Termostat

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ogrzewanie podłogowe ma zbyt dużą bezwładnośc, aby miało sens jego wyłączanie przy otwarciu okna na 5-30 min, ale przy innych typach ogrzewania (grzejniki, klimatyzacja i inne nadmuchowe), to już ma to sens.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Tak podłogówka ma taki bezwład, że pilnowanie otwartego okna nie ma sensu.
Komplementarny system sterowania ogrzewaniem ma różne profile działania i można go użyć do podłogówki, do grzejników wodnych czy elektrycznych oraz do układów mieszanych...czasem nawet tak bardzo , ze w jednym pomieszczeniu mamy 2 rodzaje ogrzewania - przykładem jest łazienka gdzie termostat pilnuje ogólnej temperatury powietrza oraz komfortowej temperatury podłogi a okresowo w godzinach kąpieli (definiowanych w harmonogramie) uruchamiany jest grzejnik (tzw drabinka) żeby dynamicznie podnieść temp. pomieszczenia ( przy uzyciu podłogówki takie dynamiczne podniesienie nie jest możliwe)
Termostaty Salusa mają wbudowane różne algorytmy dla różnych typów ogrzewania w tym inteligentne samouczące się. Całości dopełniają np. inteligentne zawory termoelektryczne podłogówki z pomiarem temp. wejścia i wyjścia pętli aby zrównoważyć cały rozdzielacz i płynnie regulować przepływ wody w l/min.

Czujniki otwarcia okien sprawdzają się świetnie w pokojach hotelowych i pensjonatowych z ogrzewaniem grzejnikowym. mój rekord z jednego z górskich pensjonatów to -40% oleju opałowego rok do roku. Jednak mamy coś takiego w naturze ze jak zapłaciłem za pobyt to można otworzyć kaloryfer na maxa, okno uchylić i smignąć na cały dzień na stok :)

A czujniki ruchu używam też (przy okazji bo generalnie działają jako alarm i włącznik światła) przy ogrzewaniu grzejnikowym do extra wymuszania podniesienia temp. Np. mamy harmonogram który obniża temp. w pomieszczeniach podczas nieobecności domowników (np. godzinach 8-16 obniżenie o 2 stopnie). Ale jak zdarzy się wrócić komuś do domu przed godziną 16 i wcześniej nie podniesie sobie temp w aplikacji - to czujnik ruchu wykryje domownika i zrobi to automatycznie.

No możliwości jest dużo :) Najważniejsze żeby Suplowy termostat był uniwersalny tj, i do podłogówki i do kaloryferów i do elektrycznego ogrzewania. Musi to być kombo - moduł z WIFI i przekaźnikiem + bezprzewodowy termometr na baterię bez wifi np. zigbee. Do kaloryferów to w zasadzie musiałaby powstać głowica na baterie. WIdziałem już na tym forum zawór elektrotermiczny 230V podłączony do kaloryfera...ale na masową skalę jako produkt to się nie przyjmie :)
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2250
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

aaaa ..... taki system jestem w stanie zrozumieć :)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
rochowiak86
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 31, 2018 7:04 pm

Witam proponuje zobaczyć jak działa termostat z domoticz. Kiedyś używałem i fajnie się sprawdzał, w sumie zastanawiam się czy nie powrócić do niego. Jest to termostat który się uczy.

https://github.com/999LV/SmartVirtualTh ... ee8d33d8dc
Krzysztof-KP
Posty: 65
Rejestracja: ndz sty 05, 2020 1:18 pm

Czy w sprawie termostatu (sterownika pokojowego) coś dzieje się dalej?
Realnie kiedy możemy się go spodziewać?

Sterownik pokojowy to chyba jeden z najbardziej podstawowych elementów sterowania w niemalże każdym domu. Sądzę, że gotowy termostat z Suplą na pokładzie dla wielu osób byłby pierwszym inteligentnym urządzeniem sterowanym zdalnie, a po nim zapewne ludzie kupią kolejne elementy systemu. Więc uważam, że termostat powinien być priorytetem, a jednak tyle czasu musimy na niego czekać :-(
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

A co chcesz tym termostatem kontrolować? Grzejnik elektryczny na zasadzie włącz/wyłącz, grzejnik elektryczny z płynną regulacją mocy, ogrzewanie podłogowe (zawór włącz/wyłącz, czy też płynnie), ogrzewanie centralne (zawór na grzejniku) czy może klimatyzator. Jak widać, jest tu więcej niewiadomych i zrealizowanie termostatu nie jest takie proste.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Krzysztof-KP
Posty: 65
Rejestracja: ndz sty 05, 2020 1:18 pm

Chodzi o proste urządzenie sterujące pompką centralnego ogrzewania, z funkcjonalnością sterownika pokojowego.

Wiem, że oczekiwania są bardzo duże i wariantów może być ogrom. Ale uważam, że proste urządzenie sterujące pompką podobnie jak sterowniki pokojowe powinno być już dawno wdrożone. Prosty sterowaniem z pewnością wielu by się zadowoliło.
A po spełnieniu podstawowych funkcji później oczywiście można realizować "koncert życzeń" dla bardziej wymagających :-)
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

To nawet te proste urządzenie wcale nie jest proste do realizacji. Bo aby to działało poprawnie w każdych warunkach, to taki sterownik musi być połączony fizycznie kablem z pompą (przekaźnik) oraz z czujnikiem temperatury. Jeśli miałoby to działać bezprzewodowo, to czujnik temperatury z elementem wykonawczym (przy pompie) musi się komunikować lokalnie (bez Internetu). Jeden powie, że sobie bez problemu położy kabelek (do czujnika temperatury lub do sterowania pompą), a inny stwierdzi, że to rozwiązanie do "du...y", bo musi kuć ściany i kłaść kabel. Sterowanie pompą obiegową na podstawie temperatury w jednym pomieszczeniu także nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem.
Ja bym się na Twoim miejscu zainteresował proponowanymi dedykowanymi do tego rozwiązaniami, np. od producenta kotła.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Luther
Posty: 98
Rejestracja: ndz lut 16, 2020 8:19 pm

A czy powstanie głowica termostatyczna na grzejnik, która będzie współpracował z supla? Głowica by się łączyła za pomocą bluetooth z odbiornikiem. Odbiornik/ moduł miałby możliwość łączenia bluetooth i wifi.
3x Pnw-01, 2x Row-01, 2x Row-02, 1x Row-07, 1x Slw-02, 1x Diw-01, Slw-01, Lew-02
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Też czekam na takie rozwiązanie w Supli. Ale jak na razie nie widać światełka w tunelu w tym temacie więc od tego sezonu grzewczego korzystam z rozwiązania Danfoss Ally (https://www.danfoss.com/pl-pl/products/ ... foss-ally/). Niestety jest to odrębna aplikacja, ale działa zgodnie z założeniami.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”