznie pogarsza kształt przebiegu, bardziej niż 10m przewodu.

Najprościej - to gdy cuda się dzieją - użyć oscyloskopu i je obejrzeć osobiście. Na oscyloskopie ładnie widać, co na magistrali leci i jak wygląda - czasem warto mieć czym na to zajrzeć.
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Hrumque pisze: ndz lut 26, 2023 10:57 pm Najprościej - to gdy cuda się dzieją - użyć oscyloskopu i je obejrzeć osobiście. Na oscyloskopie ładnie widać, co na magistrali leci i jak wygląda - czasem warto mieć czym na to zajrzeć.
też by mi się przydało ale kwota min 1kPLN dla dogrania kilku ds'ek to trochę za dużo a "zabawki" z ChRL podobno szkoda wyrzucać kasy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
lukasz06
Posty: 771
Rejestracja: ndz lip 17, 2022 6:53 pm

Ja mam 2 czujniki jeden 15m drugi 2m na 4,7k i wszystko smiga
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc”