Integracja supla po mqtt z home assistant.

Kurako
Posty: 12
Rejestracja: sob lut 27, 2021 8:37 pm

Witam serdecznie,
Zamontowałem zamel sbw-02 do sterowania brama i furtka. W aplikacji supla działa prawidłowo. Po integracji standardowej z home assistant integruje się jako cover lecz na przyciski reaguje tylko brama. Furtka nie wystawia encji w home assistant.
Dostałem informację że mam dodać sbw02 po mqtt. Tak zrobiłem. Natomiast teraz pojawiają się 2 encje lecz są to tylko binary_sensor z czujników otwarcia bramy i furtki. W jaki sposób podpiąć sbw02 do home assistant aby wystawił encje i dla bramy i dla furtki.
daw34
Posty: 126
Rejestracja: ndz sie 08, 2021 11:12 am

Witam, mam następujący problem ze sterowaniem bramą irytują mnie te opcje w HA otwieranie/pauza/zamykanie da się jakoś to zmienić po prostu na zasadzie kliknięcia jak w Supli?

Noi gdy klikam otwórz (brama się otwarła) a potem zamknij(brama się zamknęła ) działa.

Lecz gdy kliknę otwórz (brama się otwiera )następnie pauza(brama się zatrzyma) na następne kliknięcie już nie reaguje na nic i zwiesza się że nie mogę nic zrobić dopiero z aplikacji supla zamykam bez problemu.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie da się tego zmienić.
daw34
Posty: 126
Rejestracja: ndz sie 08, 2021 11:12 am

Okej, a dlaczego gdy otwieram brame z HA i daje pauzę w połowie następnie klikam aby zaczęła się otwierać/zamykać a ona nie reaguje, kompletnie na nic.

Moim zdaniem jest coś nie tak z tym cover.garage_door...... Gdy wybiorę encje furtka (czyli drzwi w supli )cover.door_lock..... bez problemu mogę sterować przekaźnikiem np. tworząc przycisk w HA działa to identycznie jak w aplikacji supla.

Jest to jakiś rodzaj zabezpieczenia że trzeba czekać az brama się otworzy 100% następnie będzie można zamknąć ? skąd HA wie ze jest otwarte w 100%.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Furtka inaczej działa. W jej przypadku każde naciśnięcie przycisku to kliknięcie przekaźnika.
W przypadku bram mamy dwie akcje "OPEN" i "CLOSE". Serwer po otrzymaniu rozkazu próbuje doprowadzić do osiągnięcia celu.
Sprawdza najpierw czujnik. Jeśli oczekiwany stan się nie zgadza to "klika" przekaźnikiem. Czeka 60 sek. Sprawdza stan i jeśli się nie zgadza to znowu klika przekaźnikiem. Tak cztery razy. Jeśli w trakcie zamykania naciśniesz otwórz to serwer uzna, że brama jest otwarta, Ty chcesz ją otworzyć więc nic nie zrobi.

Przycisk "Pasue" nie robi nic. Po prostu nie można go ukryć i został "niepodłączony".
To jak to działa wynika ze specyfika wejść typu SBS (krok po krok) i tego jak zachowuje się automatyka bramy.
Wynika to też z tego, że nie wiesz czy brama jest w ruchu, czy jest zatrzymana. Nie wiesz czy kliknięcie przekaźnika
rozpocznie ruch czy go zakończy. Możesz tylko w ciemno "klikać" i czekać.
daw34
Posty: 126
Rejestracja: ndz sie 08, 2021 11:12 am

Teraz rozumiem, a jest jakiś sposób aby HA oszukać aby bramę pokazywało jako np drzwi? Bo takie rozwiązanie trochę bez sensu będąc z dala od domu i mam klikać w ciemno i nie móc nic zrobić.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Możesz sobie ręcznie utworzyć encję, która będzie klikać przekaźnikiem jak tylko naciśniesz przycisk.
Taka encja musi wysłać rozkaz "OPEN_CLOSE" do bramy i będzie działać tak jak działa aplikacja.
daw34
Posty: 126
Rejestracja: ndz sie 08, 2021 11:12 am

Rozumiem, a podpowiesz jak to zrobić.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wszystko znajdziesz w dokumentacji HA.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SBW-02”